Шаповал Максим Михайлович
(06.07.1978 – 27.06.2017)
 

Шаповал Максим Михайлович

ГЕРОЙ УКРАЇНИ
(Указ Президента України № 264/2017 від 07.09.2017)

Пам'ятники
Марки та монети

орден Золота Зірка

      Народився 6 липня 1978 року у місті Вінниця у родині льотчика цивільної авіації. Навчався у вінницькій середній загальноосвітній школі № 10, пізніше – у школі № 15. Після закінчення школи вступив до Київського вищого інженерного радіотехнічного училища протиповітряної оборони. У 1999 році, у зв'язку із ліквідацією училища, перейшов на факультет шифрувальників до новоствореного Військового інституту Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут", який закінчив у 2000 році.
      Військову службу розпочав офіцером служби шифрованого зв'язку і режиму секретності Головного управління розвідки Міністерства оборони України. Брав участь в миротворчій місії у Сьєрра-Леоне. Після повернення служив старшим офіцером, командиром групи водолазів-розвідників. У 2010-2012 роках ніс службу в Управлінні державної охорони з охорони перших осіб держави. У 2012 році повернувся до своєї частини на посаду начальника служби інструкторів, в подальшому був призначений заступником командира військової частини, а у січні 2014 року – командиром військової частини А2245, яка базується у Києві на Рибальському острові.
      Після початку антитерористичної операції на сході України командир 10-го окремого загону спеціального призначення Головного управління розвідки Міністерства оборони України полковник М.М. Шаповал виконував завдання із захисту територіальної цілісності України в зоні бойових дій у Донецькій та Луганській областях.
      Був командиром групи спецпризначення, яка у травні 2014 року звільняла Донецький аеропорт й зайшла до нього першою. Безпосередньо брав участь у плануванні та проведенні розвідувальних рейдів у глибокий тил противника, під час яких застосовувалися засоби документування присутності російських військ, їх переміщень, наявності сучасних зразків систем радіоелектронної боротьби та засобів ураження. У тому числі в такому вигляді, щоб це могло служити безумовним доказом збройної агресії Російської Федерації проти України, особливо в застосуванні штатних батальйонних тактичних груп і новітніх систем ураження, які виробляються тільки в Російській Федерації. Окремі розвідувальні операції стосувалися своєчасного оповіщення про розгортання російської артилерії, у тому числі далекобійної, а це значно знижувало втрати серед українських військових і мирного населення. 7 червня 2017 року його підрозділ ліквідовував на окупованій території Донбасу одного з керівних співробітників спецпідрозділу "Вимпел" Федеральної служби безпеки Російської Федерації, який відповідав за організацію терористичних актів на території України.
      27 червня 2017 року близько 8:10 полковник М.М. Шаповал загинув внаслідок вибуху автомобіля "Mercedes-Benz" (реєстраційний номер АА6609АВ), за кермом якого він перебував, у Солом'янському районі Києва на перехресті вулиць Солом'янської і Механізаторів. Похований у Києві на Байковому кладовищі (дільниця № 33).

      Указом Президента України Петра Порошенко № 264/2017 від 7 вересня 2017 року за мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вагомий особистий внесок у зміцнення обороноздатності та безпеки держави, самовіддане служіння Українському народові генерал-майору Максиму Михайловичу Шаповалу посмертно присвоєно звання Герой України з удостоєнням ордена "Золота Зірка".

      Генерал-майор (30.06.2017, посмертно).
      Нагороджений медалями "15 років Збройним Силам України", "10 років Збройним Силам України", "20 років сумлінної служби", відзнакою "15 років воєнної розвідки України", почесним нагрудним знаком "За відмінну службу в аеромобільних військах Сухопутних військ Збройних Сил України", пам'ятним нагрудним знаком "15 років військовій частині А2245".
      27 жовтня 2017 року у Києві у внутрішньому дворику Військового інституту телекомунікацій та інформатизації (вулиця Московська № 45/1), де навчався Герой, йому було відкрито пам'ятник-погруддя. 9 лютого 2018 року у Києві на фасаді будівлі Інституту спеціального зв’язку та захисту інформації Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського" (вулиця Верхньоключова № 4), де навчався Герой, йому було відкрито меморіальну дошку. 27 червня 2018 року у Києві на фасаді будинку (вулиця Кудряшова № 20-Б), де жив Герой, йому було відкрито меморіальну дошку.
      У червні 2018 року Укрпошта продовжила випуск серії художніх маркованих конвертів під назвою "Героям Слава!", започатковану у грудні 2014 року, один з яких присвячений М.М. Шаповалу.

Шаповал Максим Михайлович. Байкове кладовище (дільниця № 33).