Жауров Микола Єгорович
(17.12.1951)
 

Жауров Микола Єгорович

ГЕРОЙ УКРАЇНИ
(Указ Президента України № 581/2007 від 02.07.2007)

орден Держава

      Народився 17 грудня 1951 року у Донецьку у родині залізничника. У 1969 році закінчив середню загальноосвітню школу. У 1969-1970 роках працював токарем Донецького заводу точного машинобудування. У 1970-1972 роках проходив службу у лавах Радянської Армії. У 1972 році прийшов працювати на шахту імені О.Ф. Засядька. Пару років попрацювавши на вентиляції, став кріпильником, а у 1990 році – машиністом гірничих виїмкових машин орендного підприємства "Шахта імені О.Ф. Засядька" Донецької області.
      Шахта імені О.Ф. Засядька – одна з історичних шахт Донбасу. Розташована в місті Донецьку. Шахта працює рентабельно, не отримуючи від держави жодних дотацій. З початку 1980-х років шахта імені О.Ф. Засядька регулярно перевиконує виробничі завдання. У складних гірничо-геологічних умовах, розробляючи на великих глибинах надкатегорійні по газу, вибухонебезпечні, схильні до самозаймання пласти вугілля з суфлярним виділенням метану, шахта постійно нарощує обсяги видобутку вугілля. Глибина розробок коливається від 1000 до 1400 метрів.
      У 1981 році з метою збільшення кількості шахтного повітря розпочато будівництво комплексу східного вентиляційного ствола; для підвищення якості та оперативності управління виробничими процесами розпочато реконструкцію автоматизованої системи управління технологічними процесами і диспетчеризації. У 1982 році для збільшення навантажень на очисні вибої, темпів проведення підготовчих виробок і підвищення продуктивності праці гірників запроваджено комплекс КМ-87 УМНЕ, прохідницькі комбайни 4ПП-2, монорейкові доріжки. У 1983 році з метою забезпечення повітрям збільшених обсягів видобутку вугілля, попередження раптових викидів запущений вентилятор на стовбурі № 1; розпочато реконструкцію компресорної; впроваджені високопродуктивні вентилятори місцевого провітрювання; освоєно сейсмопрогноз. У 1983 році впроваджено безцелікове відпрацювання пласта L1, що є захисним для шару К8. У 1985 році завдяки впровадженню комплексів КМ-87УМА досягнуто навантаження очисного забою 1500 тонн на добу.
      У 1985 році за видатні виробничі досягнення шахта імені О.Ф. Засядька була нагороджена орденом Леніна.
      У 1986 році вперше застосована схема провітрювання СПОРВ на шарі L1; розпочато тампонаж закріпленого простору. У 1988 році введений об'єднаний метод прогнозу, контролю запобігання раптових викидів вугілля та газу; реконструйований ствол № 2, з метою підвищення пропускної спроможності підземного транспорту розпочато перехід на конвеєри з метрової стрічкою. У 1990 році до складу шахти увійшла центральна збагачувальна фабрика "Київська". Це дозволило працювати безпосередньо із споживачами концентрату і реалізовувати готову продукцію замість рядового вугілля.
      У грудні 1992 року шахта імені О.Ф. Засядька перша серед шахт Україні перейшла на оренду, ставши, по суті, самостійним підприємством. Орендне підприємство складається безпосередньо з шахти імені О.Ф. Засядька і центральної збагачувальної фабрики "Київська", а також структурних підрозділів: когенераційної електростанції; пансіонату "Сонячний камінь" (село Морське, Крим); пансіонату "Сосновий бір" (місто Святогірськ, Донецької області); слов'янського підсобного сільськогосподарського виробництва; дорожньо-будівельного управління; хлібозаводу; промислово-торгівельного комплексу "Донецький"; готелю "Олімп"; тепличного господарства та зернопереробного комплексу; служби геологорозвідувальних робіт та поверхневої дегазації.
      У 1992 році в 6-й східній лаві пласта К8 вперше впроваджено комплекс КД-80 при проходці польових виробок застосовані породонавантажувальні машини ПНБ-3Д і бурова машина УБШ-313. У 1993 році при проходці протяжних виробок застосовані вентилятори ВМЕ-2-10. У 1995 році розпочато перехід на комплекси нового покоління КД-90 в очисних вибоях. У 1996 році вперше впроваджена породонавантажувальна машина МПК-3 і комбайн П-110; бурильна установка і породонавантажувальна машина з бічним навантаженням фірми "Дейльманн Ханіель"; кріплення КМП-5-АС. Газонаповнювальна компресорна станція дозволила утилізувати газ метан, що отримується від дегазації пластів, і використовувати його як паливо автомобілів. У 1998 році розпочато впровадження комплексів "Глинники"; застосовані конвеєри СП-250 і СП-301, виготовлені в співдружності з заводом "Світло шахтаря". Розроблено проект погашення ствола № 2 шахти імені Фелікса Кона, яка була приєднана до шахти імені О.Ф. Засядька у 1968 році.
      У 1999 році впроваджені високопродуктивні конвеєри 2ЛТП-1000, 4л-1200; розроблено проект прирізки запасів Кальміуського рудника; впроваджено оперативне управління гідророзпушуванням шару, контроль викидонебезпечності підготовчих виробок тощо. У 2000 році за рахунок власних коштів шахти, з темпами, що дозволяють скоротити тривалість будівництва вдвічі проти нормативного розпочато будівництво нового стовбура для подавання повітря та вентиляційного стовбура, введення яких в подальшому продовжило термін життя шахти з одночасним збільшенням видобутку до 15 тисяч тонн на добу. У 2001 році побудовані нова вентиляторна установка ВЦД-47, 5УМ, цех з ремонту гірничого обладнання, нова автомобільна дорога до териконів шахти. У 2002 році пройдено понад 1200 метрів стовбура для подавання повітря, для забезпечення безпеки праці та відведення метану побудована нова вакуум насосна станція (6 насосів ВВН2-150 м). У 2003 році для підвищення якості концентрату на центральній збагачувальній фабриці "Київська" побудований ряд об'єктів.
      У 2004 році пройдено понад 2000 метрів двох вентиляційних стовбурів, побудовані нова додаткова вентиляторна установка ВЦД-31, комплекс нової вакуум насосної станції (9 насосів ВВН2-150 м). У 2005 році змонтований комплекс багатоканатного підйому. У 2006 році завершено будівництво і розпочато промислове використання першої черги когенераційної станції шахти (12 когенераційних блоків), додатково побудована нову вакуум насосна станція (6 насосів ВВН2-150 м).
      Промислові запаси вугілля на 1 січня 1999 року складали 97,4 мільйони тонн. Прирізка додаткових запасів Кальміуського рудника, будівництво трьох нових стовбурів (за рахунок коштів підприємства) продовжили термін служби шахти на 50 років. Підприємство займає 2,19% на ринку України з видобутку кам'яного вугілля, і 6,83% на ринку України з видобутку вугілля для коксування. Основна продукція реалізується в межах Донецької та Дніпропетровської областей. Основними споживачами вугільного концентрату є Криворізький, Авдіївський, Запорізький, Донецький коксохімічні заводи.
      На шахті імені О.Ф. Засядька стабільний колектив працівників, ланкових, бригадирів, керівників виробничих ділянок і інженерно-технічного персоналу. Колектив шахти постійно працює на перспективу, з огляду на обставини у вугільній промисловості та суміжних галузей, передбачаючи і випереджаючи події. Під безпосереднім керівництвом Голови ради орендаторів Ю.Л. Звягільського на шахті створено монолітну команду однодумців, яка здатна вирішувати найскладніші технічні та господарські проблеми. Керівництво шахти постійно приділяє найпильнішу увагу ретельному підбору грамотних фахівців, їх навчанню, професійного зростанню, освоєнню нових методів роботи та управління, комплектуванню первинних виробничих ланок, повному використанню індивідуальних якостей та здібностей кожного. На шахті імені О.Ф. Засядька працює 15000 працівників.
      У 1998 році шахта імені О.Ф. Засядька першою у вугільній промисловості України видобула 3175 тисяч тонн вугілля зольністю 26%. Середньодобовий видобуток склав 8850 тонн, добове навантаження на вибій – 1920 тонн. У 2003 році шахта імені О.Ф. Засядька видобула 4 мільйони тонн вугілля.
      До 2000 року колектив М.Є. Жаурова працював на глибині більше 1000 метрів. Талант організатора шахтного виробництва допомагав йому тримати під контролем ситуацію навіть у надзвичайно складних гірничо-геологічних умовах. Так, у 2000–2001 роках, під час проходження однієї з виробок, доводилося вибирати палаюче вугілля, гасити його і тільки потім продовжувати роботу. В результаті чергову лаву було запущено з дотриманням вказаних термінів.

      Указом Президента України Віктора Ющенко № 581/2007 від 2 липня 2007 року за багаторічну самовіддану шахтарську працю, досягнення високих показників у видобутку вугілля машиністу гірничих виїмкових машин орендного підприємства "Шахта імені О.Ф. Засядька" Донецької області Миколі Єгоровичу Жаурову присвоєно звання Герой України з врученням ордена Держави.

      Заслужений шахтар України (29.08.1997, за вагомий особистий внесок у розвиток вугільної промисловості, високу професійну майстерність).