Найдьонова Віра Опанасівна
(05.08.1948 – 30.04.2016)
 

Найдьонова Віра Опанасівна

ГЕРОЙ УКРАЇНИ
(Указ Президента України № 954/2009 від 23.11.2009)

орден Держава

      Народилася 5 серпня 1948 року у селі Заозерне Каховського району Херсонської області. У 1980 році заочно закінчила факультет планування сільського господарства Київського інституту народного господарства імені Коротченка, отримала спеціальність економіста.
      У 1966-1968 роках працювала рахівником-касиром Тавричанської сільської ради Каховською району Херсонської області. У 1968-1969 роках – начальник відділення зв'язку села Тавричанка. У 1969-1981 роках – секретар виконкому Тавричанської сільської ради народних депутатів. У 1981-1984 роках – голова виконкому Тавричанської сільської ради народних депутаті Каховського району. У 1984-1985 роках – секретар парткому радгоспу "Асканійський" Каховського району. У 1985 році призначена на посаду директора цього господарства, яке з 1 жовтня 1991 року перейменовано в дослідне господарство "Асканійське". Наказом Української академії аграрних наук від 26 липня 2001 року призначена генеральним директором Державного науково-виробничого об'єднання південного регіону "Асканійське руно", в яке ввійшло і дослідне господарство "Асканійське".
      Виробнича діяльність господарства направлена на вирощування зернових культур (озимого і ярового ячменю, жита, овесу, проса, гороху, кукурудзи), масляних (соняшнику, ріпаку, льону), кормових та технічних (люцерна, експорцет, віка, конюшина, райграс, фацелія), овочів (помідори, капуста, цибуля, морква, буряк тощо). Господарство являється племінним в молочному і м’ясному скотарстві. Також в господарстві функціонує племінний завод по розведенню овець асканійської тонкорунної породи. В цехах по переробці вирощеної в господарстві продукції виготовляються: мука, макаронні вироби, крупа, хліб, ковбасні та молочні вироби. Головною ціллю виробничої діяльності ДПДГ "Асканійське" є рентабельність виробництва в рослинництві та тваринницькій галузі, впровадження нових прогресивних технологій, укріплення матеріально-технічної бази. Розширення посівних площ під прогресивні та перспективні сорти зернових та олійних культур, збільшення поголів’я племінних тварин. В структуру господарства входять 15 підрозділів виділених в окремі одиниці із них в галузі рослинництва: 4 підрозділи та 2 – механізованих загонів "Лан", "Еліта", зерновий тік та науково виробничий відділ. В тваринництві: 4 підрозділи "Молоко", "Відгодівля", "Свиновод", "Вівцеферма". Допоміжні та обслуговуючі підрозділи "Будівельник", "Єнергетик", "Сигнал", "Мельниця", "Цех по переробці с/г продукції" тощо.
      Менше 60-70 центнерів ранніх зернових із гектара "Асканійське" не збирає. Пшениця одеської, херсонської, донецької, харківської селекції перевищує 100-центнерні хлібозбори. В "Асканійське" принципово не завозять заморське насіння. Тому що вітчизняне краще пристосоване до суворих зим і спекотних літ, менше реагує на різкі перепади температури, рясніше врожаїться. Навіть 2005, вкрай посушливого, року на значних площах озима пшениця дала по 49,2 центнера з гектара, кукурудза – по 61 центнеру з гектара, соя – по 25 центнерів з гектара. З ініціативи Віри Найдьонової "Асканійське" стало своєрідним сортовим полігоном: спільно з фахівцями Інституту землеробства південного регіону (Херсон) та Інституту олійних культур (Запоріжжя), підпорядкованих, як і саме господарство, Українській академії аграрних наук, тут здійснюють післяреєстраційне вивчення нових сортів озимої і ярої пшениці, ячменю, сої, гібридів кукурудзи, олійного льону. Крім того, у зону посушливого степу в експерименті перевіряються 120-150 районованих і перспективних сортів та гібридів різних сільськогосподарських культур. Через те тут рідко яке поле без табличок-вказівників: що посіяно, звідки насіння, врожайність. Це, за великим рахунком, завтрашній день країни.
      В "Асканійське" і близько не підпускають "трансгенні продукти". Наприклад, сою вирощують лише нетрансгенну (8 таких сортів вивели науковці українських інститутів). Мало того: як не сутужно, в "Асканійському" пробують відсторонювати "велику хімію". Пшеницю вирощують на парах без застосування гербіцидів. Її за високою ціною купують прискіпливі європейці. Дослідне господарство "Асканійське" спирається на нові сорти не лише названих інститутів. Степовики давно і плідно співпрацюють з Інститутом рослинництва УААН, Донецьким інститутом агропромислового виробництва, дніпропетровськими та харківськими селекціонерами. Зерновий тік розміром з футбольне поле. І він ніколи не пустує, бо ж щороку тут збирають по 12–15 тисяч тонн високоякісного збіжжя. Репродукційне зерно, продане на внутрішньому і зовнішньому ринках, дає понад 60% річних прибутків при загальних обсягах реалізації всієї сільськогосподарської продукції (а це ще молоко, м'ясо, вовна) на 14–16 мільйонів гривень.

      Указом Президента України Віктора Ющенко № 954/2009 від 23 листопада 2009 року за визначні трудові досягнення, впровадження в практику сільськогосподарського виробництва новітніх технологій, передового досвіду, застосування ефективних форм управління директору державного підприємства "Дослідне господарство "Асканійське" Інституту олійних культур Української академії аграрних наук" Херсонської області Вірі Опанасівні Найдьоновій присвоєно звання Герой України з врученням ордена Держави.

      У 2004 році – довірена особа кандидата на посаду Президента України В.Ф. Януковича у територіальному виборчому окрузі №188. Депутат Херсонської обласної ради (2006-2010). Заступник голови постійної комісії по плануванню і бюджету. Член Політради Народної Партії; голова Херсонської обласної організації Народної Партії.
      Померла 30 квітня 2016 року. Похована у селі Тавричанка Каховського району Херсонської області на території храму святителя Василія Великого.
      Заслужений працівник сільського господарства України (18.11.1993, за особистий внесок у розвиток аграрної науки, підвищення ефективності сільськогосподарського виробництва на основі впровадження прогресивних технологій і передового досвіду). Почесний академік Академії аграрних наук України (04.2002). Почесний професор Херсонського Державного Університету. Відмінник народної освіти України. Нагороджена орденом княгині Ольги ІІ (21.08.2001, за значний особистий внесок у соціально-економічний та культурний розвиток України, вагомі трудові досягнення та з нагоди 10-ї річниці незалежності України) та ІІІ (19.08.1998, за вагомий особистий внесок у становлення української державності, заслуги в соціально-економічному, науково-технічному і культурному розвиткові України та з нагоди 7-ї річниці незалежності України) ступеня.