Яковишин Леонід Григорович
(19.05.1939)
 

Яковишин Леонід Григорович

ГЕРОЙ УКРАЇНИ
(Указ Президента України № 976/2004 від 22.08.2004)

орден Держава

      Народився 19 травня 1939 року у місті Козятин Вінницької області у родині службовця. У 1956-1961 роках навчався в Уманському сільськогосподарському інституті за фахом вчений-агроном; кандидатська дисертація "Інтенсифікація виробництва картоплі та основні шляхи підвищення її економічної ефективності (за матеріалами Чернігівської області)" (Харківський сільськогосподарський інститут, 02.1984).
      З 1961 року – старший агроном дослідно-показного радгоспу "Мирогощанський" Дубнівського району Рівненської області. З 1962 року – старший агроном-інспектор Дубнівського територіального колгоспно-радгоспного управління. З 1964 року – старший агроном Рівненського управління хлібопродуктів. З 1965 року – агроном Рівненського управління сільського господарства. З 1966 року – начальник Костопільського районного управління сільського господарства Рівненської області. З 1970 року – директор Бобровицького радгоспу-технікуму.
      У березні 1990 року обраний депутатом Верховної Ради України І скликання від Козелецького виборчого округу № 444 (Чернігівська область). 15 травня 1990 року на першому урочистому засіданні новообраної Верховної Ради України прийняв присягу та приступив до виконання повноважень Народного депутата України. Голова підкомітету з питань переселення Комісії Верховної Ради України з питань Чорнобильської катастрофи. Входив до складу груп "Аграрники", "Рада". Склав свої депутатські повноваження 10 травня 1994 року у зв'язку із закінченням повноважень депутатів Верховної Ради України І скликання.
      У 1994 році балотувався до Верховної Ради України від Тальнівський виборчого округу № 426 (Черкаська область), але до парламенту не пройшов. З квітня 1994 року – радник виконуючого обов'язки Прем'єр-міністра України Ю.Л. Звягільського. З липня 1994 по червень 1995 року – радник Прем'єр-міністра України В. Масола. У 2002 році балотувався до Верховної Ради України від виборчого округу № 198 (Черкаська область), але до парламенту не пройшов.
      З 1995 року – генеральний директор ТОВ "Земля і воля" Бобровицького району Чернігівської області. Господарство стало партнером американської фірми "Піонер" і взяло курс на зернову кукурудзу. Розпочали вирощування цієї культури з 70 гектарів, нині – 24 тисячі гектарів. Розширення посівних площ з 70 гектарів до 24 тисяч гектарів проходило не механічно, а в результаті проведеного складного комплексу розрахунків і висновків фахівців-практиків та зарубіжних науковців. Головну роль відігравав поступово набутий власний досвід. Присутній був і ризик. Адже розширювалися за рахунок розвалених господарств з порожніми фермами і забур'яненими полями. Для їх відновлення доводилося брати мільйонні банківські кредити. У господарстві вчасно взялися за вирощування власного насіння кукурудзи, використавши для цього гібриди кукурудзи французьких батьківських форм. Це клопітна справа, але вона дала можливість зекономити значні кошти, які витрачали на завезення насіння із-за кордону, де ціна на нього почала зростати. Кілька мільйонів господарство заробляє щороку від продажу насіння кукурудзи іншим господарствам. Донедавна кукурудза вважалася нехарактерною культурою для Чернігівської області, оскільки зерно не достигає до необхідної кондиції для зберігання. Його потрібно досушувати в сушарках. У товаристві передбачили цю проблему. Спочатку закупили і змонтували імпортну сушарку "Стела", потім – "Петкус" (Німеччина). Продукція товариства успішно конкурує з американськими, австрійськими, німецькими фірмами, які займаються виробництвом кукурудзи. Собівартість зерна довели до європейського рівня, від чого господарство одержує значні прибутки.
      У тваринництві товариство спеціалізується на виробництві свинини. Досвід і технологію запозичили в Голландії, де Л.Г. Яковишин побував особисто. Нині господарство має 40-тисячне поголів'я. Щоб знизити собівартість свинини, запустили в дію власний комбікормовий завод. Для приготування поживних кормів господарство має своє зерно: ячмінь, кукурудзу, сою, овес.
      У господарстві 40 тракторів "Джон Дір", американського виробництва, в яких комфортні кабіни з кондиціонерами і комп'ютерним управлінням. Комбайнери працюють теж на імпортних комбайнах найвідоміших зарубіжних фірм. У господарстві перейшли на безплужний обробіток грунту. Для цього закупили 30 сучасних агрегатів французького виробництва на загальну суму 2,5 мільйони доларів. Такий агрегат за один прохід виконує увесь комплекс підготовки грунту для посіву. Нова система дає змогу вдвічі зменшити витрати дизельного пального. А це – на півтора мільйона доларів за рік. Вивільнилася значна кількість тракторів, відповідно і механізаторів. У товаристві закупили 80 великовагових причепів. Один такий автопоїзд перевозить за одну ходку 30 тонн зерна.
      Одержані прибутки товариство вкладає не лише у виробництво, а й у соціальну сферу: на газифікацію сіл, допомагає школам, дитячим садкам, іншим соціальним установам.

      Указом Президента України Леоніда Кучми № 976/2004 від 22 серпня 2004 року за визначні особисті заслуги перед Українською державою у розвитку агропромислового комплексу, досягнення високих виробничих показників, багаторічну самовіддану працю директору товариства "Земля і воля" Чернігівської області Леоніду Григоровичу Яковишину присвоєно звання Герой України з врученням ордена Держави.

      Кандидат економічних наук (1984).
      Нагороджений орденом "Знак Пошани".