Видобора Володимир Деонисович
(03.03.1941 – 05.06.2017)
 

Видобора Володимир Деонисович

ГЕРОЙ УКРАЇНИ
(Указ Президента України № 1416/2004 від 16.11.2004)

Пам'ятники

орден Держава

      Народився 3 березня 1941 року у селі Трапівка Татарбунарського району Одеської області. У 1955-1959 роках навчався у Ізмаїльському технікумі механізації та електрифікації сільського господарства; у 1962-1965 роках – в Одеському технологічному інституті харчової та холодильної промисловості; у 1966-1971 роках – у Київському автомобільно-дорожньому інституті.
      У 1963-1966 роках проходив службу на Північному флоті. У 1966-1971 роках – диспетчер-плановик Ізмаїльського ремонтного заводу. У 1971-1975 роках – головний інженер радгоспу імені XXII з'їзду КПРС села Муравлівка. У 1975-1978 роках – головний інженер радгоспу імені Калініна села Стара Некрасівка Ізмаїльського району Одеської області. У 1978-1979 роках – головний інженер звірогосподарства. У 1979-1983 роках – головний інженер радгоспу імені Кірова села Кислиця. У лютому-квітні 1983 року – заступник директора, з квітня 1983 по листопад 1995 року – директор радгоспу імені Калініна села Стара Некрасівка. З листопада 1995 року – голова правління Акціонерного товариства закритого типу агрокомпанія (АТЗТ АК) "Свобода" села Стара Некрасівка.
      Статутний фонд АТЗТ сформували за рахунок внесення селянами своїх майнових паїв і прав на земельні паї – в обмін на акції. Люди знали: вони йдуть на обмеження своїх прав у використанні землі в натурі, передаючи їх акціонерному товариству. Після того, як колишні колгоспники подали відповідні заяви і поставили підписи на акціях, агрокомпанія звернулася до Державного комітету земельних ресурсів із клопотанням про видачу єдиного Державного акта на право власності на землю та одержала цей документ. Це було зроблено, щоб запобігти розподілу землі й майна. Якщо сьогодні з'являться бажаючі вийти з товариства, то це можна зробити винятково шляхом продажу своїх акцій – не можна брати в натурі земельні паї, оскільки вони перейшли у власність АТЗТ як юридичної особи.
      АТЗТ АК "Свобода" переходить від традиційної технології обробітку грунту до ресурсозберігаючого землеробства на основі системи "No-till". Це так званий нульовий цикл, коли землю не чіпає плуг, коли всі рослинні відходи подрібнюють і вони залишаються перегнивати на поверхні поля, від чого відновлюється шар дорогоцінного гумусу. Безперечно, щоб упроваджувати сучасні технології, необхідно закуповувати відповідну техніку, дуже дорогу. Але АТЗТ на це йде, знаючи, що господарство стабільне й стійке. З 300 наявних одиниць сільгосптехніки – з них 46 тракторів – у господарстві немає жодної неробочої. Проте, на мільйон гривень закуплено запчастин. Для ремонту техніки в агрокомпанії “Свобода” створено всі умови: ковальський, слюсарний, токарний цехи, паливної апаратури, обкатування відремонтованих двигунів, цех миття та сушіння тракторів.
      Зернотік підприємства має статус елеватора з можливостями зберігання до 10 тисяч тонн продукції. Самотужки спорудили ангар з оцинкованого металу. Місцеві фахівці самі складали конструкцію, домагалися водонепроникності, вдалося мільйон гривень заощадити. Є нове сховище для капусти та цибулі, переустатковане зі старого холодильника. Тут місцеві умільці налагодили оригінальну систему вентиляції, що пристосована до будь-яких погодних умов, тому овочі можна зберігати аж до наступного врожаю.
      Послідовна робота з підвищення родючості грунту дає результати, агрокомпанія вийшла на чудові показники і зараз з року в рік дає найбільші врожаї з гектара в області. Пшениці тут збирають – по 50 ц/га, озимого ячменю – 41 ц/га, ярового ячменю – 53 ц/га, кукурудзи в зерні – по 75 ц/га. Чистий прибуток становить 1,8 мільйона гривень, у розрахунку на 1 гектар ріллі – 686 гривень. Рентабельність – 25,9 відсотка. Щороку в АТЗТ збільшується вартість основних і обігових коштів.
      За підсумками конкурсу 2002 року "100 найкращих підприємств України" АК "Свободу" було визнано найкращим сільгосппідприємством країни.

      Указом Президента України Леоніда Кучми № 1416/2004 від 16 листопада 2004 року за визначні особисті заслуги перед Українською державою у розвитку агропромислового виробництва, впровадження прогресивних технологій вирощування сільськогосподарських культур, багаторічну самовіддану працю директору акціонерного товариства "Агрокомпанія "Свобода" Ізмаїльського району Одеської області Володимиру Деонисовичу Видоборі присвоєно звання Герой України з врученням ордена Держави.

      Член Народної партії. У 2006 році балотувався до Верховної Ради України від Народного блоку Литвина (№ 391 у виборчому списку), але до парламенту не пройшов. Депутат Одеської обласної ради від Блоку Литвина (04.2006-11.2010), від Партії Регіонів (з 11.2010), член Комісії з питань земельних відносин та адміністративно-територіального устрою.
      Помер 5 червня 2017 року. Похований у місті Ізмаїл Одеської області на Липованському кладовищі.
      Заслужений працівник сільського господарства України (21.08.1999, за самовіддану працю, визначні особисті заслуги в державному будівництві, соціально-економічному, науково-технічному і культурному розвитку України та з нагоди 8-ї річниці незалежності України). Нагороджений ювілейною медаллю "20 років незалежності України" (19.08.2011, за значний особистий внесок у соціально-економічний, науково-технічний та культурно-освітній розвиток Української держави, вагомі трудові здобутки та багаторічну сумлінну працю).
      18 листопада 2018 року у селі Стара Некрасівка Ізмаїльського району на подвір'ї АТЗТ АК "Свобода", де працював Герой, йому було відкрито бронзовий пам'ятник-погруддя.

Видобора Володимир Деонисович. Місто Ізмаїл Одеської області, Липованське кладовище