Мостіпан Олександр Олексійович
(09.02.1959)
 

Мостіпан Олександр Олексійович

ГЕРОЙ УКРАЇНИ
(Указ Президента України № 634/2009 від 19.08.2009)

орден Держава

      Народився 9 лютого 1959 року у селищі Миронівка Київської області. У 1982 році закінчив Казанський авіаційний інститут. Працював на Казанському авіаційному моторобудівному об'єднанні, де пройшов шлях від майстра до заступника начальника цеху. Із заводу пішов до аспірантури, захистив кандидатську дисертацію.
      У 1996 році повернувся в Україну, де вирішив займатися бізнесом. Почав з поставок нафтопродуктів в обмін на сільськогосподарську продукцію. Однак агропідприємства почали занепадати, повертати борги їм було нічим. Місцева адміністрація запропонувала узяти в оренду 500 гектарів землі в обмін на оплату селянам за паї. Це стало початком створення асоціації "Нива Переяславщини" Переяслав-Хмельницького району Київської області. Спочатку на поля прийшла потужна сільськогосподарська техніка, на базі якої було забезпечено вагому віддачу землі, високі врожаї. Сьогодні ж ТОВ "Нива Переяславщини" орендує близько 10 тисяч гектарів і володіє контрольним пакетом акцій (59 відсотків) Переяславського комбінату хлібопродуктів, до якого серед інших входить і комбікормовий завод.
      Згодом Олександр Мостіпан провідним напрямком своєї діяльності обрав свинарство та почав впроваджувати датські технології вакуумних гноєсховищ та системи вентиляції при спорудженні свинокомплексів. У 2005 році було започатковане будівництво свиновідгодівельного комплексу у Переяслав-Хмельницькому районі. У 2008 році він вийшов на повну виробничу потужність. Ще один такий комплекс споруджено у Згурівському районі, тут же ведеться будівництво наступного. ТОВ "Нива Переяславщини" вирощує стільки зерна (щороку тут збирають більше 55 тисяч тонн), що вистачить для п'яти подібних комплексів.
      Технологію будівництва комплексу, обладнання і поголів'я керівництво комплексу, зрозуміло, закупило у Данії. Обійшлося це приблизно в 35 мільйонів гривень, частину з яких надав сам власник, і ще 20 мільйонів – банківський кредит. Вибір на датські досягнення упав не просто так. О.О. Мостіпан вивчав питання виробництва м'яса в Європі і в Америці. І переконався, що найвищого рівня розвитку досягла саме Данія. Маючи населення 5 мільйонів, датчани на рік вирощують 26 мільйонів товарних свиней. Україна ж з 46-мільйонним населення має лише 6 мільйонів голів. Зате всі роботи виконувати доручили вітчизняним фірмам – чотирьом будівельним організаціям. На фермі працює усього дванадцять осіб, що обумовлено бажанням мінімізувати участь людини у виробництві. Для розведення племінних свиней закупили 1200 свиноматок і працювали з розрахунком, щоб за два роки мати до 30 тисяч товарних свиней на рік. Догодовують кожного "п'ятачка" до 110 кілограмів, чиста вага м'яса з таких свинок – 80 кілограмів.
      На свинокомплексі встановлено унікальну вакуумну систему видалення гною. Тут, як у домашній ванній, підняли пробку і все через перепад тиску виходить. Коли піднімають пробки – а їх багато по комплексу, то гній виходить у спеціальні резервуари місткістю по 20 тисяч тонн кожен. Їх чотири. Таким чином, майже річний збір гною тваринники зберігають у суцільних герметичних бетонних резервуарах. Півметрова бетонна подушка, стіни по 40 сантиметрів – і нікуди він не дінеться. Щоб раціонально використовувати перегній, за європейськими нормами, такий комплекс повинен мати 700 гектарів землі. У ТОВ "Нива Переяславщини" в оренді 800 гектарів землі у Переяслав-Хмельницькому і ще 9 тисяч у Згурівському районах. Восени, "після дозрівання", таке біодобриво зі сховищ вивозять на поля, чим сприяють значній прибавці врожаю. Зернових збирають додатково близько 15% з гектара. В оренду фермер брав ті площі, на яких не було ніяких господарств. О.О. Мостіпан переконаний, що тим, хто хоче займатись тваринництвом, краще побудувати нове, ніж відновлювати щось старе.
      Для тварин на фермі також створюють ідеальні умови. Крім каналізації, датчани передбачили обігрів та вентиляцію приміщення, світло, холодну й гарячу воду. Збалансований корм (93 відсотки якого складає зернова група, а решту – необхідні тваринам мінерали та вітаміни) забезпечує відповідну вагу. За раціоном і часом годування збалансованими кормами стежить комп'ютер. А селекція, якою займається датський спеціаліст, працює на гарне потомство. Завдяки датським технологіям продуктивність двох нині діючих комплексів – 6 тисяч тонн м'яса щороку. Прибуток від свинокомплексу "Ниви Переяславщини" за рік складає близько 24 мільйонів гривень. А будівництво комплексу, як згадувалось, обходиться в 35 мільйонів гривень. Тобто, підприємство окупається вже за два роки. У 2008 році два свинокомплекси дали 42 мільйони гривень прибутків.
      Напівтуші забирають столичні супермаркети. Сьогодні свинина на внутрішньому ринку за рівнем продажу майже наздогнала курятину. Яловичини в структурі реалізації – лише відсотків десять. Тому на підприємстві свіже м'ясо – головний продукт. Тут не бачать поки що доцільності диверсифікувати виробництво: зайнятися вирощуванням великої рогатої худоби або вдатися до продукування ковбас чи копченостей. Свинина має надходити до торгової мережі і якнайдовше залишатися свіжою. Цьому сприяє придбане нове австрійське обладнання. Працює цех фасування. Технологія дає можливість за температури до плюс п'яти градусів зберігати м'ясо протягом десяти днів. Причому жодних консервантів для цього використовувати не треба, а на вигляд воно, немов тільки-но нарізане. Секрет у тому, що до герметичної упаковки закачують інертний газ, який беруть зі звичайного атмосферного повітря. Тож м'ясо не псується. За цими технологіями працюють в об’єднаній Європі. У жовтні 2009 року "Нива Переяславщини" отримала свідоцтво на власну торгову марку для м'ясних і ковбасних виробів "П'ятачок".

      Указом Президента України Віктора Ющенко № 634/2009 від 19 серпня 2009 року за визначні особисті заслуги перед Українською державою у розвитку агропромислового комплексу, високі трудові досягнення та багаторічну сумлінну працю голові асоціації "Нива Переяславщини" Київської області Олександру Олексійовичу Мостіпану присвоєно звання Герой України з врученням ордена Держави.

      У 2012 році балотувався до Верховної Ради України від виборчого округу № 98 (Київська область), але програв, набравши 22,22% голосів виборців і посівши 2-е місце серед 15-ти претендентів.
      Кандидат технічних наук.
      Нагороджений орденом "За заслуги" ІІІ ступеня (30.11.2005, за вагомий особистий внесок у розвиток агропромислового комплексу, досягнення високих показників у виробництві та переробці сільськогосподарської продукції, збереження навколишнього середовища).