Шаповал Михайло Васильович
(08.02.1946)
 

Шаповал Михайло Васильович

ГЕРОЙ УКРАЇНИ
(Указ Президента України № 859/2010 від 21.08.2010)

орден Держава

      Народився 8 лютого 1946 року у селищі (з 1959 року – селище міського типу) Чемерівці Хмельницької області. У 1957 році померла його мати, а через два роки від фронтової контузії батько. Тому він разом з молодшим братом потрапив у Дашівський дитячий будинок на Вінниччині. Після школи вступив до Іллінецького зоологічного технікуму на зоотехніка, після закінчення якого у 1965 році працював за розподілом бригадиром з тваринництва Антонінського цукрового комбінату в Красилівському районі Хмельницької області. Через рік обійняв посаду головного зоотехніка у колгоспі імені Петровського села Пишки Старосинявського району Хмельницької області.
      У 1970 році мешканці села Біла Чемеровецького району запросили його стати головним зоотехніком у їхньому колгоспі. У 1970 році заочно здобув вищу освіту в Білоцерківському сільськогосподарському інституті. У 1972 році обраний секретарем парткому колгоспу імені Богдана Хмельницького села Біла. У 1974 році обраний головою колгоспу "Ленінський шлях" села Кутківці Чемеровецького району. Після реформування колгоспу в радгосп "Восход" повернувся у колгосп імені Богдана Хмельницького головним економістом і у 1977 році був обраний головою цього ж колгоспу. У 1980 році рішенням райкому партії рекомендований головою колгоспу імені В.І. Леніна села Летава Чемеровецького району, у 1990-х роках реформованого у сільськогосподарський кооператив "Летава".
      Головні напрями діяльності сільськогосподарського кооперативу "Летава" – вирощування зернових культур (пшениця, ячмінь, гречка), відбірної сортової картоплі, цукрового буряку; продаж насіння кращих районованих сортів озимих та ярових зернових, овочевих культур; реалізація племінної великої рогатої худоби чорнорябої (голштинізованої) породи, молодняка великої білої породи свиней; виробництво розчинників, оліфи, фарб тощо. Господарство обробляє близько 3600 га землі, утримує близько 600 голів великої рогатої худоби.
      Завдяки правильно обраній стратегії розвитку господарства та невтомному бажанню працювати "Летава" щорічно отримує мільйонні прибутки, разом з тим показуючи найвищі результати по зернових культурах (середня урожайність 56 ц/га). За всю історію існування кооперативу не було жодного випадку затримки заробітної плати. Стабільна робота кооперативу "Летава" дозволила створити потужну соціальну інфраструктуру, якій може позаздрити будь-який населений пункт. У селі є готель, чудові магазини, Палац культури, в якому проводяться конференції, фестивалі дитячої та народної творчості, лікарня з висококваліфікованим медичним персоналом, будинок престарілих, добре обладнаний спортивний комплекс, де проходять змагання районного та обласного рівнів. Особлива гордість – музей історії села, який повністю фінансується господарством і постійно збагачується новими експонатами, які розповідають про здобутки і трудові звершення багатьох поколінь летавчан.

      Указом Президента України Віктора Януковича № 859/2010 від 21 серпня 2010 року за визначні особисті заслуги перед Українською державою у розвитку сільського господарства, впровадження прогресивних технологій та передових форм господарювання, багаторічну самовіддану працю голові правління сільськогосподарського кооперативу "Летава" Чемеровецького району Хмельницької області Михайлу Васильовичу Шаповалу присвоєно звання Герой України з врученням ордена Держави.

      Депутат Хмельницької обласної ради двох скликань. Член Партії регіонів.
      Нагороджений орденом "За заслуги" ІІІ ступеня (13.11.2001, за визначні трудові досягнення, вагомий особистий внесок у розвиток агропромислового виробництва, високий професіоналізм і самовіддану працю).