Жданов Олександр Андрійович
(29.08.1939)
 

Жданов Олександр Андрійович

ГЕРОЙ УКРАЇНИ
(Указ Президента України № 928/2004 від 19.08.2004)

орден Держава

      Народився 29 серпня 1939 року у місті Харків у родині робітників. У жовтні 1956 року став курсантом 8-ї військової школи першопочаткового навчання льотчиків Військово-повітряних сил (ВПС). Одночасно закінчивши середню школу і аероклуб, у жовтні 1957 року став курсантом Чугуївського військового авіаційного училища льотчиків ВПС, після закінчення якого йому присвоїли звання лейтенанта. Літав на винищувачах, на реактивних МіГах. У січні 1960 року на сесії Верховної Ради СРСР було прийнято рішення про значне скорочення Збройних Сил. Полк, де служив О.А. Жданов, розформували, а офіцерів звільнили в запас. Чимало демобілізованих з лав Радянської Армії влилося в колективи підприємств військово-промислового комплексу країни.
      З 18 серпня 1960 року – слюсар-регулювальник, інженер, начальник бюро дослідження рекламаційних виробів, з січня 1976 року – начальник КБ відділу надійності Харківського машинобудівного заводу імені Ф.Е. Дзержинського. З квітня 1979 року – заступник головного інженера, з червня 1986 року – головний інженер, з листопада 1987 року – генеральний директор Харківського ВО "ФЕД".
      У 1968 році без відриву від виробництва закінчив Харківський політехнічний інститут за спеціальністю "Технологія машинобудування, металорізальні верстати та інструменти"; у 2003 році захистив у Національному аерокосмічному університеті імені М.Жуковського кандидатську дисертацію на тему: "Термоімпульсні технології очищення поверхонь деталей агрегатів авіаційних двигунів".
      З вересня 1993 року – генеральний директор об'єднання "ФЕД", президент науково-виробничої корпорації "ФЕД" – об'єднання підприємств України з розробки, виробництва, сервісного обслуговування та ремонту агрегатів авіаційного і загальномашинобудівного призначення, до складу якої, окрім Харківського машинобудівного заводу, входять Первомайський машинобудівний завод, Вовчанський агрегатний завод і розробник Харківське агрегатно-конструкторське бюро.
      Початок 1990-х років був найважчим періодом у його роботі, тоді багато літакобудівних заводів зупинилося, і О.А. Жданову, як керівнику, довелося звалити на свої плечі величезну відповідальність за долю підприємства і людей, які на ньому працювали. Державні замовлення на авіаційну техніку – основне джерело доходу заводу – почали танути, а потім і зовсім їх не стало. Залишалося одне – навчитися жити і працювати в ситуації, в якій опинилися.
      На зустрічах з трудовим колективом і засіданнях технічної ради О.А. Жданов невпинно переконував людей, що необхідно змінити підхід і ставлення до справи. Цю роботу він розпочав насамперед з себе. Щоб зрозуміти як себе вести, вивчив закони ринкової економіки, багато читав спеціальної літератури, частіше став бувати за кордоном, щоб використовувати позитивний досвід відомих європейських фірм. Крім нього за кордон стали виїжджати його заступники та головні спеціалісти. Правильні шляхи виходу з важкої економічної і фінансової ситуації шукали разом з головними спеціалістами та профкомом заводу. Під керівництвом О.А. Жданова "ФЕД" не тільки вистояв у період глибокої конверсії, він на ділі довів, що може успішно працювати і розвивати нові напрямки. З 1996 року завод нарощує обсяги виробництва, зберігши технічний виробничий ланцюжок, потужності, соціальну сферу і кістяк колективу.
      Підприємства корпорації "ФЕД" беруть участь практично у всіх сучасних російських та українських програмах зі створення нової авіатехніки та авіаційних двигунів. Вони освоюють широку номенклатуру нових виробів, які знаходять своє застосування на сучасних і нових видах авіаційної техніки та авіаційних двигунів: літаках Ан-140, Ан-148, Ан-158, Су-30МК, МіГ-29, Ту-204, Ту-214, Іл-96-300, двигунах ТВЗ-117ВМ-Т (ВМА-Т), АІ-222-25Ф, АІ-450, АІ-450МС, ТВ3-117ВМА-СБМ1В, МС-400, МС-500, МС-350 тощо.
      З ініціативи та на базі підприємств корпорації "ФЕД" організовано та успішно працює перше в Україні конструкторське бюро паливо-регулюючої апаратури. На Харківському машинобудівному заводі "ФЕД" вперше в СНД освоєно виробництво нових інтегральних гідроприводів на літаки 5-го покоління. Продукція заводу унікальна, застосовується практично на всіх типах літаків і вертольотів, вироблених у країнах СНД, і використовується в більш ніж 60 країнах світу. Крім заводу "ФЕД" інтегральні гідроприводи випускаються тільки американською фірмою "Hamilton Sundstrand".
      Половину продукції авіаційно-технічного призначення завод постачає на внутрішній ринок: Запорізькому заводу "Мотор-Січ", Харківському авіаційному заводу, АНТК імені Антонова, Київському авіаційному заводу "Авіант" та іншим українським підприємствам.
      Підприємства корпорації "ФЕД" мають довгострокові стійкі ділові зв'язки з розробниками та виробниками авіаційної техніки з Російської Федерації. Харківський машинобудівний завод "ФЕД" є членом Асоціації "Союз авіаційного двигунобудування" (АССАД), що об'єднує співпраця з розробок, спільному виробництву, просуванню і продажу авіапродукції. Найважливішим питанням у діяльності АССАД є вироблення стратегії розвитку авіаційного двигунобудування в країнах СНД.
      Підприємства корпорації "ФЕД" тісно співпрацюють з провідними російськими розробниками авіаційних агрегатів, виробниками двигунів і авіатехніки. Традиційними партнерами "ФЕД" є ВАТ АК "Рубін" міста Балашиха, пермське АТ "СТАР", московське ВАТ "Кристал" і НВП "ЕГА", Санкт-Петербурзький "Завод імені В.Я. Клімова" тощо. Основними споживачами продукції корпорації "ФЕД" в Російській Федерації є: "Рособоронекспорт", Воронезьке авіабудівне об'єднання, Комсомольське-на-Амурі авіаційне виробниче об'єднання імені Ю.О. Гагаріна, Іркутське авіаційне виробниче об'єднання, ВАТ "Роствертол" міста Ростов-на-Дону, ВАТ АК "Рубін" міста Балашиха тощо. Харківський машинобудівний завод "ФЕД" також співпрацює з багатьма авіаремонтними підприємствами Російської Федерації, в числі яких ВАТ "Ростовський завод ГА-412", АРЗ № 123 міста Стара Руса, ВАТ "ААРЗ" міста Араміль Свердловської області тощо.
      Обсяги поставок продукції до Російської Федерації від загального обсягу реалізації становлять більше 40%. Існуючі домовленості в області розробок і поставок авіаційних агрегатів для літаків нового покоління відкривають широку перспективу співпраці з Санкт-Петербурзьким "Заводом імені В.Я. Клімова" з виробництва двигунів ВК-2500. Серійно поставляється і освоюється спільно з АК "Рубін" і іншими російськими підприємствами ряд наукомістких, трудомістких агрегатів для літака Як-130 Московському машинобудівному виробничому підприємству "Салют". Проводиться робота з АТ "Кристал" з розширення області застосування приводів-генераторів, в тому числі, для модернізації наявних літаків.
      Поглиблення і розширення взаємної співпраці авіаційних галузей України і РФ дозволяє не захоплюватися чисто національними програмами розвитку авіаційної техніки і конкурувати між собою, а об'єднавши зусилля, успішно конкурувати з провідними світовими авіавиробниками на ринках третіх країн. Такі приклади реалізації спільних проектів здійснюються у виробництві російського літака Ту-334 на Київському авіаційному заводі "Авіант", виробництві та підготовці виробництва українських літаків Ан-148 і Ан-140 на Воронезькому авіаційно-будівельному об'єднанні і Самарському авіазаводі "Авіакор". Підприємства корпорації "ФЕД" беруть активну участь у програмі виробництва цих літаків. Тільки для літака Ан-148 підприємства корпорації "ФЕД" випускають 42 різних агрегату – кермові приводу, виконавчі механізми, гідроагрегати, топливорегулюючу апаратуру, агрегати системи електропостачання. Корпорація "ФЕД" поставляє комплектуючі для літаків Ту-204, Ту-214, які будуються в Ульяновську і Казані, Як-130, що випускаються в Нижньому Новгороді і Іркутську. Активно працює ФЕД і з підприємствами Росії, що виробляють вертольоти Мі і Ка у містах: Казань, Улан-Уде, Ростов-на-Дону, Кумерату, Арсеньєв.
      Використовуючи потенціал науково-конструкторської бази і працюючи на перспективу, підприємство також розвиває взаємовигідне співробітництво з авіаційними фірмами Китаю, Індії, Ірану, Чехії, країнами південно-східної Азії, Центральної та Південної Америки, Північної Африки.
      З ініціативи О.А. Жданова на заводі створено навчально-виробничу ділянку з підготовки робітників основних професій. Спільно з національним аерокосмічним університетом на "ФЕДі" створена перша в СНД катедра авіаційного агрегатобудування. У 2003 році відбувся перший випуск слухачів.

      Указом Президента України Леоніда Кучми № 928/2004 від 19 серпня 2004 року за визначні особисті заслуги перед Українською державою у розвитку вітчизняного машинобудування, самовіддану багаторічну працю директору державного підприємства Харківський машинобудівний завод "ФЕД" Олександру Андрійовичу Жданову присвоєно звання Герой України з врученням ордена Держави.

      Завідувач катедри авіаційного агрегатобудування, професор Національного аерокосмічного університету.
      У 2006 році балотувався до Верховної Ради України від Партії регіонів (№ 285 у виборчому списку), але до парламенту не потрапив. Депутат Харківської міської ради V скликання (2006-2010), керівник фракції Партії регіонів, голова постійної комісії міськради з питань планування, бюджету і фінансів міськради. Депутат Харківської міської ради VI скликання (з 2010), голова комісії з питань планування, бюджету і фінансів.
      Академік Інженерної академії України і Міжнародної Інженерної академії. Почесний авіабудівник України.
      Заслужений машинобудівник України (24.12.1997, за особистий внесок у розвиток і вдосконалення авіаційної техніки, високий професіоналізм). Нагороджений орденом "За заслуги" II (28.11.2002, За вагомий особистий внесок у розвиток вітчизняного авіабудування, інноваційну діяльність у створенні технологій світового рівня та з нагоди 75-річчя від дня заснування підприємства "Харківський машинобудівний завод "ФЕД") та III (29.08.1999, за вагомі трудові здобутки, значний особистий внесок у розвиток авіаційної техніки) ступеня, Почесною грамотою Кабінету міністрів України (16.08.1999, за особистий внесок у розвиток та удосконалення авіаційної техніки, високий професіоналізм, багаторічну сумлінну працю). Відзначений грамотою, присвяченій 1020-річчю хрещення Русі, з врученням ордена святого Володимира священного Синоду української православної церкви (2008), Почесним знаком федерації профспілок України "За розвиток соціального партнерства". Почесний громадянин Харкова (2008, за вагомий внесок у розвиток міста Харкова, підвищення його авторитету в Україні та за її межами).