Сацький Віталій Антонович
(22.04.1930 – 26.10.2017)
 

Сацький Віталій Антонович

ГЕРОЙ УКРАЇНИ
(Указ Президента України № 97/1999 від 28.01.1999)

Пам'ятники

орден Держава

      Народився 22 квітня 1930 року у селищі міського типу Чубарівка (з 1937 року – Пологи, з 1938 року – місто) Запорізької області. У 1949-1954 роках навчався на технолічному факультеті Дніпропетровського металургійного інституту за фахом інженер-металург. У 1968 році захистив кандидатську дисертацію на тему: "Дослідження процесів, що відбуваються за термічного та термомеханічного зміцнення прокату в потоці безперервного стану на агрегаті промислового типу високої продуктивності".
      З серпня 1954 року – інженер-прокатник прокатного цеху, з листопада 1954 року – секретар комітету комсомолу заводу, з травня 1956 року – старший вальцювальник, з листопада 1956 року – майстер дрібносортного стану прокатного цеху, з січня 1958 року – начальник зміни сортопрокатного цеху, з вересня 1958 року – майстер станів цеху блумінг, з квітня 1959 року – начальник дрібносортного стану сортопрокатного цеху, з липня 1961 року – заступник начальника, з січня 1965 року – начальник сортопрокатного цеху №1, з серпня 1965 року – начальник прокатного цеху, з травня 1968 року – головний прокатник, з серпня 1968 року – головний інженер – заступник директора Металургійного заводу "Криворіжсталь" міста Кривий Ріг.
      З січня 1980 року – директор Всесоюзного науково-дослідного проектно-конструкторського технологічного інституту механізації праці в чорній металургії і ремонтно-механічних робіт (Дніпропетровськ). З березня 1983 по січень 1986 року – начальник Республіканського промислового об'єднання металургійних підприємств "Укрметалургпром" (Дніпропетровськ). З січня 1986 року – директор, з вересня 1988 року – генеральний директор Металургійного комбінату "Запоріжсталь". З лютого 1997 по липень 2012 року – голова правління, генеральний директор ВАТ "Запорізький металургійний комбінат "Запоріжсталь".
      Комбінат "Запоріжсталь" – одне з найбільших промислових підприємств України, продукція якого добре відома і користується попитом у споживачів на внутрішньому ринку та в багатьох країнах світу. Комбінат виробляє високоякісний листовий прокат (гарячекатаний і холоднокатаний) товщиною 0,5-9,0 мм з вуглецевих, низьколегованих, легованих і нержавіючих сталей. Основними споживачами продукції комбінату є виробники зварних труб, підприємства автомобільного, сільськогосподарського, транспортного машинобудування, виробники побутової техніки тощо.
      Основні зусилля фахівців "Запоріжсталі" спрямовані на освоєння нових ринків і видів продукції, зміцнення позитивного іміджу підприємства, розширення географії поставок. Основа успіху – суворе дотримання і постійне удосконалення технологічних процесів, висока якість продукції, чітке виконання договірних зобов'язань, орієнтація на потреби ринку і вміле впровадження ринкових механізмів управління. У 2005 році комбінат нагороджений Почесний дипломом "Краще підприємство України". Міжнародне визнання ВАТ "Запоріжсталь" у діловому світі підтверджено численними призами і сертифікатами.
      За обсягом виробництва сталі комбінат "Запоріжсталь" входить у четвірку найбільших металургійних підприємств України, а за виробництвом тонколистового, у тому числі холоднокатаного, прокату утримує лідерство. ВАТ "Запоріжсталь" є єдиним в Україні підприємством з виробництва тонколистового прокату з нержавіючих і легованих сталей, гнутих профілів, консервної жерсті. У цеху товарів народного споживання випускається чудовий посуд, врізні і накладні мийки з нержавіючої сталі.
      "Запоріжсталь" – не просто промисловий гігант, це візитна картка Запоріжжя. Підприємство складається з 60-ти цехів, у яких працюють понад 20 тисяч осіб. Щорічно підприємство виготовляє більше 3,5 мільйонів тонн чавуну, 4,4 мільйонів тонн сталі і 3,6 мільйонів тонн прокату. Комбінат має унікальне устаткування з виробництва великогабаритних холоднокатаних листів зі спеціальних сталей, а також шліфованих і полірованих смуг і листів з нержавіючих сталей. Сталій тенденції зростання обсягів виробництва, удосконаленню якості виробленої продукції і поліпшенню економічних показників діяльності підприємства значною мірою сприяє висока кваліфікація і досвід інженерів та робітників комбінату, вміла експлуатація металургійних агрегатів і устаткування, розробка і впровадження власних технологій, інтенсифікація та автоматизація виробничих процесів, удосконалення структури управління.
      Велика увага на комбінаті приділяється вирішенню соціальних питань. Металурги щорічно проходять оздоровлення в санаторії-профілакторії на острові Хортиця. Тут же знаходиться і база відпочинку "Металург". Свою базу відпочинку "Бригантина", розташовану на острові Байда, має і молодь підприємства. До послуг запоріжсталівців – чудова навчально-спортивна база СК "Металург", сучасний легкоатлетичний манеж і свій Палац культури металургів. "Запоріжсталь" має власне сільськогосподарське виробництво, 6 міні-заводів з виробництва молока, твердого сиру, майонезу, вершкового масла, борошна, соняшникової і соєвої олій, ковбас і хлібобулочних виробів.
      Позиції комбінату у світовому рейтингу найбільших виробників металу зміцнюються з року в рік. За обсягом експорту комбінат входить в п'ятірку кращих в Україні. Сьогодні гарячекатаний і холоднокатаний лист та рулони експортуються більш ніж у 70 країнах світу. Найбільшими країнами-споживачами продукції комбінату є Росія, Туреччина, Китай, Сирія, Білорусь, Індія, Ізраїль, Нігерія, Польща, Болгарія. У липні 2001 року комбінат став повноправним членом Української асоціації якості, що дозволяє вийти на новий етап освоєння підприємством міжнародних ринків.
      На ВАТ "Запоріжсталь" особлива увага приділяється якості продукції. Здійснюється контроль за якістю сировини, що надходить, матеріалів і продукції, що відвантажується, дотриманням встановлених технологій на всіх переділах виробництва. З 1 травня 2003 року на комбінаті введена в дію Система управління якістю, що відповідає вимогам міжнародних стандартів ISO серії 9000:2000, що є першим кроком на шляху реалізації на комбінаті концепції загального менеджменту якості (TQM).
      У березні 1990 року обраний депутатом Верховної Ради України І скликання від Заводського виборчого округу № 180 (Запорізька область). 15 травня 1990 року на першому урочистому засіданні новообраної Верховної Ради України прийняв присягу та приступив до виконання повноважень Народного депутата України. Член Комісії Верховної Ради України з питань розвитку базових галузей народного господарства. Склав свої депутатські повноваження 10 травня 1994 року у зв'язку із закінченням повноважень депутатів Верховної Ради України І скликання.
      Член КПРС (1950-1991). Депутат Запорізької обласної ради (1987-1990, 1998-2002). Член Ради експортерів при Кабінеті міністрів України (з 02.1999); член Комітету з Державних премій України в галузі науки і техніки (з 06.2000). У 1999 році – довірена особа кандидата у Президенти України Л.Д. Кучми у територіальному виборчому окрузі. У 2004 році – довірена особа кандидата на пост Президента України В.Ф. Януковича у територіальному виборчому окрузі №78.
      Академік Академії інженерних наук України (1994), Академії гірничих наук України (1993). Член Російської академії природничих наук. Голова правління запорізького міського відділу Міжнародного товариства "Україна-Ізраїль". Віце-президент Запорізького обласного союзу промисловців і підприємців "Потенціал".

      Указом Президента України Леоніда Кучми № 97/1999 від 28 січня 1999 року за визначні трудові досягнення у розвитку металургійної промисловості України голові правління відкритого акціонерного товариства "Запорізький металургійний комбінат "Запоріжсталь" імені С. Орджонікідзе" Віталію Антоновичу Сацькому присвоєно звання Герой України з врученням ордена Держави.

      Помер 26 жовтня 2017 року. Похований у Запоріжжі на Осипенківському кладовищі.
      Кандидат технічних наук (1968). Доктор філософії в технічних науках (1996). Заслужений металург УРСР (1975). Лауреат Державної премії УРСР в галузі науки і техніки (1970). Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки 2001 року (03.12.2001, за розробку та впровадження ресурсозберігаючої технології виробництва конкурентоздатного на світовому ринку арматурного прокату нового покоління).
      Нагороджений радянськими нагородами: орденом Трудового Червоного Прапора (1971), орденом "Знак Пошани" (1966), медаллю "За доблесну працю. В ознаменування 100-річчя з дня народження Володимира Ілліча Леніна" (1970); українськими нагородами: орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня (16.07.2009, за вагомий особистий внесок у розвиток вітчизняної металургійної промисловості, забезпечення виробництва високоякісної продукції та з нагоди Дня працівників металургійної та гірничодобувної промисловості), орденом "За заслуги" I (20.04.2005, за визначний особистий внесок у зміцнення економічного потенціалу України, розвиток металургійної промисловості, багаторічну самовіддану працю) та II (16.07.1997, за заслуги в розвитку металургійного виробництва, освоєння випуску нових видів якісної металопродукції) ступеня, Почесною відзнакою Президента України (орден "За заслуги" III ступеня, 03.11.1993, за визначний особистий внесок в організацію металургійного виробництва, освоєння випуску нових видів високоякісної металопородукції, виконання важливих державних замовлень). Відзначений орденами "За трудові досягнення" IV ступеня (2000) і "Зірка суспільного визнання" (2002) Міжнародного відкритого рейтингу популярності та якості "Золота Фортуна", орденами "Орден Пошани" (Міжнародна кадрова академія, 2001), "Суспільне визнання" III ступеня (Міжнародна благодійна організація "Фонд суспільного визнання", 2003), "Золотий Меркурій" (Міжнародна корпорація соціального партнерства "Ділова асамблея Європи, 2004), почесною нагородою "Слов'янська честь" (Собор слов'янських народів, 2004). Звання "Топ-менеджер України" (Всеукраїнський конкурс, 2005, 2009). Почесний громадянин міст Пологи (10.1998) і Запоріжжя (28.04.1999) та Запорізької області (2009).
      Автор та співавтор понад 200 наукових праць, зокрема монографії "Експлуатація безперервних дрібносортних станів" (1965). Отримав 132 авторських свідоцтва на винаходи.
      Ім'ям Героя названо вулицю у селі Михайло-Лукашеве Вільнянського района Запорізької області, на якій йому встановлено анотаційний знак. З 2000 року у Запоріжжі проводиться Всеукраїнська вітрильна регата на призи Героя України Віталія Сацького.

Сацький Віталій Антонович. Запоріжжя, Осипенківське кладовище


Сацький Віталій Антонович. Запоріжжя, Осипенківське кладовище. Загальний вид