Паламаренко Анатолій Нестерович
(12.07.1939)
 

Паламаренко Анатолій Нестерович

ГЕРОЙ УКРАЇНИ
(Указ Президента України № 535/2009 від 12.07.2009)

орден Держава

      Народився 12 липня 1939 року у селищі Макарів Київської області в родині колгоспників. Охоче ходив до школи і вже восьмирічним хлопчаком завжди був душею дітвори, бо ніхто не вмів так цікаво розповідати різні історії, як він. Змалечку його вабила сцена, з якої залюбки читав художні твори. Його разом з іншими самодіяльними шкільними артистами гаряче сприймали на клубних підмостках району. Декламував твори Т.Г. Шевченка, М.В. Гоголя, А.П. Чехова проникливо, з душею, натхненно. Після закінчення Макарівської середньої школи поїхав до столиці, щоб вступити до театрального інституту. Перша спроба виявилася невдалою. Провчившись рік у Білгород-Дністровському культосвітньому технікумі, він знову спробував скласти іспити до театрального інституту і домігся свого.
      У 1961 році закінчив Київській театральний інститут. У дипломному спектаклі "Влада темряви" за Л.М. Толстим Анатолій зіграв головну роль. Та так зіграв, що ця п'єса демонструвалася протягом тридцяти років і беззмінно А.Н. Паламаренко виступав у головній ролі. Трудову діяльність професійного актора почав у Хмельницькому театрі імені Петровського. За рік підготував дванадцять ролей, кожна з яких приносила йому великий успіх. Виступав не лише у спектаклях, але й з художнім читанням гумористичних творів, за які слухачі завжди нагороджували артиста бурхливими оплесками.
      У 1962 році через сімейні обставини переїжджає до Києва. З того часу працює артистом естради в Київській (тепер Національній) філармонії. Читає твори Т.Г. Шевченка, М.В. Гоголя, І.С. Нечуя-Левицького, М.М. Коцюбинського, Остапа Вишні, О.П. Довженка, С.І. Олійника, Г.М. Тютюнника, П.П. Глазового тощо. У п'яти престижних конкурсах А.Н. Паламаренко виборов перші місця. Він створив свою неповторну школу, цикл лекцій, які, як професор, читає студентам національних університетів імені Т.Г. Шевченка та М.П. Драгоманова, музичної академії імені П.І. Чайковського. В основі цих унікальних лекцій – творчість Кобзаря, його потужне слово. Свій предмет артист так і назвав – "Слово".

      Указом Президента України Віктора Ющенко № 535/2009 від 12 липня 2009 року за визначні особисті заслуги перед Україною на ниві збереження і примноження національної культурної скарбниці, послідовну громадянську позицію у відстоюванні засад високої моралі і духовності, багаторічну плідну творчу діяльність народному артисту України Анатолію Нестеровичу Паламаренку присвоєно звання Герой України з врученням ордена Держави.

      Народний артист УРСР (1979). Лауреат Державної премії України імені Т.Г. Шевченка (1993). Нагороджений орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня (16.01.2009, за вагомий особистий внесок у справу консолідації українського суспільства, розбудову демократичної, соціальної і правової держави та з нагоди Дня Соборності України), орденом "За заслуги" ІІІ ступеня (29.11.1996, за видатний особистий внесок у розвиток української національної культури, вагомі творчі здобутки), ювілейною медаллю "25 років незалежності України" (19.08.2016, за значні особисті заслуги у становленні незалежної України, утвердженні її суверенітету та зміцненні міжнародного авторитету, вагомий внесок у державне будівництво, соціально-економічний, культурно-освітній розвиток, активну громадсько-політичну діяльність, сумлінне та бездоганне служіння Українському народу).