Зінкевич Василь Іванович
(01.05.1945)
 

Зінкевич Василь Іванович

ГЕРОЙ УКРАЇНИ
(Указ Президента України № 631/2009 від 19.08.2009)

Пам'ятники

орден Держава

      Народився 1 травня 1945 року в селі Васильківці Ярмолинецького району Хмельницької області. У 1968 році закінчив Вижницьке училище декоративно-прикладного мистецтва за фахом художник-дизайнер, а згодом – Рівненській інститут культури за фахом режисер. Він став першим мужчиною-солістом в жіночому ВІА "Смерічка", куди через рік потрапив юний Назарій Яремчук. Це сталося у 1968 році, а через три роки його знав весь СРСР – "Червона рута" стала кращою піснею в країні. В фіналі наступної "Пісні-72" звучав "Водограй". У 1973 році самодіяльну "Смерічку" запросили до Чернівецької філармонії. Ось це вже В.І. Зінкевичу не сподобалося – у 1975 році, через два роки виснажливих гастролей, він залишив професійну сцену.
      Та виявилося, що без пісні вже не прожити. В 1977 році він повернувся на велику естраду вже як соліст волинського ВІА "Світязь" (з 1980 року – його художній керівник). Пісні "Ти – моя весна", "Тільки раз цвіте любов", "Світ без тебе" дуже швидко роблять Зінкевича знову найпопулярнішим співаком в Україні, а "Світязь" переживає свої найкращі часи. На той час артист вніс в скарбничку української музики чимало популярних пісень: "Ясні зорі", "Кличу тебе", "Забудь печаль", "Сонце в небі", "Скрипка грає", "Хай щастить", "Тече вода", "Музика", "Ніби вчора", "Крізь літа". Він завжди сам моделював сценічні костюми для ансамблю "Світязь", з яким виступав багато років, неодмінно беручи на гастролі етюдник. Захоплюється етнографією і фольклором.
      Нині В.І. Зінкевич проживає у Луцьку, де працює у Волинській обласній філармонії. Останнім часом метр дуже прискіпливо ставиться до поповнення свого репертуару, записуючи не більше двох пісень на рік, досить довго працюючи над кожною з них. Серед записів останніх років – "Два кольори", "Ясени", "Червона рута" та нові пісні "Наснись мені люба", "Серед гір високих".

      Указом Президента України Віктора Ющенко № 631/2009 від 19 серпня 2009 року за визначні особисті заслуги перед Українською державою у розвитку музичної культури, багаторічну творчу діяльність на ниві збагачення національної пісенної скарбниці солісту-вокалісту Волинської обласної філармонії, народному артисту України Василю Івановичу Зінкевичу присвоєно звання Герой України з врученням ордена Держави.

      Заслужений артист УРСР (20.10.1978). Народний артист УРСР (03.01.1986).
      Лауреат Державної премії України імені Т.Г. Шевченка (1994). Нагороджений орденом князя Ярослава Мудрого ІV (27.06.2020, за значний особистий внесок у державне будівництво, зміцнення національної безпеки, соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток Української держави, вагомі трудові досягнення, багаторічну сумлінну працю постановляю) та V (16.01.2009, за вагомий особистий внесок у справу консолідації українського суспільства, розбудову демократичної, соціальної і правової держави та з нагоди Дня Соборності України) ступеня, орденом "За заслуги" І (23.08.2005, за значний особистий внесок у соціально-економічний, науковий та культурний розвиток України, вагомі трудові здобутки та активну громадську діяльність), ІІ (21.08.1999, за самовіддану працю, визначні особисті заслуги в державному будівництві, соціально-економічному, науково-технічному і культурному розвитку України та з нагоди 8-ї річниці незалежності України) та ІІІ (12.08.1999, за особистий внесок у розвиток національної культури і мистецтва, вагомі творчі здобутки) ступеня. У 1997 році фонд міжнародної премії імені українського академіка Миколи Касьяна нагородив його орденом Миколи Чудотворця, яким нагороджуються найпочесніші особистості за вагомий особистий внесок у "примноження добра на землі". 4 жовтня 2001 року від головного редактора газети "Голос України" за результатами конкурсу серед читачів отримав звання "Золотий голос України", що засвідчило вручення йому "золотого пера", 30 вересня 2001 року Луцький міський голова присвоїв йому звання почесного громадянина Луцька.
      У Києві на Алеї зірок біля Пасажа (вулиця Хрещатик № 15) встановлено зірку В.І. Зінкевича. У Чернівцях на Алеї зірок на Театральній площі встановлено зірку В.І. Зінкевича.

Президент України Віктор Ющенко вручає Василю Зінкевичу нагородні атрибути звання Герой України


Президент України Віктор Ющенко вручає Василю Зінкевичу нагородні атрибути звання Герой України.