Пікус Євгеній Михайлович
(14.09.1979 – 25.08.2014)
 

Пікус Євгеній Михайлович

ГЕРОЙ УКРАЇНИ
(Указ Президента України № 109/2018 від 26.04.2018)

Пам'ятники

орден Золота Зірка

      Народився 14 вересня 1979 року у місті Вінниця у родині військовослужбовця. У 1996 році закінчив вінницьку загальноосвітню школу № 30 (нині – загальноосвітня школа – гімназія № 30 імені Тараса Шевченка). Змалку мріяв наслідувати свого батька, тому, після закінчення школи, вступив у Національну академію Прикордонних військ України імені Богдана Хмельницького (нині – Національна академія Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького) у місті Хмельницький. Після її закінчення проходив службу на різних посадах в Державній прикордонній службі України.
      Влітку 2014 року підполковник Є.М. Пікус приймав участь в антитерористичній операції на сході України. Служив на посаді старшого офіцера з реєстрації та паспортної роботи відділу прикордонного контролю та реєстрації штабу Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України.
      З 11 липня 2014 року керував підрозділами Державної прикордонної служби України у районі контрольно-пропускного пункту "Красна Талівка" на кордоні з Російською Федерацією, який розташований поблизу села Красна Талівка Станично-Луганського району Луганської області. Тут підполковник Є.М. Пікус дуже допоміг мешканцям села Красна Талівка. Він ініціював та організував поновлення пошкодженої під час обстрілу російськими бойовиків лінії електропостачання.
      28 липня 2014 року в районі селища Талове Станично-Луганського району Луганської області, за п'ять кілометрів від лінії Державного кордону, під час роботи пошукової групи реагування біля службового автомобіля пролунав вибух. Спрацював радіокерований фугас. Декілька військовослужбовців отримали важкі поранення. Після цього одразу розпочався мінометний обстріл. Підполковник Є.М. Пікус, ризикуючи власним життям, підігнав іншу машину, затягнув у неї поранених, сів за кермо та помчав до лікарні. Незважаючи на міни, які лягали майже поруч, небезпеку бути обстріляним з наших блокпостів (часу зупинятися та повідомляти пароль не було), він таки зумів урятувати життя товаришів.
      25 серпня 2014 року в районі селища Талове Станично-Луганського району Луганської області підрозділи Державної прикордонної служби України вступили у бій з російської диверсійно-розвідувальною групою, яка перетнула Державний кордон України з території Російської Федерації на ділянці відповідальності відділу прикордонної служби "Красна Талівка" Луганської області. Під час бою, який тривав дві з половиною години, російська диверсійно-розвідувальна група отримала вогневу підтримку у вигляді мінометів, двох бронетранспортерів, двох бойових машин піхоти та двох бойових вертольотів Мі-24 Збройних сил Російської Федерації, які вели вогонь по позиціям українських прикордонників з території Російської Федерації. Незважаючи на чисельну та вогневу перевагу ворога, прикордонникам вдалося зупинити російську диверсійно-розвідувальну групу. Під час цього бою підполковник Є.М. Пікус вмілим командуванням, своїми знаннями, досвідом, а також умінням не розгубитися в складній бойовій обстановці уберіг життя багатьом бійцям, але сам загинув від пострілів ворожого снайпера. Одна куля влучила йому в потилицю під каску, а ще дві кулі пробили бронежилет. Похований у Вінниці на Центральному (Підлісному) кладовищі.

      Указом Президента України Петра Порошенко № 109/2018 від 26 квітня 2018 року за виняткову особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі полковнику Євгенію Михайловичу Пікусу посмертно присвоєно звання Герой України з удостоєнням ордена "Золота Зірка".

      Полковник (2014, посмертно).
      Нагороджений орденом "За мужність" III ступеня (08.09.2014, за особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України), медаллю "За військову службу Україні" (21.08.2014, за особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України), іншими медалями.
      20 березня 2015 року у місті Вінниця на фасаді будівлі загальноосвітньої школи – гімназії № 30 імені Тараса Шевченка (вулиця Стрілецька № 62), де навчався Герой, йому було відкрито меморіальну дошку. 25 серпня 2015 року поблизу села Красна Талівка Станично-Луганського району Луганської області на території відділу прикордонної служби "Красна Талівка" відкрили пам'ятний знак воїнам-прикордонникам, які загинули 25 серпня 2014 року під час бою з російською диверсійно-розвідувальною групою, серед них ім'я підполковника Є.М. Пікуса. 29 квітня 2016 року рішенням сесії Вінницької міської ради вулиця Папаніна була перейменована на вулицю Євгенія Пікуса. 22 серпня 2018 року ім'я Героя присвоєно 3-му прикордонному загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України.

Пікус Євгеній Михайлович. Вінниця, Центральне (Підлісне) кладовище


Пікус Євгеній Михайлович. Вінниця, Центральне (Підлісне) кладовище. Загальний вид