Юрковська Олена Юріївна
(27.09.1983)
 

Юрковська Олена Юріївна

ГЕРОЙ УКРАЇНИ
(Указ Президента України № 287/2006 від 03.04.2006)

орден Золота Зірка

      Народилася 27 вересня 1983 року у місті Коломия Івано-Франківської області. У три роки після тяжкого захворювання на вітрянку дівчинці ампутували ноги. Вона дуже тяжко переживала втрату ніг не тільки фізично, але й морально. Але батьки не опустили руки – вони знайшли тренера, який почав займатися з Оленою. По переїзді в Макарів Київської області вона вже з 1996 року під керівництвом тренера розпочала займатися спортом: волейболом сидячи, а потім і настільним тенісом.
      У 1998 році вперше виїздить на чемпіонат України з волейболу сидячи, де команда зайняла 3 місце. На чемпіонаті України з настільного тенісу Олена виборює також 3 місце у 5 класі. У 1999 році приймала участь в чемпіонаті України з волейболу сидячи, де її команда зайняла 2 місце, а на чемпіонаті України з настільного тенісу – 3 місце. У цьому ж році приймала участь у фестивалі юних гравців з волейболу сидячи, який проходив в Голландії, де українська команда зайняла 1 місце.
      В грудні 2000 року почала займатися зимовими видами спорту: лижними гонками та біатлоном. Вже в 2001 році приймала участь в двох етапах Кубка світу з лижних гонок в Швеції зайняла 7 місце, а в США – 8 та 2 місця.
      У 2002 році на VIII зимових Паралімпійськіх іграх у Солт-Лейк-Сіті виборола 1 срібну нагороду у дисципліні біатлон на дистанції 7,5 кілометри; 3 бронзові нагороди у дисциплінах: лижні гонки на дистанції 2,5 кілометри, лижні гонки на дистанції 5 кілометрів, лижні гонки на дистанції 10 кілометрів.
      Олена продовжує займатися і волейболом сидячи, а в період гострої необхідності в допомозі збірній команді миттєво перелаштовується з зимових на "літні" види спорту. У складі збірної команди з сидячого волейболу Олена посіла 5 місце на Паралімпійських іграх 2004 року в Афінах.
      Олена Юрковська – багаторазовий чемпіон та призер чемпіонатів та кубків світу з лижних гонок та біатлону періоду 2003-2005 років, лідер Національної паралімпійської збірної команди України.
      У 2006 році на ІХ зимових Паралімпійських іграх у Турині виборола 4 золоті нагороди у дисциплінах: біатлон на дистанції 7,5 кілометри, біатлон на дистанції 10 кілометрів, лижні гонки на дистанції 2,5 кілометри, лижні гонки на дистанції 5 кілометрів; 1 срібну нагороду у дисципліні лижні гонки на дистанції 10 кілометрів; 1 бронзову нагороду у дисципліні лижні гонки (естафета 3х2,5 кілометри).
      Світове спортивне співтовариство під час Паралімпіади визнало, що Україна здійснила тріумфальне досягнення в паралімпійському спорті. Яскравим підтвердженням цього стало рішення Оргкомітету Паралімпійських ігор у Турині про визнання Олени Юрковської найкращою спортсменкою ІХ Паралімпійських ігор із врученням їй спеціальної золотої медалі.
      Окрім того, під патронатом Міжнародного олімпійського комітету спортивний телеканал "Євроспорт" номінував українську паралімпійську спортсменку на отримання спеціальної нагороди МОКу "Sport Star Awards" (нагорода "Спортивна зірка"). За оцінками світових спортивних аналітиків, українська спортсменка найяскравіше продемонструвала олімпійські та паралімпійські цінності у світовому спорті, що і стало приводом для подання її у цій номінації. Урочиста церемонія вручення нагороди "Sport Star Awards" відбулася 20 квітня 2006 року в Олімпійському музеї в Лозанні (Швейцарія), де спортсменці вручили відзнаку – статуетку "Спортивна зірка". У квітні цього ж року Олену нагороджено відзнакою "Жінка ІІІ тисячоліття", а також Американським біографічним інститутом номіновано на почесну нагороду "Людина року – 2006".

      Указом Президента України Віктора Ющенко № 287/2006 від 3 квітня 2006 року за виняткові спортивні досягнення на зимових Паралімпійських іграх, виявлені мужність, самовідданість і волю до перемоги, піднесення спортивного авторитету України в світі багаторазовій чемпіонці та призерці Паралімпійських ігор з біатлону і лижних гонок, кращій спортсменці IX зимових Паралімпійських ігор у Турині Олені Юріївні Юрковській присвоєно звання Герой України з врученням ордена "Золота Зірка".

      В наступне передпаралімпійське міжсезоння Юрковська – дворазова срібна призерка кубку світу 2007 року з лижних гонок; багаторазова чемпіонка з біатлону та дворазова срібна і багаторазова бронзова призерка з лижних гонок кубку світу 2008 року. Чемпіонка і срібна призерка з лижних гонок та чемпіонка і срібна призерка з біатлону кубку світу 2009 року м. Сьюсьоен (Норвегія). Чемпіонка (спринт) і дворазова срібна призерка (довга дистанція, середня дистанція) з лижних гонок та дворазова чемпіонка з біатлону (гонка переслідування, довга дистанція) чемпіонату світу 2009 року з лижних гонок та біатлону у м. Вуокатті (Фінляндія). Чемпіонка (довга дистанція) і срібна призерка (7,5 км) з біатлону та бронзова призерка з лижних гонок фіналу кубку світу 2009 року у м. Маунт Вашингтон (Канада), чемпіонка і бронзова призерка з біатлону та чемпіонка й бронзова призерка з лижних гонок кубку світу 2009 року у м. Вістлер (Канада).
      У 2010 році на Х зимових Паралімпійських іграх у Ванкувері виборола 1 золоту нагороду у дисципліні гонка переслідування на дистанції 2,4 кілометри (біатлон) з результатом 9 хвилин 55,05 секунди; 3 срібні нагороди у дисциплінах: індивідуальна гонка на довгій дистанції 10 кілометрів (біатлон) з результатом 39 хвилин 07,80 секунди, лижна гонка на дистанції 1 кілометр (спринт) з результатом 3 хвилини 00,00 секунд, лижна гонка (естафета 3х2,5 кілометри) з результатом 20 хвилин 42,70 секунди; 1 бронзову нагороду у дисципліні лижні гонки на дистанції 10 кілометрів з результатом 32 хвилини 43,05 секунди.
      У 2014 році на ХІ зимових Паралімпійських іграх у Сочі виборола 1 срібну нагороду у дисципліні лижна гонка (відкрита естафета 4х2,5 кілометри) з результатом 25 хвилин 17,90 секунди; 2 бронзові нагороди у дисциплінах: індивідуальна гонка на короткій дистанції 6 кілометрів (біатлон) з результатом 19 хвилин 39,60 секунди, індивідуальна гонка на довгій дистанції 12,5 кілометрів (біатлон) з результатом 41 хвилина 30,80 секунди.
      Таким чином, загальна кількість нагород здобутих Оленою Юрковською на Паралімпійськіх іграх склала 5 золотих, 6 срібних та 7 бронзових медалей.
      Заслужений майстер спорту з лижних гонок України (2002).
      Нагороджена орденами княгині Ольги І (23.08.2014, за значний особистий внесок у державне будівництво, соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток України, вагомі трудові здобутки та високий професіоналізм), ІІ (25.03.2010, за досягнення високих спортивних результатів на X зимових Паралімпійських іграх у Ванкувері (Канада), виявлені мужність, самовідданість і волю до перемоги, піднесення міжнародного авторитету України) та ІІІ (21.03.2002, за досягнення високих спортивних результатів на VIII зимових Параолімпійських та XIX літніх Дефлімпійських іграх, виявлені при цьому мужність, волю і самовідданість) ступеня.