Завада Богдан Олексійович
(26.06.1979 – 16.07.2014)
 

Завада Богдан Олексійович

ГЕРОЙ УКРАЇНИ
(Указ Президента України № 600/2014 від 19.07.2014)

Пам'ятники
Марки та монети

орден Золота Зірка

      Народився 26 червня 1979 року у Запоріжжі. Службу розпочав у грудні 1997 року у полку спеціального призначення "Гепард" внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України (місто Запоріжжя). У грудні 1998 року підписав контракт про проходження служби у внутрішніх військах. Ставши професійним правоохоронцем за роки служби пройшов шлях від простого солдата до офіцера (лейтенанта).
      Паралельно зі службою заочно здобув вищу освіту у Запорізькому Національному технічному університеті, згодом був призначений на посаду командира взводу, а у 2012 році став командиром роти спеціального призначення полку спеціального призначення "Гепард" внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України (з березня 2014 року – у складі Національної гвардії України). На власному досвіді виховав десятки військовослужбовців, був спокійним, врівноваженим, відповідальним і суворим командиром.
      Влітку 2014 року командир роти спеціального призначення військової частини 3029 (місто Запоріжжя) Південного оперативно-територіального об'єднання Національної гвардії України лейтенант Б.О. Завада приймав участь в антитерористичній операції на сході України.
      16 липня 2014 року блокпост Національної гвардії України під прикордонним селом Маринівка Шахтарського району Донецької області атакували близько сотні російських бойовиків за допомогою 4 одиниць бронетехніки зі сторони сіл Степанівки та Тарани. Вони відкрили вогонь по українським військовим. Наші військові почали стріляти у відповідь. Несподівано з лісосмуги, яка знаходилася неподалік від блокпоста, почалася ще одна атака російських бойовиків, із зелених насаджень виїхали два ворожих БТР. В ході бою з переважаючими силами противника лейтенант Б.О. Завада кинувся прикривати товаришів по службі і особисто відкрив вогонь з протитанкового гранатомета. Йому вдалося підбити ворожий БТР і знищити десяток російських бойовиків. Цим він допоміг перегрупуватися бійцям Національної гвардії на блокпосту, чим врятував їм життя, але сам загинув від пострілу з боку російських бойовиків. Могили немає, оскільки тіло залишилося на захопленій російськими бойовиками території і його подальша доля невідома.

      Указом Президента України Петра Порошенко № 600/2014 від 19 липня 2014 року за виняткову мужність, героїзм і самопожертву, виявлені у захисті державного суверенітету і територіальної цілісності Української держави, вірність військовій присязі лейтенанту Богдану Олексійовичу Заваді посмертно присвоєно звання Герой України з удостоєнням ордена "Золота Зірка".

      Лейтенант (09.2013).
      Ім'я Героя вибито на одній із плит меморіалу загиблим працівникам МВС України у Києві на Солом'янській площі.
      У жовтні 2016 року Укрпошта продовжила випуск серії художніх маркованих конвертів під назвою "Героям Слава!", започатковану у грудні 2014 року, один з яких присвячений Б.О. Заваді.