Риженков Олександр Миколайович
(05.06.1950)
 

Риженков Олександр Миколайович

ГЕРОЙ УКРАЇНИ
(Указ Президента України № 858/2010 від 21.08.2010)

орден Держава

      Народився 5 червня 1950 року у місті Донецьк. У 1972 році закінчив металургійний факультет Донецького політехнічного інституту за спеціальністю "металургія чорних металів". У 1972-1980 роках працював на Донецькому металургійному заводі, де пройшов шлях від розливальника сталі до заступника начальника цеху. У 1980-1994 роках – у партійних та виконавчих органах Ленінського району міста Донецька. У 1994-1996 роках – Генеральний директор Донецького металургійного заводу. З 1996 року – голова правління ВАТ "Донецький металургійний завод". З 2003 року – генеральний директор, голова правління ЗАТ "Донецьксталь" – металургійний завод".
      ЗАТ "Донецьксталь" спеціалізується на виготовлені ливарного і переробного чавуну, виробляє більше 100 різновидів мартенівської сталі: вуглецевих, конструкційних, низьколегованих, легованих звичайної якості, якісних та високоякісних. Продукцію заводу купують підприємства 15 регіонів України, Росії, Білорусії, Азербайджану, Естонії, Литви та ще 54 країн світу (Південно-Східна Азія, Ближній Схід, Західна та Східна Європа, Африка, Північна та Південна Америка). Впровадження міжнародних стандартів якості продукції стало головним принципом роботи підприємства. У 2005 році сталь і напівфабрикати з неї для виробництва суднового листа були сертифіковані Англійським Регістром Ллойда, і це дало можливість реалізовувати їх на зовнішньому та внутрішньому ринках. Зараз на підприємстві згідно з вимогами міжнародних стандартів розробляються: інтегрована система управління якістю (ISO 9001:2000), екологією (ISO 14001) та охороною праці (OHSAS 18001).
      ЗАТ "Донецьксталь" – металургійний завод" – єдине в Україні підприємство, яке використовує метод вдування пиловугільного палива у горн доменної печі. Це найбільш перспективна технологія доменного виробництва, яка дозволяє використовувати дешеві марки енергетичного вугілля, дає можливість відмовитись від використання природного газу і максимально знизити витрати коксу. З 1998 року на заводі реалізується Програма технічного переозброєння та стратегічного розвитку, яка охоплює практично всі напрями діяльності підприємства. У 2002 році після капітально-відновлювального ремонту введено в експлуатацію доменну піч № 2, визнану однією з найсучасніших в Європі. Її обладнання відповідає найкращим світовим технологіям. У травні 2005 року розпочато капітально-відновлювальний ремонт доменної печі №1, в якому запроваджено техніко-економічні рішення за провідними зарубіжними технологіями.
      У мартенівському цеху підприємства впроваджено установку піч-ківш, обладнану сучасною газоочисткою з рукавним фільтром. Завдяки нововведенню виробництво сталі збільшилося до 1 мільйона тон на рік. На заводі існує ліцензована система перекваліфікації і опанування суміжних професій, постійно створюються нові робочі місця, молоді фахівці навчаються на контрактній основі у вищих навчальних закладах Донецька. Бюро технічного навчання відділу кадрів підприємства отримало ліцензію Міністерства освіти і науки України на проведення освітньої діяльності у ЗАТ "Донецьксталь" – металургійний завод" за 31 професією. Для підготовки резерву на керівні посади на підприємстві організовано Школу менеджерів.
      Керівники підприємства приділяють багато уваги соціальній сфері. Проводяться заходи з метою зміцнення здоров'я працівників, керівництво прагне зробити дозвілля робітників цікавим. До послуг робітників – спорткомплекс "Металург", Палац культури, бази відпочинку на Азовському морі тощо. Центром духовного розвитку заводчан є храм святителя Ігнатія Маріупольського, а центром культурного відпочинку – парковий комплекс зі світломузикальним фонтаном. "Містечко Посмішок" із дитячою залізницею, атракціонами і зоопарком стало улюбленим місцем прогулянок робітників заводу та їхніх дітей. Заснований донецькими металургами благодійний фонд "Спадщина" опікується літніми людьми, учасниками бойових дій, інвалідами. Допомогу від фонду отримують багатодітні сім'ї, дитячі будинки та інтернати, шпиталі і лікарні.

      Указом Президента України Віктора Януковича № 858/2010 від 21 серпня 2010 року за визначний особистий внесок у зміцнення промислового потенціалу України, виробництво конкурентоспроможної металургійної продукції, впровадження високоефективних форм господарювання, багаторічну самовіддану працю голові правління акціонерного товариства "Донецьксталь" – металургійний завод" Олександру Миколайовичу Риженкову присвоєно звання Герой України з врученням ордена Держави.

      28 жовтня 2012 року обраний депутатом Верховної Ради України VІІ скликання від виборчого округу № 60 (Донецька область), набравши 57,70% голосів виборців і посівши 1-е місце серед 7-ми претендентів. 12 грудня 2012 року на першому урочистому засіданні новообраної Верховної Ради України прийняв присягу та приступив до виконання повноважень Народного депутата України. Член депутатської фракції Партії регіонів (12.12.2012-27.11.2014). Голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності (25.12.2012-27.11.2014). Член групи з міжпарламентських зв'язків з Чеською Республікою, з Італійською Республікою, з Федеративною Республікою Німеччина, з Сполученим Королівством Великої Британії та Північної Ірландії. Склав свої депутатські повноваження 27 листопада 2014 року у зв'язку із закінченням повноважень депутатів Верховної Ради України VІІ скликання.
      У 2014 році балотувався до Верховної Ради України від виборчого округу № 60 (Донецька область), але програв, набравши 30,79% голосів виборців і посівши 2-е місце серед 16-ти претендентів.
      Кандидат економічних наук. Заслужений працівник промисловості України (25.07.1997, за вагомий особистий внесок у розвиток і підвищення ефективності металургійного виробництва, високу професійну майстерність). Лауреат Державної премії України у галузі науки і техніки (16.12.2002, за розробку і реалізацію енерго- і ресурсозберігаючих технологічних циклів виробництва конкурентоспроможних металовиробів на основі комплексу печей-ковшів і машин безперервного лиття заготовок).
      Нагороджений орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня (16.01.2009, за вагомий особистий внесок у справу консолідації українського суспільства, розбудову демократичної, соціальної і правової держави та з нагоди Дня Соборності України), орденом "За заслуги" І (22.06.2007, за вагомий особистий внесок у розвиток конституційних засад української державності, багаторічну сумлінну працю, високий професіоналізм та з нагоди Дня Конституції України), ІІ (23.08.2005, за значний особистий внесок у соціально-економічний, науковий та культурний розвиток України, вагомі трудові здобутки та активну громадську діяльність) та ІІІ (21.08.2001, за значний особистий внесок у соціально-економічний та культурний розвиток України, вагомі трудові досягнення та з нагоди 10-ї річниці незалежності України) ступеня, ювілейною медаллю "20 років незалежності України" (19.08.2011, за значний особистий внесок у соціально-економічний, науково-технічний та культурно-освітній розвиток Української держави, вагомі трудові здобутки та багаторічну сумлінну працю); орденом Святого рівноапостольного князя Володимира І (2005) та ІІ (2003) ступеня.