Момот Ігор Федорович
(18.08.1965 – 11.07.2014)
 

Момот Ігор Федорович

ГЕРОЙ УКРАЇНИ
(Указ Президента України № 176/2019 від 29.04.2019)

Пам'ятники

орден Золота Зірка

      Народився 18 серпня 1965 року у місті Тираспіль (Молдова) у родині військовослужбовця. Беручи приклад із батька, ще з дитинства мріяв стати захисником Вітчизни. Навчався у Черкаській загальноосвітній школі № 26. У 1986 році закінчив Свердловське вище танкове артилерійське училище й був скерований для проходження подальшої служби в мінометну батарею Середньоазіатського прикордонного округу.
      У 1986 році за власним бажанням пішов воювати в Афганістан, де був заступником начальника по політичній частині мінометної батареї 1-ї мотоманевреної групи 47-го прикордонного загону. У 1989-1990 роках служив помічником начальника політвідділу з комсомольської роботи Керкинського прикордонного загону (Туркменська РСР). У лютому 1990 року у складі групи політпрацівників Червонопрапорного середньоазійського прикордонного округу виконував службовий обов'язок в Баку та Нахічевані (Азербайджанська РСР). У 1990-1992 роках служив заступником начальника з політичної частини Першого прикордонного загону в районі Ширам.
      Після проголошення незалежності України у червні 1992 року прийняв українську присягу й продовжив служити в Державній прикордонній службі України на посаді коменданта Котовського прикордонного загону. У 1997 році закінчив Академію Прикордонних військ України і був скерований в центральний апарат Державної прикордонної служби України в Києві на посаду заступника начальника оперативного управління. Ця служба могла стати достойним продовженням та закінченням військової кар'єри, але він вирішує повернутися служити на кордон. З 4 серпня 2003 по 1 липня 2006 року служив на посаді начальника Ізмаїльського прикордонного загону. У 2006 році заочно закінчив Міжрегіональну академію управління персоналом.
      12 грудня 2007 року був призначений начальником Навчального центру підготовки молодших спеціалістів Державної прикордонної служби України (селище Оршанець Соснівського району міста Черкаси). На цій посаді він повністю змінив систему роботи Навчального центру. Завдяки йому почалася робота з його перетворення на міжнародний багатопрофільний мультифункціональний правоохоронний навчальний центр. На базі центру втілювались у життя нові підходи до навчання молодших спеціалістів за найкращими світовими стандартами та реалізовувались проекти міжнародної технічної допомоги. Проводилися курси як для українських прикордонників і правоохоронців, так і для представників різних служб і установ США, Польщі, Білорусі, Молдови, Німеччини, Швеції тощо. Центр організовував спільні навчальні курси з ОБСЄ, МАГАТЕ, ООН, Місією Єврокомісії, туди неодноразово приїжджали високопосадовці з Європи та США, наочно спостерігаючи як змінюється не тільки сам Навчальний центр, але й правоохоронці. Завдяки невтомній діяльності полковника І.Ф. Момота у Черкасах і деяких районних центрах з'явилися пам'ятні знаки захисникам кордонів. Крім того, реконструйовано гуртожитки і навчальні корпуси Навчального центру, для мешканців військового містечка побудовано капличку Преподобному Іллі Муромцю. Також на території Навчального центру заклали і виростили яблуневі сади, розмістили Центральний музей Державної прикордонної служби.
      З весни 2014 року полковник І.Ф. Момот приймав участь в антитерористичній операції на сході України. У березні 2014 року, з перших днів загострення ситуації, для організації охорони східних кордонів під його керівництвом було сформовано мотоманеврену групу Державної прикордонної служби, яку він очолив. У березні-червні 2014 року група виконувала завдання з охорони державного кордону на найбільш вразливих ділянках Донецької та Луганської областей, обороняючи східний кордон держави та знищуючи колони російських бойовиків, які намагалися потрапити з території Російської Федерації на територію України. Підрозділ під його командуванням неодноразово вступав в бій з російськими бойовиками в районах населених пунктів Дмитрівка, Маринівка і Амвросіївка Донецької області.
      В районі пункту пропуску "Довжанський", коли російські бойовики, маючи величезну перевагу, намагалися звільнити затриманого ватажка, полковник І.Ф. Момот, щоб виграти час для підходу резервів українських військ, ризикуючи життям, вийшов із гранатою без запобіжної чеки до російських бойовиків і впродовж трьох годин вів з ними переговори. Цей вчинок українського командира примусив понад 200 чудово озброєних (гранатометами, кулеметами і мінометами) російських бойовиків відступити. Таким чином мужній офіцер зберіг життя 30 прикордонникам.
      Під час операції в районі села Дякове Антрацитівського району Луганської області завдяки правильним рішенням полковника І.Ф. Момота було знищено велику колону техніки російських бойовиків, а також вбито одного з їх ватажків та його заступника. У районі села Дмитрівка Шахтарського району Донецької області бійці під командуванням полковника І.Ф. Момота захопили блокпост російських бойовиків, а згодом – і колону з території Російської Федерації зі зв'язковим офіцером ФСБ. Під час іншої операції група полковника І.Ф. Момота викрила і знищила засідку російських бойовиків, де було виявлено кілька установок переносного зенітно-ракетного комплексу "Ігла" російського виробництва.
      Завдяки керівництву полковника І.Ф. Момота 2-а мотоманеврена група знищила понад 50 одиниць техніки, а також близько 500 російських бойовиків. Крім того, підрозділ прикордонників захопив у противника великий арсенал зброї, озброєння та боєприпасів. Фактично його мотоманеврена група була єдиною з-поміж подібних груп на ділянках східного кордону, яка вела активні бойові дії проти російських бойовиків. Вона була визнана керівництвом Державної прикордонної служби найбільш боєздатною.
      31 травня 2014 року був призначений заступником начальника Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України.
      11 липня 2014 року близько 4:30 ранку під час обстрілу російськими бойовиками з реактивної системи залпового вогню "Град" позиції опорного пункту підрозділу тактичного угруповання "Кордон" біля села Зеленопілля Свердловського району Луганської області полковник І.Ф. Момот загинув внаслідок ураження осколком ворожого снаряду у голову. Похований у місті Черкаси на другому міському кладовищі.

      Указом Президента України Петра Порошенко № 176/2019 від 29 квітня 2019 року за виняткову мужність, героїзм і самопожертву, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України генерал-майору Ігорю Федоровичу Момоту посмертно присвоєно звання Герой України з удостоєнням ордена "Золота Зірка".

      Генерал-майор (12.07.2014, посмертно).
      Нагороджений радянськими нагородами: орденом Червоної Зірки (07.03.1989), медаллю "За бойові заслуги" (06.01.1988), медаллю "70 років Збройних Сил СРСР" (23.02.1988), двома медалями "За відзнаку в охороні державного кордону СРСР" (02.04.1988, 02.1990); українськими нагородами: орденом Богдана Хмельницького II (20.06.2014, за особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі та незламність духу) та III (25.05.2009, за вагомий особистий внесок у справу охорони державного кордону, забезпечення захисту державного суверенітету, територіальної цілісності України, бездоганне виконання військового обов'язку) ступеня, медаллю "Захиснику Вітчизни" (14.10.1999), відзнакою "За заслуги перед Черкащиною" Черкаської обласної Ради (07.2014, посмертно).
      Указом Президента України № 761/2014 від 7 жовтня 2014 року ім'я Героя присвоєно Навчальному гвардійському Оршанському орденів Суворова, Кутузова і Олександра Невського центру підготовки молодших спеціалістів Державної прикордонної служби України.
      У серпні 2014 році у селі Руська Поляна Черкаського району Черкаської області одну з вулиць було перейменовано на вулицю генерал-майора Момота. 14 лютого 2015 року в селищі Оршанець біля Навчального центру, де служив Герой, йому було відкрито бронзовий пам'ятник-погруддя. 28 травня 2015 року у Черкасах на фасаді будівлі загальноосвітньої школи № 26 (вулиця Олени Теліги № 15), де навчався Герой, йому було відкрито меморіальну дошку, а 23 червня 2015 року рішенням сесії Черкаської міської ради цій школі було присвоєно ім'я І.Ф. Момота; 25 вересня 2015 року у приміщенні школи відбулося урочисте відкриття музейної кімнати, присвяченої Герою. 20 листопада 2015 року рішенням Харківської міської ради вулицю Третього Інтернаціоналу було перейменовано на вулицю генерала Ігоря Момота, а 11 липня 2016 року у Харкові на фасаді будівлі загальноосвітньої школи № 88 (вулиця Генерала Момота № 8) йому було відкрито анотаційну дошку. 27 січня 2016 року розпорядженням Черкаського міського голови вулицю Луначарського було перейменовано на вулицю генерала Момота. 19 лютого 2016 року розпорядженням Ізмаїльського міського голови вулицю Шаумяна було перейменовано на вулицю генерала Момота. 26 травня 2016 року в Ізмаїлі на фасаді будівлі управління Ізмаїльського прикордонного загону (вулиця Гавриїла Музиченка № 31), де служив Герой, йому було відкрито меморіальну дошку. 24 серпня 2016 року у Черкасах на площі Слави було відкрито пам'ятник Герою. 7 грудня 2016 року на Кілійському суднобудівно-судноремонтному заводі відбулася церемонія присвоєння імені та урочистий спуск на воду теплохода Українського Дунайського пароплавства "Ігор Момот".

Момот Ігор Федорович. Місто Черкаси, друге міське кладовище. Вид 1


Момот Ігор Федорович. Місто Черкаси, друге міське кладовище. Вид 2