Швед Ярослав Антонович
(20.08.1949)
 

Швед Ярослав Антонович

ГЕРОЙ УКРАЇНИ
(Указ Президента України № 972/2004 від 22.08.2004)

орден Держава

      Народився 20 серпня 1949 року у селі Рожанівка Заліщицького району Тернопільської області у родині колгоспників. Після закінчення восьмирічки подався до Кіцманя Чернівецької області, де в сільськогосподарському технікумі набув спеціальність ветеринарного фельдшера. На роботу направили в село Лужани цього ж району, де він пропрацював неповні два роки, а потім був переведений на посаду ветеринарного працівника в одне з найрозвинутіших господарств Чернівецької області сусіднє село Мамаївці Кіцманського району.
      Зауваживши дисциплінованість і старанність у роботі нового працівника, тодішнє керівництво призначило його завідуючим тваринницькою фермою. В цій галузі господарства він трудився десять років. За цей час без відриву від виробництва закінчив Львівський сільськогосподарський інститут. Згодом у цьому ж господарстві обіймав посаду заступника голови колгоспу. А коли керівник господарства вийшов на пенсію, загальні збори одностайно обрали його головою колгоспу.
      Працюючи на посаді голови одного з найбільших колгоспів області, Я.А. Швед зумів знайти чимало резервів для подальшого зростання врожайності сільськогосподарських культур і продуктивності тваринництва. Як і раніше сюди продовжували і продовжують приїжджати за наукою працівники сільського господарства з багатьох районів Чернівецької та сусідніх з нею областей.
      У складних умовах реформування Я.А. Швед став засновником та директором приватного сільськогосподарського підприємства (ПСП) "Мамаївське", яке залучило в обробіток майже всі земельні й майнові частки селян. З 821 власника земельних і майнових часток лише 5, що становить 0,6 відсотка, забрали належні їм частки у власне користування. Завдяки професійності засновника ПСП в ході реформування основні масиви полів залишилися в межах попередніх, без подрібнення на десятки чи сотні часток. Збережено також сівозміни, машино-тракторний парк, майстерні, виробничі приміщення, інші основні фонди. Підприємство вже в новому статусі працює стабільно; щорічно поповнює машино-тракторний парк, інші основні фонди, веде будівництво виробничих об'єктів, механізує трудомісткі процеси. Встановлено молокопроводи на молочній фермі, що дає можливість підвищити продуктивність майстрів машинного доїння корів. Здійснюючи курс на впровадження ринкової економіки, в господарстві вжито додаткових заходів з вдосконалення структури господарства, ліквідації низькопродуктивних галузей. І це дає свої позитивні результати. В нелегких умовах господарювання господарство навіть зросло і зміцнилося. ПСП має в обробітку 2400 гектарів орних земель, що на 700 гектар більше, ніж було раніше. Це стало можливим завдяки оренді земельних паїв селян із сусідніх сіл. За останні роки на круг збирають понад 55 центнерів з гектара зернових та 550 центнерів цукрових буряків, надої молока від корови перевищують 5000 кг. Загальна кількість худоби доведена до 2500 голів, у томі числі корів 600. Господарство не має заборгованості за платежами у бюджет, оплаті праці і паїв. Рентабельність від реалізації сільськогосподарської продукції становила 68 відсотків. У господарстві такі результати заспокоєння не викликають. Тут все робиться, щоб вони були ще значнішими і більш вагомими. На це спрямовані зусилля керівника ПСП Я.А. Шведа.
      У господарстві успішно функціонують спеціалізовані майстерні та ангари для ремонту і зберігання техніки, впроваджуються інтенсивні технології виробництва сільськогосподарської продукції, направлені на мінімізацію витрат, в оселі жителів села підведено газ, налагоджено медичне, культурне, побутове та торгове обслуговування сельчан. Чимало прикладено зусиль для поліпшення умов учнівської молоді. За кошти господарства споруджено середню школу на 820 учнівських місць.

      Указом Президента України Леоніда Кучми № 972/2004 від 22 серпня 2004 року за визначний особистий внесок в організацію та забезпечення зростання виробництва сільськогосподарської продукції, багаторічну самовіддану працю директору приватного сільськогосподарського підприємства "Мамаївське" Кіцманського району Чернівецької області Ярославу Антоновичу Шведу присвоєно звання Герой України з врученням ордена Держави.

      Заслужений працівник сільського господарства України (06.02.1998, за вагомий особистий внесок у збільшення виробництва сільськогосподарської продукції, багаторічну сумлінну працю). Нагороджений орденом "Знак Пошани"; орденом "За заслуги" ІІІ ступеня (13.11.2002, за вагомий особистий внесок у розвиток агропромислового виробництва, багаторічну самовіддану працю і високий професіоналізм та з нагоди Дня працівників сільського господарства); орденом Святого рівноапостольного князя Володимира Великого ІІІ ступеня.