Мовчан Андрій Сергійович
(17.01.1980 – 20.02.2014)
 

Мовчан Андрій Сергійович

ГЕРОЙ УКРАЇНИ
(Указ Президента України № 890/2014 від 21.11.2014)

Пам'ятники

орден Золота Зірка

      Народився 17 січня 1980 року у Києві. У дитинстві багато часу проводив у селі Великі Осняки Ріпкинського району Чернігівської області, звідки родом його матір і де жили його дід з бабою. Навчався у київській спеціалізованій школі № 73. У 2001 році закінчив Київське вище професійне училище залізничного транспорту імені В.С. Кудряшова. Працював помічником машиніста у моторвагонному депо "Фастів". У 2002-2007 роках навчався у Київському університеті економіки і технологій транспорту (нині – Державний економіко-технологічний університет транспорту). Після роботи на залізниці знайшов себе у театрі. Працював майстром сцени в Національному академічному драматичному театрі імені Івана Франка, кілька разів був з акторами на гастролях у театрі Заньковецької у Львові. Мешкав у Києві у Святошинському районі на проспекті Перемоги, 91. Був громадським активістом, членом української політичної партії "Демократичний альянс", брав активну участь у Помаранчевій революції 2004 року.
      Дуже любив Україну, її культуру та історію, був справжнім патріотом своєї Батьківщини, відчував біль своєї держави, вболівав за її долю, підтримував її в боротьбі за свободу, прагнув їй добра та кращого майбутнього, мав активну громадянську позицію, не міг миритися з безправ'ям та соціальною несправедливістю, був готовий віддати заради рідної землі найцінніше – своє життя.
      Починаючи з листопада 2013 року відвідував Майдан Незалежності у Києві, де був активним учасником Революції гідності. Приходив на Майдан кожного дня, був волонтером, розносив їжу на барикади. Був також у самообороні Майдану. 20 лютого 2014 року загинув на барикадах від проникаючого вогнепального поранення стегна, куля снайпера зачепила стегнову вену. Похований у селі Великі Осняки Ріпкинського району Чернігівської області.

      Указом Президента України Петра Порошенко № 890/2014 від 21 листопада 2014 року за громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння Українському народу, виявлені під час Революції гідності Андрію Сергійовичу Мовчану посмертно присвоєно звання Герой України з удостоєнням ордена "Золота Зірка".

      Ім'я та портрет Героя викарбувані на меморіалі Героїв Небесної Сотні у Києві на вулиці Інститутській. 20 лютого 2015 року у Києві на фасаді будівлі Київського вищого професійного училища залізничного транспорту імені В.С. Кудряшова (вулиця Фурманова № 1/5), де навчався Герой, йому було відкрито меморіальну дошку. 14 квітня 2015 року у Києві на фасаді будівлі спеціалізованої школи № 73 (проспект Перемоги № 86), де навчався Герой, йому було відкрито меморіальну дошку. 23 серпня 2015 року у селі Великі Осняки йому було відкрито пам'ятний знак. 23 березня 2016 року у Києві на фасаді будівлі Державного економіко-технологічного університету транспорту (вулиця Івана Огієнка № 19), де навчався Герой, йому було відкрито меморіальну дошку.

Мовчан Андрій Сергійович. Кладовище села Великі Осняки Ріпкинського району Чернігівської області. Вид 1


Мовчан Андрій Сергійович. Кладовище села Великі Осняки Ріпкинського району Чернігівської області. Вид 2