Щеголь Віктор Андрійович
(29.05.1951)
 

Щеголь Віктор Андрійович

ГЕРОЙ УКРАЇНИ
(Указ Президента України № 841/2004 від 22.07.2004)

орден Держава

      Народився 29 травня 1951 року у місті Коспаш Пермської області (Росія). У 1980 році закінчив Дніпропетровський інженерно-будівельний інститут за спеціальністю "Будівельні машини та механізми", здобувши фах інженера-механіка.
      У 1968-1971 роках навчався у Дніпропетровському механічному технікумі. У 1971-1973 роках проходив службу у лавах Радянської Армії. У 1973-1993 роках – слюсар-випробувач, старший інженер-випробувач, начальник випробувальної станції, заступник начальник цеху, з 1993 по січень 2005 року – начальник цеху ВО "Південний машинобудівний завод".
      В.А. Щеголь зробив значний внесок у виробництво дослідницьких, серійних зразків ракетно-космічної техніки, а також декількох поколінь супутників, таких як "Цілина", "Океан", "АУОС", мікросупутник. Він брав активну участь у виготовленні та випробуваннях першого українського супутника для зондування земної поверхні "Січ-2". Під керівництвом В.А. Щеголя та за його безпосередньої участі було спроектовано та вироблено 16 одиниць ракетно-космічної техніки та понад 2550 одиниць промислового призначення. Як талановитий інженер впровадив у виробництво безліч пропозицій, спрямованих на поліпшення технічних характеристик виробів. Йому належать технічні рішення з підготовки та налагодження космічної техніки в особливо складних умовах на стартових майданчиках перед пуском.

      Указом Президента України Леоніда Кучми № 841/2004 від 22 липня 2004 року за визначні особисті заслуги перед Українською державою у виробництві космічної техніки, багаторічну самовіддану працю начальнику цеху Державного підприємства "Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод імені О.М. Макарова" Віктору Андрійовичу Щеголю присвоєно звання Герой України з врученням ордена Держави.

      У січні-жовтні 2005 року – помічник генерального директора, заступник генерального директора, з жовтня 2005 по січень 2006 року – виконуючий обов'язки генерального директора, з січня 2006 року – генеральний директор ДП "Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод імені О.М. Макарова". Під його керівництвом підприємство працює відразу над трьома проектами: створенням ракетоносія для вантажної ракети Taurus; ракетоносія "Циклон-4" для бразильців (вони будують під нього новий космодром); українського супутника з дистанційним управлінням. Крім того, своїми силами завод підготував нову вдосконалену модель трактора.
      Удосконалення бізнес-процесів підприємства, застосування інноваційних технологій та конструкторських рішень ведуть за собою зміну позицій "Південмашу" на міжнародному ракетобудівному ринку. У вересні 2008 року керівництво підприємства прийняло рішення про проведення ребрендингу. Це дозволило по-новому позіціонувати "Південмаш" на внутрішньому і міжнародному ринку та отримати нових стратегічних партнерів. Південний машинобудівний завод в особі генерального директора В.А. Щеголя постійно розширює коло партнерів. Свідченням цього є ділові переговори з такими підприємствами, як Федеральне космічне агентство Російської Федерації, РКК "Енергія", "Boeing Company" (США), "Sea Launch Umited" (США), "Бомбардьє" (Канада), компанія "Orbital Science Corporation" (США), ВАТ "Корпорація ВСМПО-АВІСМА" (Росія), ВАТ "Авіакор – авіаційний завод" (Росія), ВАТ "Іллюшин Фінанс Ко" (Росія), "ФДУП НВО імені Лавочкіна" (Росія).
      Кандидат технічних наук (2009). Заслужений працівник промисловості України (27.12.1995, за особистий внесок у розвиток виробництва, впровадження ринкових форм господарювання, освоєння випуску нових видів продукції).
      У співавторстві з колегами В.А. Щеголь брав участь у розробці та впровадженні у виробництво 18 винаходів та 74 рацпропозицій.