Приліпка Олексій Васильович
(09.03.1944)
 

Приліпка Олексій Васильович

ГЕРОЙ УКРАЇНИ
(Указ Президента України № 1018/2002 від 13.11.2002)

орден Держава

      Народився 9 березня 1944 року в селі Богодухівка Чорнобаївського району Черкаської області. У 1966-1971 роках навчався в Українській сільськогосподарській академії за фахом вчений агроном; докторська дисертація "Інноваційний розвиток ефективного функціонування підприємств закритого грунту: теорія. методологія, практика" (Національний аграрний університет, 2008).
      З 1961 року – токар колгоспу імені Петровського Чорнобаївського району на заводі "Важмаш" (місто Маріуполь). У 1963-1966 роках проходив службу у лавах Радянської Армії. З 1971 року – головний агроном управління сільського господарства Переяслав-Хмельницького райвиконкому, начальник Переяслав-Хмельницької районної станції захисту рослин. У 1974-1990 роках – в Переяслав-Хмельницькому міськкомі КПУ, Київському обкомі КПУ, Києво-Святошинському райкомі КПУ. З 1990 року – голова Києво-Святошинського райвиконкому. З серпня 1991 року – заступник Голови Державного комітету України з соціального розвитку села. З квітня 1992 року – Представник Президента України в Києво-Святошинському районі. З 1994 року – генеральний директор Агрокомбінату "Пуща-Водиця" (з квітня 2002 року – Державне підприємство "Науково-дослідний виробничий агрокомбінат "Пуща-Водиця") Київської області.
      Це підприємство є високоінтенсивним приміським підприємством аграрного спрямування. Виробнича спеціалізація (цілорічна): овочівництво, закритого і відкритого грунтів, грибівництво, переробка овочів, фруктів, м'ясопереробка. На ринки столиці та інших міст і сіл України агрокомбінат постачає свіжу овочеву продукцію, гриби, ягоди та фрукти, плодоовочеві та м'ясні консерви, вітамінізовані соки та напої, м'ясопродукти. Підприємство має власну розгалужену торговельну мережу, утримує на своєму балансі розвинуту соціальну сферу. Сьогодні площа земельних угідь агрокомбінату становить 4632 гектара, у тому числі сільськогосподарського призначення – 3562 гектара, з них ріллі – 3132 гектара, багаторічних насаджень – 309 гектар. Площа закритого грунту – 37 гектар. Поголів'я великої рогатої худоби – 3024 голів, свиней – 150 голів. Транспортний парк налічує 170 автомобілів і 118 тракторів.
      У другій половині 1994 року, з приходом до керівництва О.В. Приліпки, було взято курс на розробку нових підходів до виробництва, постачання і реалізації продукції в умовах нових ринкових відносин. За чотири роки обсяг валової сільськогосподарської продукції зріс на 68%. У 1997 році після закінчення будівельних робіт введено в дію першу, а у 2001 році – другу черги шампіньйонного комплексу, який розташований на площі 1 гектар, і вже у 2002 році він досяг проектної потужності виробництва грибів. Промислове вирощування екологічно чистих грибів – нині один з провідних напрямів діяльності "Пуща-Водиці". Виробництво грибів у агрокомбінаті має закінчений цикл. Технологія вирощування грибів надзвичайно складна і вимагає тонкощів. А тому перш ніж запустити власне виробництво, фахівці агрокомбінату ретельно вивчали досвід країн, які досягли в цій справі значного прогресу – Нідерландів, Італії, Росії. З часом прийшли і уміння, і досвід, і міжнародне визнання. Нині "Пуща-Водиця" є членом Міжрегіональної асоціації грибівництва (Москва).
      Основою прибуткової діяльності агрокомбінату, як і раніше, є тепличне господарство. Нині тут вирощують огірки, помідори, перець, баклажани, цибулю, часник, петрушку, кріп, капусту, кавуни, дині – усього 17 видів овочів; баштани, виноград, лимони, квіти. Важлива роль покладається на переробний завод агрокомбінату, а саме: переробити всю продукцію, яка не була реалізована у свіжому вигляді. Після проведення реконструкції завод має необхідне обладнання для прийому, первинної переробки та фасування готової продукції. Вся продукція екологічно чиста. Не на останньому місці – питання освоєння сучасної, під європейський стандарт, упаковки. Підприємство придбало новітнє італійське обладнання, яке дозволяє фасувати продукцію в євробанки. Зміцненню фінансово-економічного становища підприємства, поповненню оборотних коштів сприяла реорганізація системи торгівлі. Левова частка вирощеного врожаю реалізується через мережу власних торгових точок, кіосків (кількість яких за останні роки збільшилася вдвічі), поточну торгівлю. На європейському рівні обладнано 2 власні гастрономи.
      Але якими б високими не були досягнення агрокомбінату з їх економічними показниками, в центрі діяльності керівництва господарства завжди була людина праці з усіма її проблемами і турботами. В основному за рахунок коштів "Пущі-Водиці" утримуються житлові будинки (62000 квадратних метрів), 4 гуртожитки, 2 дитячі садки, 3 їдальні, медична амбулаторія, оздоровчий комплекс, база відпочинку на березі Чорного моря. Для молоді збудовано спортивний комплекс, для спеціалістів – житловий будинок.

      Указом Президента України Леоніда Кучми № 1018/2002 від 13 листопада 2002 року за визначні особисті заслуги перед Українською державою у розвитку сільського господарства, впровадження сучасних форм господарювання генеральному директору агрокомбінату "Пуща-Водиця" Київської області Олексію Васильовичу Приліпці присвоєно звання Герой України з врученням ордена Держави.

      У 2006 році балотувався до Верховної Ради України від Народного блоку Литвина (№ 126 у виборчому списку), але до парламенту не пройшов. Депутат Київської обласної ради (з 04.2006). Член Народної партії, член Політради Народної партії.
      Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки 2005 року (19.12.2005, за розробку наукових основ промислового грибівництва та їх практичну реалізацію в аграрному комплексі України). Заслужений працівник сільського господарства України (31.10.1997, за вагомий особистий внесок у розвиток сільськогосподарського виробництва, багаторічну сумлінну працю). Нагороджений орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня (06.03.2009, за визначний особистий внесок у розвиток агропромислового виробництва, впровадження прогресивних технологій та передових форм господарювання, багаторічну самовіддану працю), орденом "За заслуги" III ступеня (26.02.2001, за вагомий особистий внесок у соціально-економічний та культурний розвиток Київської області, значні трудові досягнення), Почесною грамотою Кабінету міністрів України (26.06.1999, за вагомий внесок у виробництво високоякісної сільськогосподарської продукції, високі показники у роботі та з нагоди 55-ї річниці від дня створення агрокомбінату "Пуща-Водиця" Міністерства агропромислового комплексу України, 10.2004); медаллю "За трудову доблесть" (1976), медаллю "В ознаменування 1500-річчя м. Києва" (1983), медаллю "Ветеран праці" (1987).
      Відзначений низкою недержавних нагород: орденом "Різдво Христове – 2000 року" (2000), орденом Святого Миколи Чудотворця ІІІ ступеня (2005), орденом "Нестора Літописця" за церковні заслуги (2006); дипломом та пам’ятною медаллю за заслуги в розбудові економіки та вагомий внесок у створення гідного міжнародного іміджу України – Золота Книга Української еліти (2001), подякою "Золотої Книги Української еліти" (2001), званням "Кращий роботодавець року" у Київській області за І півріччя та 2001 рік – І місце, (2002, 2003), орденською відзнакою "За трудові досягнення ІV ступеня Міжнародного Академічного Рейтингу (2002), Почесною орденською відзнакою "Суспільне визнання" Міжнародної організації "Фонд суспільного визнання" (2003), Почесною орденською відзнакою "Топ-менеджер України" за розробку якісно нових підходів до формування економічної моделі підприємства рішенням Науково-експертної ради національної іміджевої програми "Лідери ХХІ століття" (2003), Міжнародною нагородою "Золотий Меркурій" (Оксфорд, Англія): диплом лауреата, бронзова статуетка, нагрудний знак за особистий внесок в оздоровлення економіки та розвиток інтеграційних процесів (2003), нагрудним знаком та сертифікатом міжнародного конкурсу "Золота медаль Асоціації сприяння промисловості" за вклад в область стратегічного менеджменту (Франція) (2004), дипломом та пам’ятною медаллю всеукраїнського конкурсу "Успішний керівник" за особистий внесок у розвиток підприємства і галузі (2004), нагрудним знаком та дипломом "Лідер України" (2005), Почесним нагрудним знаком "Бізнес-потенціал" (2006), Почесною відзнакою Української Православної Церкви (2006), Золотою медаллю "Незалежність України" І ступеня в номінації: "За вагомий внесок у розвиток економіки України та заслуги перед Українським народом" Міжнародного Академічного Рейтингу "Золота фортуна" (2006), Золотою медаллю "Європейська якість" – за випуск конкурентноздатної продукції високої якості (м. Оксфорд, Європейська Бізнес Асамблея) (2006), дипломом і почесною нагородою "Лицар Вітчизни" з врученням золотого хреста честі і звитяги – за високу національну гідність, патріотизм та активну участь у розбудові Української держави (2006).