Пачевський Анатолій Мартинович
(31.08.1939 – 30.08.2017)
 

Пачевський Анатолій Мартинович

ГЕРОЙ УКРАЇНИ
(Указ Президента України № 1020/2002 від 13.11.2002)

орден Держава

      Народився 31 серпня 1939 року в селі Борсків Тиврівського району Вінницької області. У 1960-1965 роках навчався на факультеті механізації Української сільськогосподарської академії за фахом інженер-механік сільськогосподарського виробництва.
      У 1958-1960 роках – причіплювач тракторної бригади, завідуючий ферми колгоспу "Росія" села Радівка. У 1965-1970 роках – головний інженер-механік колгоспу "Росія" села Радівка. У 1970-1976 роках – голова колгоспу "Більшовик" села Дружне Калинівського району. У 1976-1985 роках – головний інженер-механік, у 1985-1990 роках – звільнений секретар парткому колгоспу "Росія" села Радівка Калинівського району Вінницької області. З квітня 1990 року – голова (директор) колгоспу "Росія" (з листопада 1992 року – Колективне сільськогосподарське підприємство "Росія", з лютого 2000 року – Приватно-орендне сільськогосподарське підприємство "Радівське", з лютого 2005 року – Приватне підприємство "Радівське" з виробництва сільськогосподарської продукції).
      Високі врожаї зернових культур і цукрових буряків для ПП "Радівське" – це норма, яка стала можливою завдяки застосуванню комплексу агротехнічних заходів, запровадженню у виробництво досягнень науки й передової практики, інтенсивних технологій вирощування сільгоспкультур. У 2002 році в господарстві зібрали 52 ц/га зернових, з них 65 ц/га озимої пшениці, 62 ц/га – ячменю, 38 ц/га – гороху, 400 ц/га цукрових буряків; у молочному тваринництві – 4800 л молока від однієї корови. У 2006 році зібрали по 68 ц/га зернових та 510 ц/га цукрових буряків. У 2007 році було зібрано 80 ц/га озимої пшениці, 45 ц/га гороху, 70 ц/га ячменю, 520 ц/га отримали цукрових буряків. Зерново-буряковий напрям спеціалізації у рослинництві створює сприятливі умови для розвитку молочного скотарства, питома вага якого в структурі всієї реалізованої продукції становить понад 45 відсотків.
      Поголів'я великої рогатої худоби в господарстві проти 2001 року зросло на 20% і нині налічує 1245 голів, у тому числі 350 корів. Виробництво молока на 100 га становить 1100 центнерів, м'яса – 135,0 центнерів. У господарстві розробили й запровадили за прив'язного утримання спеціальну систему розміщення корів, яка дає можливість закріплювати групи тварин на період від роздоювання до запуску за конкретними майстрами машинного доїння. Це позитивно впливає на технологічний процес доїння й створює умови для детального спостереження за фізіологічним станом кожної корови зокрема. Корів у господарстві годують за потребою. Розраховують її відповідно до кількості поголів’я худоби, що утримується в стаді, а також структури й обсягу валової продукції, запланованої на календарний рік. Організовуючи годівлю молочних корів, ураховують сухостійний період та три періоди лактації: перший – 0-100 днів, другий – 101-200 днів і третій – 201-305 днів. Адже корови здатні реалізувати свій генетичний потенціал лише за умови, що їхня потреба в енергії забезпечується безпосередньо після отелення, на початку лактації, а також під час її "піку" за рахунок повноцінних кормів, збалансованих за всіма поживними речовинами.
      В ПП "Радівське" знають, що ефективність селекційно-племінної роботи, як і збільшення виробництва продуктів тваринництва, нерозривно пов’язані з організацією кормової бази. Для створення міцної кормової бази обрали таку структуру посівних площ, яка дає змогу щорічно одержувати 60-65 ц/га. Для цього широко використовують багатокомпонентні суміші під час посіву, в практику увійшли повторні посіви, що сприяє одержанню 380-420 ц зеленої маси з гектара та накопиченню протеїну в 1,5-2 рази більше. Щорічно у господарстві заготовляють кормів у кількості, яка перевищує потребу на 15-20%. Постійне забезпечення тварин повноцінними кормами стало основою формування високопродуктивного стада з генетичним потенціалом 6,5-7,0 тисяч кілограмів молока за лактацію. Протягом останніх років молочна продуктивність дійного стада підвищилася на 1352 кілограми. Середній надій по череді становить 6626 кілограмів. На молочній фермі запроваджено двозмінну роботу тваринників. Завдяки механізації виробничих процесів, затрати праці на 1 ц молока становлять 1,4-1,6 люд./год. Утримання корів – прив'язне, корм роздають за допомогою мобільної установки КПУ-10Б. Завдяки доїльній установці "Браславчанка" стало можливим збільшення навантаження на одного майстра машинного доїння до 50–55 корів. Інтенсифікація галузі молочного скотарства в господарстві грунтується на міцній кормовій базі та раціональному витрачанні кормів згідно з науково обгрунтованими раціонами; цілеспрямованій селекційно-племінній роботі, яка включає використання високоякісних плідників, оцінених за якістю нащадків вітчизняної та зарубіжної селекції (США, Канада, Німеччина, Голландія); якісному вирощуванні молодняку – на рівні 750 грамів середньодобового приросту, інтенсивному відтворенні стада, на підготовці нетелей до розтелення, на індивідуальному та масовому роздоюванні корів.
      Одним із головних чинників інтенсифікації тваринництва є прискорене відтворення маточного поголів'я, яке залежить передусім від строків першого осіменіння телиць, тривалості сервіс-періоду в корів і темпів поповнення стада. Зооветспеціалісти постійно контролюють фізіологічний стан маточного поголів'я, проводять комплексне обстеження корів на субклінічні мастити та здійснюють комплекс профілактичних і лікувальних заходів. За багаторічними спостереженнями в господарстві дійшли висновку: у комплексі заходів для запобігання безплідності корів один із найважливіших чинників – профілактика захворювань на мастити. Тому в "Радівському" особливу увагу приділяють підвищенню професійної майстерності тваринників. Для цього через кожні три роки проводять навчання тваринників без відриву від виробництва, на основі якого дояркам присвоюють кваліфікацію майстра машинного доїння першого та другого класу. Відповідно нараховують і надбавку до заробітної платні: за перший клас – 20%, за другий – 10%. Телятницям присвоюють кваліфікацію технолога з вирощування молодняку (теж із додатковою оплатою). Віддача від цього вагома. Завдяки застосуванню на виробництві набутих на курсах знань з технології машинного доїння, продуктивність корів вдалося підвищити на 20-25%, жирність молока – на 25 відсотків.
      Спеціалісти господарства постійно шукають шляхи підвищення рентабельності виробництва молока, одним із яких є планування розтелення. В господарстві на власному досвіді пересвідчилися, що найвищу продуктивність корів мають від розтелень у осінньо-зимову пору, та й ціна 1 кг молока в цей період вища, ніж у інші місяці. Тому в четвертому та першому кварталі одержують 70-75% розтелень і, завдяки цьому, мають більший прибуток від реалізації молока. Додаткове джерело фінансових надходжень – реалізація племінної худоби. Племзавод щорічно реалізує господарствам області та за її межі по 45-50 телиць і 8-10 племінних бичків. Результатом дбайливого господарювання є його економічна ефективність. Рентабельність виробництва молока становить 125 відсотків.

      Указом Президента України Леоніда Кучми № 1020/2002 від 13 листопада 2002 року за визначний особистий внесок в організацію та забезпечення одержання найвищих у регіоні показників з виробництва сільськогосподарської продукції, розвиток соціальної сфери голові приватно-орендного сільськогосподарського підприємства "Радівське" Калинівського району Вінницької області Анатолію Мартиновичу Пачевському присвоєно звання Герой України з врученням ордена Держави.

      Депутат Вінницької обласної ради І-II (1990-1998) та IV-V (2002-2010) скликань. Член постійної комісії обласної ради з питань соціального захисту населення і прав споживачів, охорони праці, зайнятості, роботи з ветеранами. Депутат Калинівської районної ради Вінницької області III скликання (1998-2002). Член Національної спілки журналістів України (НСЖУ, з 2003). Член Соціалістичної партії України (з 06.2004). У 2004 році був довіреною особою кандидата на пост Президента України В.Ф. Януковича в територіальному виборчому окрузі № 13.
      У 2006 році балотувався до Верховної Ради України від Соціалістичної партії України (№ 153 у виборчому списку), але до парламенту не пройшов. У 2012 році балотувався до Верховної Ради України від Соціалістичної партії України (№ 12 у виборчому списку), але партія до парламенту не пройшла.
      Помер 30 серпня 2017 року. Похований у селі Софіївка Калинівського району Вінницької області.
      Почесний член Академії аграрних наук України (Відділення землеробства, меліорації і механізації, з 2007).
      Заслужений раціоналізатор УРСР (1985). Нагороджений орденом Дружби народів (1986); орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня (21.08.1999, за самовіддану працю, визначні особисті заслуги в державному будівництві, соціально-економічному, науково-технічному і культурному розвитку України та з нагоди 8-ї річниці незалежності України), ювілейною медаллю "20 років незалежності України" (01.12.2011, за вагомий особистий внесок у соціально-економічний і культурний розвиток України, вагомі досягнення у професійній діяльності, багаторічну сумлінну працю та з нагоди річниці підтвердження всеукраїнським референдумом 1 грудня 1991 року Акта проголошення незалежності України), ювілейною медаллю "25 років незалежності України" (19.08.2016, за значні особисті заслуги у становленні незалежної України, утвердженні її суверенітету та зміцненні міжнародного авторитету, вагомий внесок у державне будівництво, соціально-економічний, культурно-освітній розвиток, активну громадсько-політичну діяльність, сумлінне та бездоганне служіння Українському народу). Відзначений орденом святого рівноапостольного князя Володимира Української Православної Церки Московського Патріархату (2001).

Пачевський Анатолій Мартинович. Кладовище села Софіївка Калинівського району Вінницької області