Литвин Володимир Михайлович
(28.04.1956)
 

Литвин Володимир Михайлович

ГЕРОЙ УКРАЇНИ
(Указ Президента України № 1459/2004 від 09.12.2004)

орден Держава

      Народився 28 квітня 1956 року у селі Слобода-Романівська Новоград-Волинського району Житомирської області. У 1973-1978 роках навчався на історичному факультеті Київського університету імені Т.Г. Шевченка, у 1980-1984 роках – аспірантура, у 1992-1994 роках – докторант; кандидатська дисертація "Діяльність Комуністичної партії України з вдосконалення підготовки викладачів суспільних дисциплін (1966-1975 рр.)" (1984); докторська дисертація "Політична арена України: Дійові особи та виконавці (Суспільно-політичний розвиток України у другій половині 1990-х років)" (1995).
      З серпня 1978 року – старший методист, помічник ректора, старший викладач історичного факультету Київського національного університету імені Т.Г. Шевченка. З червня 1986 року – начальник управління Міністерства вищої і середньої спеціальної освіти УРСР. З січня 1989 року – лектор, консультант, помічник секретаря ЦК КПУ. З вересня 1991 року – доцент історичного факультету, з жовтня 1992 року – докторант Київського національного університету імені Т.Г. Шевченка. З серпня 1994 року – помічник Президента України. З листопада 1995 року – заступник Глави Адміністрації Президента України. З вересня 1996 року – перший помічник Президента України – керівник групи помічників і референтів Президента України. З 22 листопада 1999 року – Голова Адміністрації Президента України. Член Ради національної безпеки і оборони України (21.12.1999-11.09.2006).
      31 березня 2002 року обраний депутатом Верховної Ради України ІV скликання від блоку "За єдину Україну!" (№ 1 у виборчому списку). 14 травня 2002 року на першому урочистому засіданні новообраної Верховної Ради України прийняв присягу та приступив до виконання повноважень Народного депутата України. Уповноважений представник фракції "Єдина Україна" (05.2002). З 28 травня 2002 по 25 травня 2006 року – Голова Верховної ради України. Склав свої депутатські повноваження 25 травня 2006 року у зв'язку із закінченням повноважень депутатів Верховної Ради України ІV скликання.
      Голова Народної аграрної партії України (з 06.2004; з 02.2005 – Народної партії).

      Указом Президента України Леоніда Кучми № 1459/2004 від 9 грудня 2004 року за визначні особисті заслуги перед Україною у розвитку державного будівництва, реформування політичної системи, утвердження ідеалів громадянської єдності та злагоди в суспільстві Голові Верховної Ради України Володимиру Михайловичу Литвину присвоєно звання Герой України з врученням ордена Держави.

      У 2006 році балотувався до Верховної Ради від Блоку Литвина (№ 1 у виборчому списку), але блок до парламенту не пройшов.
      30 вересня 2007 року обраний депутатом Верховної Ради України VІ скликання від Блоку Литвина (№ 1 у виборчому списку). 23 листопада 2007 року на першому урочистому засіданні новообраної Верховної Ради України прийняв присягу та приступив до виконання повноважень Народного депутата України. Голова фракції "Блок Литвина" (23.11.2007-09.12.2008). Член Комітету з питань науки і освіти (26.12.2007-09.12.2008). Голова Виконавчого комітету в міжпарламентській організації "Виконавчий комітет Національної парламентської групи в Міжпарламентському Союзі". Член групи з міжпарламентських зв'язків з Сполученим Королівством Великої Британії та Північної Ірландії. З 10 грудня 2008 по 12 грудня 2012 року – голова Верховної Ради України. Склав свої депутатські повноваження 12 грудня 2012 року у зв'язку із закінченням повноважень депутатів Верховної Ради України VІ скликання.
      У 2010 році балотувався на посаду Президента України, але програв, посівши 7-е місце (2,35% голосів виборців) серед 18-ти кандидатів.
      28 жовтня 2012 року обраний депутатом Верховної Ради України VІІ скликання від виборчого округу № 65 (Житомирська область), набравши 66,53% голосів виборців і посівши 1-е місце серед 7-ми претендентів. 12 грудня 2012 року на першому урочистому засіданні новообраної Верховної Ради України прийняв присягу та приступив до виконання повноважень Народного депутата України. Член депутатської групи "Суверенна європейська Україна" (27.02.2014-27.11.2014). Голова Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки і оборони (25.12.2012-27.11.2014). Член Української частини Ради міжпарламентської ради Україна-НАТО. Член групи з міжпарламентських зв'язків з Аргентинською Республікою. Склав свої депутатські повноваження 27 листопада 2014 року у зв'язку із закінченням повноважень депутатів Верховної Ради України VІІ скликання.
      26 жовтня 2014 року обраний депутатом Верховної Ради України VІІІ скликання від виборчого округу № 65 (Житомирська область), набравши 41,48% голосів виборців і посівши 1-е місце серед 11-ти претендентів. 27 листопада 2014 року на першому урочистому засіданні новообраної Верховної Ради України прийняв присягу та приступив до виконання повноважень Народного депутата України. Член депутатської групи "Воля народу" (27.11.2014-29.08.2019). Член Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти (04.12.2014-29.08.2019). Член групи з міжпарламентських зв'язків з Сполученими Штатами Америки. Склав свої депутатські повноваження 29 серпня 2019 року у зв'язку із закінченням повноважень депутатів Верховної Ради України VІІІ скликання.
      У 2019 році балотувався до Верховної Ради України від виборчого округу № 65 (Житомирська область), але програв, набравши 25,64% голосів виборців і посівши 2-е місце серед 10-ти претендентів.
      Доктор історичних наук, професор (1996). Член-кореспондент Національної академії наук України (НАНУ, 1997), академік НАНУ (відділення історії, філософії та права, новітня історія України, 05.2003), академік Академії правових наук України (АПрНУ, 2000). Віце-президент НАНУ (з 05.2006); професор катедри новітньої історії Київського національного університету імені Т.Г. Шевченка; член президії Вищої атестаційної комісії (ВАК) України (з 11.1998); член спеціалізованих вчених рад Інституту історії України НАНУ та історичного факультету Київського національного університету імені Т.Г. Шевченка; член редакційної колегії журналів "Український історичний журнал" та "Інтелектуальна власність"; член Комітету з Державних премій України в галузі науки і техніки (з 06.2000); голова спостережної ради Київського національного університету імені Т.Г. Шевченка (з 01.2003); голова Народної партії (з 06.2004).
      Заслужений діяч науки і техніки України (26.11.1998, за вагомий особистий внесок у розвиток наукових досліджень, зміцнення науково-технічного потенціалу України та з нагоди 80-річчя Національної академії наук України). Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки 1999 року (01.12.1999; за серію монографій "Українська фалеристика та боністика"). Нагороджений орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня (28.04.2011, за видатні особисті заслуги в галузі державного будівництва, багаторічну плідну законотворчу та громадсько-політичну діяльність); орденом Дружби (12.05.2011, Росія, за великий внесок у розвиток та укріплення відносин дружби та співробітництва між Російською Федерацією та Україною).
      Автор та співавтор понад 300 наукових праць, зокрема книг: "Політична арена України: особи та виконавці" (1994), "Украина: политика, политики, власть" (1997), "Україна на межі тисячоліть (1991-2000)" (2000), "Україна: досвід та проблеми державотворення (90-і роки ХХ ст.)" (2001), "Україна: хроніка поступу (1991-2001)" (2001), "Вимір історією" (2002), "Тисяча років сусідства і взаємодії" (2002), "Україна-2004. Події. Документи. Факти." (2005, 3 томи) та інші.