Сілецький Віктор Петрович
(07.01.1950 – 21.12.2018)
 

Сілецький Віктор Петрович

ГЕРОЙ УКРАЇНИ
(Указ Президента України № 1295/2003 від 12.11.2003)

орден Держава

      Народився 7 січня 1950 року у селищі міського типу Білозерка Херсонської області. У 1976 році закінчив Херсонський сільськогосподарський інститут за фахом вчений агроном; кандидатська дисертація "Ефективність вирощування озимої пшениці за ярими капустяними культурами на зрошуваних землях Півдня України" (Херсонський державний аграрний університет, 2003). З 1979 по березень 2014 року – директор радгоспу "Білозерський" села Дніпровське Білозерського району Херсонської області.
      Агрофірма радгосп "Білозерський" – єдине унікальне підприємство в Україні з повним циклом виробництва, зокрема вирощування виноградних саджанців – виноградарство, виноробство. Це три пріоритетні напрями господарства. Виноградний розсадник агрофірми є одним з лідерів України в галузі розсадництва. Власний досвід, наукова підтримка вітчизняних та світових фахівців дозволили поставити вирощування клонованих щеплених виноградних саджанців на індустріальну основу, що відповідає вимогам європейських стандартів.
      Маточники підщеп посаджені базовими саджанцями з Франції, Італії та Німеччини. Підщепи вирощуються на маточниках, закладених базовим (біла етикетка) або сертифікованим (синя етикетка) посадковим матеріалом із тих же країн. Біла етикетка базових саджанців підкреслює вищу європейську якість таких сортів та клонів: РхР 101-14 – SMA 1, БхР Кобер 5 ББ – Wu-137, БхР СО4 – Wu-18 та Wu-2. Підщепи таких клонів вирощуються виключно на т-подібній шпалері для якісного поглинання сонячної енергії та кращого дозрівання виноградної лози. Одинадцять європейських сортів та їх клонів дають урожай лози, якої достатньо для виробництва 2-2,5-3 мільйонів щеплених сертифікованих виноградних саджанців. Щеплені виноградні саджанці, вирощені в агрофірмі радгосп "Білозерський", відрізняються більш високою врожайністю, раннім і дуже високим цукронакопиченням, відносною стійкістю до хвороб та морозів.
      Сама технологія виробництва виноградних саджанців практично не відрізняється від кращих європейських розсадницьких господарств Німеччини, Італії, Франції – це й прищеплювальні машини "Омега-стар", норвезькі пластифікатори, краплинне зрошення виноградної лози, автоматизована система для контролю за процесом стратифікації, парафінування щеплень і черенків, бактерицидна обробка прищеплювального комплексу, зберігання прищепних і підбивних черенків у холодильних камерах з газовим середовищем, суворий фітосанітарний контроль маточників фахівцями інституту імені Таїрова, інтегрована система захисту виноградної лози від шкідників і хвороб та інші інтенсивні прийоми, що дозволяють одержувати рекордний вихід стандартних саджанців 70-75% від зроблених щеплень.
      Враховуючи різко континентальний клімат півдня України, у технологію виробництва посадкового матеріалу винограду додано елементи, що дозволяють вирощувати саджанці, вільні від агробактерій, які викликають різні захворювання винограду, що, нині дуже актуально для виноградарства України. Так, в агрофірмі впроваджено у виробництво австралійську технологію термотерапії виноградних черенків, що надходять на щеплення. Крім цього, черенки перед щепленням і саджанці в школці обробляються бактеріями – "антагоністами" бактеріального раку, розробленими фахівцями інституту імені Таїрова і молдавськими фахівцями.
      Агрономи "Білозерського" велику увагу приділяють відновленню виноградників: у 2005 році посаджено 128 гектар винограду з використанням власного посадкового матеріалу, у 2006 році – 121 гектар, у 2007 році – 123 гектара виноградників, зокрема 14 гектар маточників прищепних лоз клонованим посадковим матеріалом із Франції та інституту імені Таїрова. Агрофірма є досить показовим прикладом, наскільки успішною може бути подібна форма господарювання, при якій цикл виробництва самодостатній від вирощування саджанця до виробництва вина. Щорічно "Білозерський" має можливість реалізовувати виноградарям України 2,5-2,7 мільйонів штук прищеплених виноградних саджанців. А з 2007 року вже готові до посадки саджанці реалізовуються тільки після термотерапії і парафінування спеціалльним пластифікатором. У "Білозерському" став обов'язковим виробничий кодекс: впроваджувати у виробництво інтенсивні технології, завезені з Франції, США, Росії, Німеччини, Словенії, Австрії, Італії та Ізраїлю.
      Площі виноградників, закладені саджанцями агрофірми, вирізняються силою росту, рівномірністю приросту і врожайністю по кущах, відсутністю вірусних та звичайних захворювань. До 20-30% підвищується морозостійкість основних європейських сортів, а тим самим збільшується термін продуктивного життя виноградника до 50 і більше років. На сьогодні господарство має базу в 1 тисячу га виноградників з кращими оздоровленими клонами класичних сортів винограду: технічні: Шардоне, Аліготе, Совіньйон зелений, Рислінг рейнський, Піно Грі, Сухолиманський білий, Мускат одеський, Сільванер, Іршаї Олівер, Піно білий, Фетяска, Сапераві, Бастардо магарачський, Трамінер рожевий тощо; столові: Восторг, Молдова, Таврія, Аркадія, Кеша тощо. Найвищий показник урожаю – 10 тисяч тонн янтарних грон. Збираючи виноград, в агрофірмі дотримуються двогодинної доставки зібраних ягід на переробку. Широкий попит серед покупців мають вина, розлиті в 3-літрові "Bag in Box". Ця упаковка заощаджує кошти, не обмежує термін зберігання розпочатої упаковки, зручніша в транспортуванні. Якість вина підтверджують численні нагороди, одержані на республіканських та міжнародних конкурсах. Тільки золотих – 24, срібних – 20, а загалом їх понад 80!
      Агрофірма займається також садівництвом на 528 гектарах, з яких 216 гектар – кісточкові, 318 гектар – зерняткові культури. Вирощуються черешні, сливи, абрикоси, персики та яблука. Найбільший валовий збір плодів – 12102 тонни. Частина врожаю переробляється на соки та пюре, частина реалізується прямо із саду, а для довготривалої реалізації у свіжому вигляді закладається у фруктосховища ємністю 6-7 тисяч тонн. Для зберігання зимових сортів яблук у 2005 році побудовано холодильник з регульованим газовим середовищем (РГС) на 2 тисячі тонн. У 2006 році, як і в 2005 році, ця технологія зберігання фруктів, виноградні саджанці, колекція сухих вин визнані "Кращим вітчизняним товаром року", а агрофірма "Білозерський" – "Виробником кращих товарів року".

      Указом Президента України Леоніда Кучми № 1295/2003 від 12 листопада 2003 року за досягнення рекордних показників у виробництві сільськогосподарської продукції, впровадження передових технологій та сучасних форм господарювання директору агрофірми-радгоспу "Білозерський" Херсонської області Віктору Петровичу Сілецькому присвоєно звання Герой України з врученням ордена Держави.

      Депутат Херсонської обласної ради (2006-2010). Член Народної партії.
      Помер 21 грудня 2018 року. Похований у селі Дніпровське Білозерського району Херсонської області.
      Кандидат сільськогосподарських наук (2003). Почесний професор Херсонського державного аграрного університету.
      Заслужений працівник сільського господарства України (24.02.1998, за вагомі досягнення в праці, особистий внесок у становлення національної економіки, високий професіоналізм). Нагороджений орденом Жовтневої революції (1991), орденом "Знак Пошани" (1986). Номінант видання "Золота книга ділової еліти України" (2000). Нагороджений дипломом "Золотий Борисфен-2000" у номінації "Кращий працівник сільського господарств", дипломом Міжнародного відкритого рейтингу популярності та якості "Золота фортуна" (2000), Почесною грамотою Всеукраїнського конкурсу "Кращий роботодавець року" серед підприємств Херсонської області (2001), Золотою медаллю Л.С. Голіцина (2005). Лауреат загальнонаціональної програми "Людина року-2003" у номінації "Аграрій року". За рішенням експертної ради міжнародної іміджевої програми "Лідери XXI століття" удостоєний звання "Ділова людина України" (2005).
      Автор понад 20 наукових публікацій з питань вирощування сільськогосподарських культур в умовах зрошення півдня України.