Рибчинський Юрій Євгенович
(22.05.1945)
 

Рибчинський Юрій Євгенович

ГЕРОЙ УКРАЇНИ
(Указ Президента України № 340/2020 від 22.08.2020)

орден Держава

      Народився 22 травня 1945 року у Києві. В дитинстві захоплювався живописом, навчався в художній школі. Також займався спортом, впродовж десяти років (починаючи з 1958 року) стрибав з жердиною. У восьмому класі зацікавився літературною творчістю та написав свій перший вірш. А під час навчання у десятому класі його вірші вже друкувалися в республіканській пресі.
      У 1962 році після закінчення школи вступив на філологічний факультет Київського університету імені Т.Г. Шевченка, де вперше спробував написати текст для пісні попри те, що про кар'єру поета-пісняра і не думав. Згодом свої поезії поет друкує в періодичних виданнях. У 1963 році твори вісімнадцятирічного юнака з'явилися в популярних журналах "Молода гвардія" та "Юність", в газеті "Комсомольська правда".
      Після закінчення у 1967 році університету проходив строкову службу у лавах Радянської Армії, де опинився в одному армійському ансамблі з композитором Ігорем Покладом. Тоді вони написали свою першу пісню "Глаза на песке", яку віддали популярній радянській співачці Тамарі Міансаровій. Згодом вони разом написали ще багато пісень, серед яких "Осіння пісня", "Дикі гуси", "Чарівна скрипка", "Тече вода", "Зелен-клен" тощо.
      З 1970 року – на творчій роботі. У 1971 році на Буковині познайомився з Володимиром Івасюком. Вони обидва прагнули піднести українську естрадну пісню на якісно новий рівень, відступивши від панівних слізливості, сентиментальності й вузько сільської психології, але залишаючись у річищі кращих зразків народної пісні. Разом вони написали дві пісні "Кленовий вогонь" та "У долі своя весна". Пізніше Юрій Рибчинський присвятив Володимиру Івасюку кілька віршів – "Минає день, минає ніч" (разом з Миколою Мозговим), "Скрипка грає" (з Ігорем Покладом), реквієм "Пісня пам'яті" (з Геннадієм Татарченком). А на концерті до 55-ти річчя Володимира Івасюка поет прочитав свій вірш "Я – велетень з блакитними очима".
      Поета по праву називають одним з основоположників української естрадної пісні. У 1970-80-ті роки практично щороку Юрій Рибчинський стає лауреатом всесоюзного конкурсу "Пісня року" (1972, 1974, 1976, 1978-1980, 1983, 1987-1989).
      З роками зростали популярність й авторитет Юрія Рибчинського, розширювалося коло композиторів, з якими він працював. Загалом їх понад 150 – свого часу на його життєвому шляху з'явилися Вадим Ільїн, Ігор Шамо, Едуард Ханок, Максим Дунаєвський, Євген Крилатов тощо. Щороку розширювалося коло молодих композиторів, з'явилося покоління Ігоря Демаріна, потім покоління Ніколо Петраша, Вікторії Васалатій. Паралельно поет працює і з ветеранами – з Олександром Злотником, Аркадієм Укупником, Ігорем Крутим тощо. Отже, одночасно працює мінімум з 10-15 композиторами – українськими, грузинськими, білоруськими, російськими.
      Пісні поета в різні часи виконували: Ніна Матвієнко, Назарій Яремчук, Василь Зінкевич, Софія Ротару, Любов і Віктор Анісімови, Таїсія Повалій, Йосип Кобзон, Наталія Бучинська, Наталія Могилевська, Руслана Лижичко, Павло Зібров, Валерій Леонтьєв тощо. З легкої руки поета популярні співаки колишнього СРСР заспівали по-українськи – Тамара Гвердцителі ("Чарівна скрипка", "Два кольори", "Очі твої", "Скрипка грає"), Лоліта Мілявська ("Я в жалю", "Нічне таксі"), Олександр Малінін ("Безсоння"), гурти "Пэсняры", "Самоцветы" ("Верба") тощо.
      Безперечно, добре запам'яталися поету перемоги на міжнародних конкурсах виконавців, що співали його пісні: Софія Ротару перемогла з піснею "У долі своя весна" в Сопоті, Наталя Могилевська – з піснею "Єрусалим" на "Слов'янському базарі" у Вітебську.
      Юрій Рибчинський пише для відомих виконавців, але також наділений талантом відкривати нові імена. Пісень, музичних номерів зі спектаклів, кінофільмів, мюзиклів, рок-опер разом є понад 3000, усі вони популярні, а кожна десята пісня — шлягер! З більшістю пісень поета, які стали популярними, пов'язана якась історія, емоційний стан, певний відрізок його життя. На його піснях "Дикi гуси", "Тече вода", "Кленовий вогонь", "Зелен клен", "Минає день" "Белая ворона", "Пилигримы", "Виват, король!" виросло не одне покоління слухачів. Його вірші "Шлях до Тараса", "Мова, наша мова", "Стара актриса" вивчають школярі в школах. У своїй творчості поет протистоїть смисловій нісенітниці, котра бур'яном буяє в текстах багатьох сучасних, особливо російськомовних, пісень. Він намагається концентрувати увагу на позитивах.
      Поет автор лібрето "Пізня середа" (1975), "Товариш Любов" (1977), "Брехуха" (1976), рок-опери "Біла ворона. Жанна д'Арк" (1991), опери "Біла гвардія". У 2007 році відбулася прем'єра рок-опери "Парфумер", до якої Юрій Рибчинський написав лібрето.
      У 1998 році балотувався до Верховної Ради України від Соціал-демократичної партії України (об'єднаної) (СДПУ(О), № 39 у виборчому списку), але до парламенту не пройшов. Позаштатний радник Президента України з питань культури (04.1997-01.2000).

      Указом Президента України Володимира Зеленського № 340/2020 від 22 серпня 2020 року за визначні особисті заслуги у збагаченні української культури та мистецтва, формуванні національної ідентичності, багаторічну плідну творчу діяльність поетові, драматургу, народному артистові України Юрію Євгеновичу Рибчинському присвоєно звання Герой України з врученням ордена Держави.

      Народний артист України (25.05.2000, за вагомий особистий внесок у розвиток української культури і мистецтва, багаторічну плідну творчу діяльність). Заслужений діяч мистецтв України (29.06.1995, за особистий внесок у збагачення національної мистецької спадщини, високий професіоналізм). Нагороджений орден князя Ярослава Мудрого V ступеня (21.05.2015, за визначний особистий внесок у розвиток національної культури, збагачення вітчизняного пісенного мистецтва, багаторічну плідну творчу діяльність). Почесний громадянин міста Києва (21.05.2009).
      Автор книг "Театр дерев" (1991), "Поїзд" (Київ: Український письменник, 2005), "Белая ворона" (Київ: Український письменник, 2010, російською), "Безсоння" (Київ: Український письменник, 2010), "ЧеLOVEк" (Київ: Український письменник, 2010, російською).

Президент України Володимир Зеленський вручає Юрію Рибчинському нагородні атрибути звання Герой України


Президент України Володимир Зеленський вручає Юрію Рибчинському нагородні атрибути звання Герой України.