Лятецька Людмила Володимирівна
(07.11.1941 – 16.06.2020)
 

Лятецька Людмила Володимирівна

ГЕРОЙ УКРАЇНИ
(Указ Президента України № 669/2009 від 21.08.2009)

орден Держава

      Народилася 7 листопада 1941 року у місті Сімферополь Автономної Республіки Крим. У 1965 році закінчила Кримський державний медичний інститут. У 1965-1971 роках працювала лікарем-отоларингологом, заступником головного лікаря, а у 1971-1981 роках – головним лікарем Центральної районної лікарні селища Каланчак Херсонської області. З травня 1981 року – головний лікар Херсонської дитячої обласної лікарні.
      Херсонська обласна дитяча клінічна лікарня – провідний заклад охорони здоров’я дитячого населення регіону, єдиний лікувально-профілактичний заклад в області на 540 ліжок, де сконцентровано всі види надання спеціалізованої допомоги дитячому населенню обласного центру і сільських районів області та який здійснює планову, консультативну допомогу та госпіталізацію дітей з найтяжчою і найскладнішою патологією. Одночасно лікарня є центром організаційно-методичного керівництва педіатричною службою в області. Надаючи цілодобову ургентну хірургічну, травматологічну, реанімаційну, неврологічну, педіатричну, отоларингологічну допомогу дітям з перших годин життя, виконує функції лікарні швидкої допомоги.
      Лікарняний комплекс складається з двох лікувальних корпусів, поліклінічного корпусу і господарських приміщень. З введенням у 1992 році неонатального корпусу на 120 ліжок організовано надання усіх видів спеціалізованої медичної допомоги новонародженим дітям. У тому ж році на базі відділення неврології створено Центр медико-соціальної реабілітації для дітей раннього віку з ураженням центральної нервової системи.
      До складу лікарні входять обласний дитячий консультативно-діагностичний центр, де проводяться лікарняні прийоми за 28 профілями; 17 стаціонарних відділень, у тому числі 7 відділень хірургічного профілю, 2 відділення реанімації та інтенсивної терапії на 18 ліжок, у тому числі відділення реанімації та інтенсивної терапії для новонароджених з виїзною неонатальною бригадою; цілодобовий травматологічний пункт; параклінічні та допоміжні служби. У лікарні щорічно отримують екстрену та планову допомогу понад 17 тисяч дітей обласного центру та сільських районів області, з них близько 60% госпіталізуються діти-мешканці села.
      Лікарня залучена до Українсько-Американської програми "Запобігання вродженим вадам розвитку та вадам невральної трубки" (країна-донор США, місто Мобіл, штат Алабама, Університет, кафедра медичної генетики); Українсько-Американської програми "Профілактика фетально-алкогольного синдрому плода" (США, Каліфорнія, Медичний центр Університету Каліфорнії, Сан Дієго); Програми Міжнародного Благодійного фонду "ОМНІ – мережа для дітей" (США, місто Мобіл, штат Алабама, Університет, кафедра медичної генетики).
      Дитяча обласна клінічна лікарня є базою підготовки лікарів-інтернів. З 1992 року у лікарні функціонує філіал кафедри педіатрії та факультету післядипломної освіти Кримського державного медичного університету імені С.І. Георгієвського. У 1999 році лікарні присвоєно звання "клінічної". Багато років лікарня співпрацює з Українським науково-дослідним інститутом кардіохірургії.
      З метою підвищення якості лікувально-діагностичного процесу у лікарні постійно проводиться робота з впровадження нових методик та технологій. Вперше в Україні серед дитячих обласних лікарень впроваджено метод штучної вентиляції легенів на апараті високочастотної осциляторної вентиляції; апарат для неінвазивної штучної вентиляції легень "Infant Flou"; систему відеоенцефалографічного моніторингу хворих, які страждають на епілепсію; методику одноетапної хірургічної корекції у разі вродженого гідронефрозу. Одними з перших серед дитячих обласних лікарень почали застосовувати: вентрикулосубгалеостомію на ранніх строках у новонароджених з прогресуючою гідроцефалією, викликаною внутрішньошлуночковим крововиливом; одноетапні способи оперативного лікування дистальних форм гіпоспадії у дітей; методи пункційного лікування кіст черевної порожнини та позаочеревинного простору, консервативне лікування травм паренхіматозних органів.
      У 2006 році у лікарні організовано та працює кабінет оперативного контролю за станом здоров’я новонароджених та дітей 1-го року життя, де щоденно збирається інформація щодо усіх хворих дітей раннього віку в області та приймаються рішення щодо переведення дітей на рівень обласної дитячої клінічної лікарні, або щодо виїзду спеціалістів санітарної авіації, надаються рекомендації досвідченими лікарями-педіатрами щодо діагностики та лікування.
      Якість медичних послуг і результати діяльності Херсонської обласної дитячої клінічної лікарні дали можливість у 1999 році отримати сертифікат акредитації Міністерства охорони здоров’я України на вищу категорію, а у 2002 та у 2005 роках підтвердити її. Загальна чисельність працівників – 1087 осіб, зокрема 146 лікарів, з них 75,2% мають першу та вищу кваліфікаційні категорії, два заслужених лікаря України, 8 відмінників охорони здоров’я, один науковий позаштатний співробітник Українського науково-дослідного інституту клінічної та експериментальної неврології і психіатрії.
      Під керівництвом Л.В. Лятецької Херсонська обласна дитяча клінічна лікарня працює над поліпшенням якості лікувально-діагностичного процесу, умов перебування пацієнтів, створенням кращих умов праці для медичного персоналу. Лікарі, медичні сестри, обслуговуючий персонал акцентують свою увагу не тільки на втіленні новітніх технологій, використанні високоефективних ліків, але й приділяють багато уваги сучасним методам реабілітації та догляду за хворими дітьми.
      17 листопада 2004 року лікарня нагороджена дипломом Міжнародного відкритого рейтингу популярності та якості товарів і послуг "Золота фортуна". У 2005 році стала переможницею у конкурсі Міжнародного благодійного Фонду "Україна 3000" у Програмі "Від лікарні – до лікарні". У 2008 році рішенням засідання Координаційної Ради МОЗ України із впровадження галузевої програми "Підтримки грудного вигодовування дітей в Україні на 2006-2010 роки" лікарні одній з перших серед дитячих обласних лікарень України було присвоєно статус "Лікарня, доброзичлива до дитини". У червні 2008 року у лікарні створено та працює програма "Вибір життя", метою якої є боротьба з впливом тютюнового диму на дитину та матір. До участі у програмі залучений весь штат лікарні, створена ініціативна група.

      Указом Президента України Віктора Ющенко № 669/2009 від 21 серпня 2009 року за визначні особисті заслуги перед Українською державою у розвитку охорони здоров'я, впровадження сучасних методів діагностики і лікування, багаторічну самовіддану працю головному лікарю Херсонської дитячої обласної клінічної лікарні Людмилі Володимирівні Лятецькій присвоєно звання Герой України з врученням ордена Держави.

      У 1985-1998 роках очолювала Херсонське обласне відділення Дитячого фонду України. Заступник голови Ради головних лікарів Херсонської області. Депутат обласної ради двох скликань. У 2010 році – довірена особа кандидата у Президенти України В.А. Ющенко у територіальному виборчому окрузі № 185 (Херсонська область).
      З червня 2015 року – на пенсії. Померла 16 червня 2020 року. Похована у Херсоні на Комишанському кладовищі.
      Заслужений лікар України (15.01.1996, за вагомий внесок у розвиток охорони здоров'я, впровадження сучасних методів діагностики і лікування, високу професійну майстерність). Почесна громадянка міста Херсон. Нагороджена орденом "Знак Пошани" (1978), орденом Трудового Червоного Прапора (1986); Почесною грамотою Кабінету Міністрів України (15.11.1999, за значний особистий внесок у розвиток системи охорони здоров'я, організацію і надання медичної допомоги населенню, впровадження нових методів діагностики і лікування, високий професіоналізм та сумлінну працю), Почесною грамотою Міністерства охорони здоров'я України, подякою Кабінету Міністрів України.
      15 червня 2021 року у Херсоні на фасаді будівлі Херсонської дитячої обласної лікарні (вулиця Українська № 81), де працювала Герой, їй було відкрито меморіальну дошку.

Президент України Віктор Ющенко вручає Людмилі Лятецькій нагородні атрибути звання Герой України


Президент України Віктор Ющенко вручає Людмилі Лятецькій нагородні атрибути звання Герой України.