Вадатурський Олексій Опанасович
(08.09.1947)
 

Вадатурський Олексій Опанасович

ГЕРОЙ УКРАЇНИ
(Указ Президента України № 1098/2007 від 15.11.2007)

орден Держава

      Народився 8 вересня 1947 року у селі Бендзари Балтського району Одеської області у родині колгоспника. У 1971 році закінчив Одеський технологічний інститут імені М.В. Ломоносова за спеціальністю "Автоматизація і комплексна механізація хіміко-технологічних процесів" та здобув кваліфікацію інженера-електромеханіка.
      У 1971-1973 роках – головний енергетик, у 1973-1980 роках – головний інженер Трикратського комбінату хлібопродуктів. У 1980-1983 роках – начальник виробничого відділу, у 1983-1991 роках – заступник начальника Миколаївського обласного управління хлібопродуктів.
      У 1991 році очолив знов створене у Миколаєві сільськогосподарське підприємство "НІБУЛОН", яке пройшло шлях від невеликої фірми до компанії з широкою мережею філій та вертикально інтегрованою структурою, що здійснює власними силами виробництво, зберігання і переробку та експорт сільськогосподарської продукції. Товариство є одним із найбільших сільськогосподарських товаровиробників та національним інвестором, що дозволяє підприємству бути одним із основних вітчизняних операторів зернового ринку України. Як національний сільськогосподарський товаровиробник "НІБУЛОН" має широку мережу виробничих філій, розташованих у Вінницькій, Луганській, Миколаївській, Полтавській, Харківській, Хмельницькій, Черкаській та Сумській областях та обробляє 70 тисяч гектарів землі. Кожна з філій сільськогосподарського підприємства "НІБУЛОН" посідає лідируючі позиції у своєму районі за обсягами сільськогосподарського виробництва. Всі виробничі бази філій належним чином реконструйовані: створено відповідні умови для роботи працівників та для обслуговування сільськогосподарської техніки.
      Для забезпечення передових інтенсивних технологій вирощування зернових, олійних культур та одержання стабільно високих врожаїв "НІБУЛОН" використовує сучасну високопродуктивну сільськогосподарську техніку як вітчизняного, так і імпортного виробництва провідних світових компаній. Регулярно здійснюється оновлення техніки, зокрема в 2007 році витрачено понад 21 мільйон гривень на оновлення машино-тракторного парку, у тому числі і зарубіжного виробництва. Компанія має налагоджені зв'язки із всесвітньо відомими американськими, німецькими, голландськими, угорськими, датськими, бельгійськими, французькими та іншими фірмами – виробниками техніки і засобів захисту рослин.
      На підприємстві працюють більше 3200 осіб, тільки у місті Миколаєві створено понад 500 робочих місць. Товариство виховало свій кадровий склад фахівців. Займаючись сільськогосподарським виробництвом, підприємство не користується пільгами, передбаченими чинним законодавством для сільськогосподарських виробників, не одержує дотації, як це роблять інші товаровиробники, та сплачує податки і збори до державних цільових фондів на загальних підставах. "НІБУЛОН" – найбільший платник податків серед підприємств аграрного сектору України.
      "НІБУЛОН" є національним інвестором та здійснило найбільші інвестиції в аграрний сектор вітчизняної економіки, які за роки незалежності України склали понад 1 мільярд гривень. Створено нове виробництво, нові робочі місця та нову базу оподаткування. Загальна сума інвестицій в аграрний сектор у 2007 році склала понад 30 мільйонів доларів США. У місті Миколаїв в результаті реалізації інвестиційного проекту підприємства збудовано найсучасніший у Європі, унікальний для України високотехнологічний перевантажувальний термінал для зернових та олійних культур, який було визнано найкращим промисловим об'єктом року в Україні. У 2007 році за короткі терміни збудовані і пущені в експлуатацію елеватори "Золотоніський" у Черкаській області та "Решетилівський" у Полтавській. Враховуючи великі обсяги заготівлі зерна, потребу в терміновому визначенні якості, всі філії підприємства оснащені найсучаснішими лабораторіями з обладнанням та устаткуванням іноземного виробництва, що дає змогу в найкоротший термін з високою точністю визначити якісні параметри.
      Постійне нарощування обсягів сільськогосподарського виробництва та здійснення великомасштабних інвестиційних програм дозволило "НІБУЛОНУ" зайняти надійні позиції на аграрному ринку та стати національним зернотрейдером України. За підсумками 2004-2005, 2005-2006 та 2006-2007 маркетингових років товариство посідає перше місце серед українських експортерів зерна та було нагороджено Почесними Грамотами Міністерства агропромислового комплексу України в номінації "Зернотрейдер року". Обсяг реалізації зерна в 2006-2007 роках склав понад 1,7 тисяч тонн. Географія експорту включає країни Європи, Північної і Східної Африки, Азії.
      ТОВ СП "НІБУЛОН" є взірцем соціальної відповідальності бізнесу в регіонах роботи підрозділів компанії. Підприємство надає матеріальну допомогу сільським школам у районах, де розташовані філіали компанії, та загальноосвітнім школам № 51 і 57 у місті Миколаїв, у Матвіївці, інтернату на Аляудах та іншим навчальним закладам, оснащуючи їх найкращими комп'ютерними класами і комп'ютеризованими бібліотеками. Для медичних закладів закуповується найсучасніше унікальне високотехнологічне обладнання, що дозволило впровадити проривні технології діагностики та проведення складних операцій на корі головного мозку. На виконання цих програм тільки в 2006-2007 роках виділено понад 3 мільйони гривень. 1 вересня 2007 року до Дня знань, всі першокласники Миколаєва і ще 47 шкіл України (в районах, де підприємство обробляє землі) отримали в подарунок першу краєзнавчу книгу для дітей "Моє улюблене місто Миколаїв".

      Указом Президента України Віктора Ющенко № 1098/2007 від 15 листопада 2007 року за визначний особистий внесок у зміцнення потенціалу агропромислового комплексу, організацію та забезпечення досягнення стабільно високих показників у виробництві сільськогосподарської продукції, розвиток соціальної сфери генеральному директору сільськогосподарського підприємства "НІБУЛОН" Олексію Опанасовичу Вадатурському присвоєно звання Герой України з врученням ордена Держави.

      З лютого 2005 року – віце-президент Української зернової асоціації.
      Лауреат Державної премії України в галузі архітектури 2008 року (18.06.2008, за архітектуру перевантажувального терміналу сільськогосподарського підприємства "НІБУЛОН" у місті Миколаєві). Нагороджений Почесною грамотою Кабінету міністрів України (04.12.2001, за значний особистий внесок у підвищення ефективності аграрного сектору економіки та з нагоди 10-річчя від дня створення спільного українсько-угорсько-англійського сільськогосподарського підприємства "Нібулон" (м. Миколаїв)), Почесною Грамотою Верховної Ради України.
      Відзначений Міжнародною премією "Золотий Меркурій" за значний внесок у розвиток інтеграційних процесів і зміцнення національної економіки (2001). За підсумками Миколаївського міського конкурсу "Людина року" визнаний "Городянином року-2002" в номінації "Підприємництво", "Городянином року-2004" в номінації "Благодійність", "Людиною року-2005", "Меценатом року-2006", "Людиною року-2007". Нагороджений дипломом Всеукраїнського конкурсу "Успішний керівник" та Почесною орденською відзнакою "Суспільне визнання" ІІІ ступеня (2004). О.О. Вадатурський і очолюване ним підприємство нагороджені Почесною Грамотою Державного комітету України з питань будівництва і архітектури за вагомий внесок і творче рішення при будівництві перевантажувального терміналу для зернових та олійних культур (2004). Відзначений орденом "За патріотизм" ІІ ступеня Української Православної Церкви і Грамотою Митрополита Київського і всієї України Предстоятеля Української Православної Церкви Блаженнійшого Володимира (2005). Лауреат загальноміського конкурсу "Імена" в номінації "Ім'я в агробізнесі-2004". Переможець загальнонаціональної програми "Людина року" в номінації "Аграрій року" (2006). Нагороджений Першою українською незалежною премією за найвищі професійні та громадські досягнення "Прометей-Престиж" (2006). Переможець міжнародного конкурсу "Підприємець року – Україна 2006" в номінації "Майстер бізнесу" ("Master Business"). Володар спеціальної премії "Вибір ділового Інтернету – 2006" від інформаційної компанії ЛІГАБізнесІнформ. Удостоєний почесної відзнаки Торговельно-промислової палати України "Золотий знак Меркурій" за ваговитий особистий внесок у розвиток зовнішньоекономічних зв'язків регіону, нарощування експорту сільськогосподарської продукції (2006). Нагороджений Митрополитом Київським і всієї України Предстоятелем Української Православної Церкви Блаженнійшим Володимиром медаллю святого рівноапостольного князя Володимира ІІ ступеня за вагомий внесок у розвиток України, заслуги перед українським народом і Українською Православною Церквою та добродійну діяльність (2007). Визнаний переможцем Національного конкурсу "Благодійник року" в номінації "Благодійник року у Миколаївській області" (2007).