Ващук Микола Васильович
(05.06.1959 – 14.05.1986)
 

Ващук Микола Васильович

ГЕРОЙ УКРАЇНИ
(Указ Президента України № 328/2006 від 21.04.2006)

Пам'ятники

орден Золота Зірка

      Народився 5 червня 1959 року в селі Велика Хайча Овруцького району Житомирської області у селянській родині. Після закінчення середньої школи працював у Києві на заводі "Більшовик". У 1978-1980 роках проходив службу у лавах Радянської Армії. У 1982 році був прийнятий на роботу в органи внутрішніх справ на посаду пожежного 6-ї самостійної воєнізованої пожежної частини (СВПЧ-6) з охорони міста Прип'ять. З лютого 1985 року працював командиром відділення СВПЧ-6. При ліквідації виробничих аварій, пожежі, загорянь працював сміливо і рішуче, виявляючи розумну ініціативу. Користувався повагою в колективі.
      26 квітня 1986 року, прибувши на місце аварії після вибуху четвертого реактора Чорнобильської АЕС на чолі відділення, сержант М.В. Ващук правильно оцінив обстановку й організував особистий склад на виконання бойових завдань. Установив авто дробину між третім і четвертим енергоблоками. Його відділення проклало робочу рукавну лінію на покрівлю. Працюючи із стволом на великій висоті в умовах високого рівня радіації, температури й задимленості, особистим прикладом надихнув відділення на сміливі й самовіддані дії з гасіння пожежі. Завдяки рішучості й стійкості пожежників поширення вогню в бік третього енергоблоку було зупинено.
      Після тривалого впливу високого рівня радіаційного опромінення, теплового виділення та задимлення М.В. Ващук був виведений з бойової обслуги і госпіталізований. Лікувався в спеціальній клініці Москви, однак доза опромінення була надто високою. Помер 14 травня 1986 року. Похований у Москві на Митинському кладовищі.

      Указом Президента України Віктора Ющенко № 328/2006 від 21 квітня 2006 року за геройський подвиг в ім'я життя нинішніх і прийдешніх поколінь, особисту мужність і самопожертву, виявлені у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС командиру відділення 6-ї самостійної воєнізованої пожежної частини по охороні міста Прип'яті Київської області Миколі Васильовичу Ващуку посмертно присвоєно звання Герой України з удостоєнням ордена "Золота Зірка".

      Кандидат у майстри спорту.
      Нагороджений орденом Червоного Прапора (25.09.1986, посмертно, за мужність, героїзм і самовіддані дії при ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС); хрестом "За мужність" (08.05.1996, посмертно, за особисту мужність і відвагу, виявлені у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС).
      Ім'я Героя вибито на одній із плит меморіалу Героям-чорнобильцям у Києві на перетині бульвару Верховної Ради та проспекту Миру; меморіалу загиблим працівникам МВС України у Києві на Солом'янській площі; на стелі з іменами Героїв-чорнобильців у Сімферополі у парку Гагаріна біля входу з вулиці Павленко. Бюст Герою встановлено у Києві на алеї Героїв-чорнобильців на перетині проспекту Перемоги та вулиці Чорнобильської. 21 квітня 2011 року у Києві біля будівлі, де працював оперативний штаб протипожежної служби з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (вулиця Круглоуніверситетська № 20/1) відкрито пам'ятник пожежним-чорнобильцям, а на фасаді будівлі їм встановлено меморіальну дошку. У квітні 2016 року до 30-х роковин з дня аварії на ЧАЕС у Києві на фасаді будівлі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Київській області (вулиця Межигірська № 8) встановлено барельєф Героя.

Ващук Микола Васильович. Москва. Митинське кладовище


Ващук Микола Васильович. Москва. Митинське кладовище. Загальний вид меморіала