Межевікін Євген Миколайович
(21.05.1982)
 

Межевікін Євген Миколайович

ГЕРОЙ УКРАЇНИ
(Указ Президента України № 584/2015 від 14.10.2015)

Пам'ятники

орден Золота Зірка

      Народився 21 травня 1982 року. У 2004 році закінчив Харківське гвардійське вище командно-танкове училище.
      З травня 2014 року майор Є.М. Межевікін (позивний "Адам") приймав участь в антитерористичній операції на сході України. На той час служив на посаді начальника штабу 1-го танкового батальйону 1-ї окремої гвардійської танкової бригади механізованих і танкових військ Сухопутних військ Збройних Сил України.
      21 липня 2014 року під час наступу наших підрозділів у районі Пісків командир 1-го танкового батальйону отримав поранення. Майору Є.М. Межевікін довелося перебрати командування батальйоном на себе. На цій посаді виконував завдання по виставленню блокпостів, супроводженню колон, веденню розвідки. Екіпажі під його командуванням виконували бойові завдання в районі селища Піски Ясинуватського району Донецької області, міста Авдіївки Донецької області, охороняли "периметр" Донецького аеропорту. Вони допомагали нашим підрозділам знищувати російських бойовиків та їх техніку. Окрім цього, супроводжували колони з боєприпасами та особовим складом, які заходили в аеропорт. Часто майору Є.М. Межевікін доводилось самому завантажувати на танк боєприпаси, продукти харчування та доставляти їх нашим бійцям.
      Наприкінці вересня 2014 року біля старого терміналу Донецького аеропорту, коли російські бойовики активізували свої сили та вкотре розпочали наступ екіпаж українського танка Т-64 під командуванням майора Є.М. Межевікіна вступив в бій з двома ворожими танками Т-72. Противник схибив: один снаряд зачепив Т-64 рикошетом, не завдавши шкоди, а інший перелетів. А от екіпаж танка Т-64 не промахнувся: обидва ворожі танка були знищені.
      За декілька днів екіпаж майора Є.М. Межевікіна підбив ще один ворожий танк. Тоді надійшла інформація, що по наших позиціях прямою наводкою із лісосмуги гатить танк противника. Отримавши наказ, він вирушив у визначений район. Та то була пастка. Активний танк противника прикривали ще два. Наш танк Т-64 протистояв трьом ворожим танкам Т-72. Але й з того бою майор Є.М. Межевікін та його екіпаж вийшли переможцями. Влучно знищивши ворожу машину, яка вела вогонь із лісосмуги, наші танкісти не втікали від тих, що ховалися у засідці, а, розвернувши танк, пішли просто на них. Маневруючи та стріляючи, вони змусили противника відступити. Пізніше були й інші запеклі бої, в яких екіпажу майора Є.М. Межевікіна вдалося знищити ще два ворожі танки Т-72.
      Перебуваючи в районі Донецького аеропорту, батальйон майора Є.М. Межевікіна успішно застосував тактику мобільних танкових груп. До цього бойові машини закріплювалися за стаціонарними позиціями і постами, постійно перебували на передньому краї, безпосередньо на лінії зіткнення, де часто були зручною ціллю для ворожої артилерії і розвідувально-диверсійних груп. Це призводило до втрати техніки і особового складу, особливо після того, як у противника з'явилися нові протитанкові керовані ракети. Тактика мобільних танкових груп дозволила відвести техніку з-під удару та ефективніше використовувати на найбільш небезпечних напрямках.
      Коли в Донецькому аеропорту на злітно-посадковій смузі заглухла наша БМП, одразу перетворившись на легку здобич для противника, майор Є.М. Межевікін, який у цей час знаходився неподалік, почувши по рації про проблеми піхотинців, відразу направився туди. Проламавши паркан, він вискочив на злітно-посадкову смугу. У цей час противник відкрив вогонь із мінометів та кулеметів. Тож, не гаючи ні хвилини, майор Є.М. Межевікін швидко узяв БМП на буксир та під обстрілом вийшов в безпечне місце.

      Указом Президента України Петра Порошенко № 584/2015 від 14 жовтня 2015 року за особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності Української держави, вірність військовій присязі майору Євгену Миколайовичу Межевікіну присвоєно звання Герой України з врученням ордена "Золота Зірка".

      З вересня 2015 року – слухач Національного університету оборони України імені Івана Черняховського.
      Майор.
      Нагороджений орденом Богдана Хмельницького ІІ (04.12.2014, за особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі, високий професіоналізм та з нагоди Дня Збройних Сил України) та ІІІ (21.10.2014, за особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі) ступеня. Відзначений нагрудним знаком начальника Генерального штабу "Слава і честь".
      У Києві на території Національного університету оборони України імені Івана Черняховського (проспект Повітрофлотський № 28) встановлено стелу з іменем Героя.