Майборода Дмитро Олександрович
(17.04.1980 – 14.07.2014)
 

Майборода Дмитро Олександрович

ГЕРОЙ УКРАЇНИ
(Указ Президента України № 917/2014 від 04.12.2014)

Пам'ятники
Марки та монети

орден Золота Зірка

      Народився 17 квітня 1980 року у місті Вінниця. Навчався у вінницьких середніх загальноосвітніх школах № 4 і № 26. У 2002 році закінчив Харківський інститут льотчиків (нині – Харківський університет повітряних сил імені Івана Кожедуба). Військову службу проходив у 456-й окремій бригаді військово-транспортної авіації Повітряних Сил Збройних Сил України, що дислокується у аеропорту "Вінниця" (Гавришівка), де обіймав посаду начальника служби безпеки польотів.
      З травня 2014 року майор Д.О. Майборода приймав участь в антитерористичній операції на сході України. Як командир екіпажу літака АН-26, бортовий номер 19, з травня по липень 2014 року виконав 35 бойових вильотів по здійсненню авіаційно-транспортного забезпечення, перебазування повітряним ешелоном особового складу, інженерно-технічного майна авіаційних частин на аеродроми базування, аеромедичної евакуації поранених і хворих та десантування парашутним способом озброєння, матеріально-технічних засобів та гуманітарних вантажів у зоні проведення антитерористичної операції. Всього перевіз 750 військовослужбовців та 28000 кг вантажу, провів десантування парашутним способом 54800 кг озброєння, матеріально-технічних засобів та гуманітарних вантажів в райони дислокації підрозділів Збройних Сил України, чим забезпечив повне виконання ними поставлених завдань в зоні проведення антитерористичної операції. Завдяки високій професійній підготовці, як командир корабля, забезпечив виконання особовим складом екіпажу літака поставлених бойових завдань при польотах на малих та середніх висотах, в умовах, пов'язаних з ризиком для життя у зв'язку з постійним застосуванням російськими бойовиками засобів ураження.
      14 липня 2014 року близько 12:00 під час виконання бойового завдання з десантування вантажів парашутним способом у районі проведення антитерористичної операції біля села Давидо-Микільське Краснодонського району Луганської області літак Ан-26, командиром екіпажу якого був майор Д.О. Майборода, був атакований керованою ракетою типу "повітря-повітря" на висоті 6500 метрів. В результаті ураження лівий двигун та електрообладнання літака відмовили, в корпусі фюзеляжу з'явилася пробоїна, відбулося різке задимлення салону літака. Зусилля екіпажу щодо флюгерування лівого двигуна результатів не дали, літак одразу почав завалюватись на ліве крило з розворотом в ліво. Командир корабля майор Д.О. Майборода намагався вирівняти траєкторію польоту літака та уникнути звалювання його в штопор для надання можливості екіпажу покинути літак, який вже почав втрачати керованість. Екіпаж в кількості шістьох осіб за командою командира корабля покинув літак. Майор Д.О. Майборода доклав максимум зусиль для утримання літака в повітрі та своїми діями забезпечив безпечне покидання літака членами екіпажу, але сам засобами аварійного спасіння скористатися не встиг і загинув. Похований у Вінниці на Центральному (Підлісному) кладовищі.

      Указом Президента України Петра Порошенко № 917/2014 від 4 грудня 2014 року за виняткову мужність і самопожертву, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності Української держави, вірність військовій присязі майору Дмитру Олександровичу Майбороді посмертно присвоєно звання Герой України з удостоєнням ордена "Золота Зірка".

      Майор. Військовий льотчик 1-го класу.
      Нагороджений відзнаками міністерства оборони України: медаллю "15 років Збройним Силам України", медаллю "За сумлінну службу" III ступеня.
      30 квітня 2015 року у Вінниці на фасаді будівлі середньої загальноосвітньої школи № 26 (Хмельницьке шосе, 27), де навчався Герой, йому відкрито меморіальну дошку. 20 серпня 2015 року у місті Вінниця на Алеї Слави на території музею Повітряних Сил Збройних Сил України (вулиця Стрілецька, 105) відбулося відкриття бронзового погруддя Герою. 18 листопада 2015 року ім'я Героя присвоєно літаку Ан-26 (бортовий номер 35) 456 гвардійської бригади транспортної авіації Повітряних Сил Збройних Сил України. 14 червня 2016 року у Вінниці на фасаді будівлі Товариства сприяння обороні України (вулиця Визволення, 2) йому відкрито меморіальну дошку. У Києві на території Національного університету оборони України імені Івана Черняховського (проспект Повітрофлотський № 28) встановлено стелу з іменем Героя.
      У квітні 2015 року Укрпошта продовжила випуск серії художніх маркованих конвертів під назвою "Героям Слава!", започатковану у грудні 2014 року, один з яких присвячений Д.О. Майбороді.

Майборода Дмитро Олександрович. Вінниця, Центральне (Підлісне) кладовище


Майборода Дмитро Олександрович. Вінниця, Центральне (Підлісне) кладовище. Загальний вид