Лук'яненко Володимир Матвійович
(18.10.1937)
 

Лук'яненко Володимир Матвійович

ГЕРОЙ УКРАЇНИ
(Указ Президента України № 231/2004 від 26.02.2004)
ГЕРОЙ СОЦІАЛІСТИЧНОЇ ПРАЦІ
(Указ Президії Верховної Ради СРСР від 10.12.1985)

орден Держава

медаль Серп і Молот

      Народився 18 жовтня 1937 року у місті Харків. У 1955-1960 роках навчався у Харківському політехнічному інституті за фахом інженер-механік, "Машини і апарати хімічного виробництва"; У 1965 році закінчив Український заочний політехнічний інститут за фахом інженер-механік, "Технологія машинобудування, металорізальні верстати та інструменти"; кандидатська дисертація "Дослідження ефекту поперечної нерівномірності руху потоків на контактних пристроях і розробка конструкції дистиляційної колони содового виробництва" (1973); докторська дисертація "Динамічна міцність, надійність та оптимізація роторних машин нафтогазохімічної промисловості" (Харківський державний політехнічний університет, 2000).
      З січня 1961 року – помічник майстра, майстер, старший майстер механік цеху № 3, з вересня 1963 року – заступник начальник цеху № 7, з грудня 1964 року – заступник начальник цеху № 6, виконуючий обов'язки начальника, начальник цеху № 6, з квітня 1969 року – головний інженер – заступник директора, з листопада 1973 року – виконуючий обов'язки директора, директор Сумського машинобудівного заводу імені М.В.Фрунзе. З січня 1976 року – генеральний директор Сумського машинобудівного виробничого об'єднання імені М.В.Фрунзе. З липня 1985 року – генеральний директор Сумського машинобудівного науково-виробничого об'єднання імені М.В.Фрунзе. З вересня 1985 року – генеральний директор Сумського машинобудівного науково-виробничого об'єднання імені М.В.Фрунзе – директор Всесоюзного науково-дослідного і конструкторсько-технологічного інституту компресорного машинобудування. З січня 1986 року – Міністр хімічного і нафтового машинобудування СРСР (до ліквідації Міністерства). З листопада 1989 року – генеральний директор Сумського машинобудівного науково-виробничого об'єднання імені М.В.Фрунзе. З лютого 1994 року – голова правління – президент ВАТ "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання імені М.В.Фрунзе". Одночасно, з травня 2003 року – голова наглядової ради ВАТ "Сумський завод насосного і енергетичного машинобудування "Насосенергомаш".
      Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання імені М.В.Фрунзе розробляє та виготовляє: компресори та газоперекачувальні агрегати, унікальні види хімічної апаратури, центрифуги, насоси і газову трубопровідну арматуру, нафтопромислове обладнання та автогазозаправні станції, установки комплексної підготовки газу та багато іншої продукції, різноманітність якої забезпечується завдяки наявності розвиненої технічної та виробничої бази. До складу підприємства входять спеціалізовані виробництва, оснащені передовим технологічним устаткуванням, сучасними засобами управління і контролю. Об'єднання має у своєму розпорядженні випробувальну базу для проведення приймально-здавальних випробувань. У тому числі є унікальні випробувальні стенди, які дозволяють проводити натурні випробування, максимально наближені до робочих умов, наукові дослідження та експериментальні роботи.
      Підприємство підтримує ділові контакти з партнерами в Україні, країнах СНД, Європи, Азії, Африки та Америки. Споживачам надається технічна допомога при експлуатації обладнання. До складу об'єднання входять п'ять спеціалізованих виробництв:
      – Заготівельне (забезпечує підприємство на 99% литтям, поковками, штампуваннями та ін. заготовками власного виготовлення): ливарний цех, ковальські цехи, цехи виготовлення заготовок з листового і профільного металопрокату;
      – Хімічне обладнання: у п'яти цехах виробництва здійснюється виготовлення обладнання з нержавіючих і вуглецевих сталей, титанових сплавів, цирконію тощо, у тому числі: ємності, колони, реактори, теплообмінники, випарні апарати, насоси та компресори, центрифуги та сепаратори для різних галузей промисловості;
      – Газоперекачувальних агрегатів і компресорів: для випробувань газоперекачувального обладнання та компресорної техніки створено блок випробувальних стендів (БВС), у 2003 році введено в експлуатацію експериментально-дослідний корпус для модельних стендів;
      – Насосне, у тому числі для атомних електростанцій: насосне виробництво має в своєму розпорядженні більш ніж 130 одиниць металорізального обладнання, в тому числі 16 верстатів з числовим програмним керуванням (ЧПУ), 6 обробних центрів, лабораторії для проведення всіх видів випробувань, із рентгенівськими установками, у тому числі лінійним прискорювачем;
      – "Машинобудівник": спеціалізується на виготовленні технологічного обладнання для компресорних станцій (апарати повітряного охолодження, установки підготовки паливного, пускового і імпульсного газу тощо), ємностей, виробництві холоднодеформуючих, електрозварних нержавіючих і вуглецевих труб для подальшого використання при виготовленні компресорів, компресорних станцій і газонафтовому обладнанні, на виробництві створена ділянка з виготовлення гумотехнічних виробів для комплектації виготовленого обладнання, у тому числі для насосів АЕС.
      Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання імені М.В.Фрунзе – унікальне за своїми технологічними можливостями, оснащене найсучаснішим обладнанням. Високорозвинений технічний рівень заготівельного, зварно-збирального і механічно-складальне виробництво забезпечує високу якість продукції.
      В об'єднанні функціонує потужне ковальське виробництво. Кування відбувається методом вільного кування та штампування в підкладному інструменті з конструкційних вуглецевих, низьколегованих, легованих, корозієстійких, жароміцних, жаростійких і зносостійких сталей і кольорових металів. Серед обладнання, що застосовується в ковальському виробництві:
      – Гідравлічний кувальний прес фірми JSW (Японія) зусиллям 2000 тонн-сил. Обслуговується кувальним маніпулятором вантажопідйомністю 18 тонн. Дозволяє одержувати наступну продукцію: диски суцільні та з отвором в діаметрі до 1500 міліметрів і масою до 5000 кілограмів; вали діаметром до 750 міліметрів, довжиною до 6000 міліметрів і масою до 8000 кілограмів; розкатні кільця із зовнішнім діаметром до 1800 міліметрів і масою до 6000 кілограмів; циліндри з витяжкою на оправі із зовнішнім діаметром до 900 міліметрів і довжиною до 1800 міліметрів, масою до 5000 кілограмів; бруски і пластини довжиною до 5000 міліметрів масою до 10000 кілограмів.
      – Кільцерозкатний стан RAW 160/125 фірми "Wagner Dorthmund" з радіальним зусиллям 160 тонн-сил і аксіальний 125 тонн-сил. Дозволяє отримувати безшовні розкатні кільця із зовнішнім діаметром від 450 міліметрів до 3500 міліметрів, висотою від 60 до 500 міліметрів і масою до 3500 кілограмів.
      – Молоти вільного кування пневматичні і пароповітряні, аркового і мостового типу з масою падаючих частин від 150 кілограмів до 3000 кілограмів. Дозволяє одержувати наступну продукцію: диски та розкатні кільця діаметром від 100 міліметрів до 600 міліметрів, масою до 320 кілограмів; вали діаметром до 400 міліметрів і довжиною до 3500 міліметрів, масою до 2000 кілограмів; бруски і пластини перерізом до 350 міліметрів, довжиною до 3500 міліметрів, масою до 2000 кілограмів; фасонну.
      В об'єднанні функціонують потужні ливарні цехи, що забезпечують відливками основне виробництво, а також поставки за кооперацією. У складі ливарних цехів є ділянки лиття під високим і низьким тиском, за моделями, що виплавляються, а також ділянки безперервного лиття заготовок із сталі та алюмінію. Виготовляються відливки з сірого чавуну, сталей, кольорових металів і сплавів.
      Відливки з сірого чавуну виготовляють наступних марок СЧ 10, СЧ 35 (ГОСТ 1412-85), ЧХ1, ЧХ2, ЧХЗ (ГОСТ 7769-82), призначені для виготовлення деталей атомних насосів, важких компресорів та хімічної апаратури, які працюють в умовах агресивних, токсичних, вибухо- і пожежонебезпечних середовищ, високих тисків і широких температурних інтервалів. Готові відливки перевіряються за механічними властивостями, мікроструктурою, хімічним складом і щільністю. Плавка чавуну проводиться в індукційних печах ІЧТ-6. Вага лиття: від 50 грамів до 20000 кілограмів при максимальних розмірах 6000x4000x900 міліметрів.
      Сталеві відливки виготовляються наступних марок: 20Л, 25Л, 20ГЛ, 20ГСЛ, 35ГЛ, 20Х13Л, 12Х18Н9ТЛ (ГОСТ 977-88), призначені для виготовлення деталей атомних насосів, центрифуг і важких компресорів, що працюють в умовах радіоактивних середовищ і високих тисків. Плавка сталі виробляється в дугових печах ДСП-1,5, ДСП-3 та індукційній ИСТ-0,4. Вага лиття від 10 до 2500 кілограмів при максимальних розмірах 1500x1000x1000 міліметрів.
      Литтям за виплавленими моделями виготовляються відливки з сталей марок: 20Х13Л, 12Х18Н9ТЛ, 12Х18Н12М3ТЛ. Основна номенклатура – робочі колеса та направляючі апарати для відцентрових насосів. Плавка сталей проводиться в індукційних печах – ИСТ-0,4.
      Відливки з мідних сплавів виготовляються наступних марок: БрО5Ц5С5, БрО10Ф1, БрА9Ж3Л, БрО7С13Н3, БрО12С2, Л63. Плавка проводиться в індукційних печах ИСТ-0,16 і ИСТ 0,4. Заливка відбувається в кокіль, відцентровим методом та частково в піщані глиняні форми. Вага лиття до 200 кілограмів при максимальних розмірах відливок 500х500x300 міліметрів.
      Відливки з алюмінієвих сплавів виготовляються наступних марок: АК12, АК5М2, АК5М7. Плавка проводиться в індукційній печі ІАТ-0,4 і в тигельній газовій. Вага лиття до 150 кілограмів при максимальних розмірах відливок 800х800x300 міліметрів.
      Термічне виробництво дозволяє робити як попередню, так і остаточну термічну і хімічно-термічну обробку деталей, що виготовляються у ВАТ та кооперації. Для одержання необхідного комплексу властивостей сталей і сплавів, на ділянках термічних цехів розташоване обладнання, що забезпечує проведення всіх видів термічної обробки поковок, виливків, різних зварних конструкцій і труб. Для термічної обробки (нормалізація, гартування у воді, відпускання) виливків вагою до 6 т використовуються камерні газові печі з розмірами робочого простору 2900х4500х2150 міліметрів. Старіння чавунного лиття здійснюється в печі з висувним подом робочим об'ємом 3950х8150х3800 міліметрів. Термічна обробка поковок проводиться в камерних газових і шахтних електричних печах.
      На підприємстві є спеціалізовані ділянки з виробництва холоднокатаних, електрозварних та біметалевих труб, алюмінієвого профілю. Заготівельне виробництво оснащено унікальним обладнанням, зокрема:
      – Газорізальна установка з програмним управлінням фірми "Messer Grischeim" для мірної вирізки заготовок складної конфігурації з вуглецевої сталі;
      – Плазмово-координатна висічна машина "Trumatik 300" фірми "Trumpf" для вирізання деталей складної конфігурації з нержавіючої сталі, включаючи вирізку сегментів шнеків центрифуг, і для висікання вікон;
      – Комплекс устаткування, що включає "фланжировочну машину" для виготовлення еліптичних та коробових днищ діаметром 1800-4000 міліметрів і відбортування конічних днищ за заданим радіусом при товщині стінки до 40 міліметрів;
      – Профілезгинальні машини фірми "Asano Seiki" для виготовлення фланців із полоси методом гнуття в холодному стані;
      – Формувально-профілезгинальні машини фірми "Hausler" для виготовлення змійовиків, лінзових компенсаторів і півтрубних "рубашок", при цьому змійовики виготовляються діаметром 300-3000 міліметрів із труб діаметром 25-159 міліметрів, компенсатори і півтрубні "рубашки" діаметром 800-3000 міліметрів;
      – Установка для "ребрення" труб з нагріванням током високої частоти.
      Завод володіє величезний парком сучасного металообробного обладнання – більше 1500 одиниць, в тому числі 220 верстатів з числовим програмним керуванням та автоматизованих "центрів оброблення". Це обладнання з високим ступенем технологічної точності провідних верстатобудівних фірм, в тому числі "Waldrich-Siegen", "Max-Muller", "Innse", "Тіленхауз", "Dorries", "Forest", "Pfauter", "Беррарді", "Hoffler", "Lorenc", "Kolb", "Safop" тощо. Структура видів і груп металорізального обладнання характеризується високим ступенем універсальності, що забезпечує достатню "гнучкість" цехів і дозволяє щорічно освоювати нові види продукції без кардинальної зміни складу обладнання.
      Слюсарно-складальне виробництво об'єднання має в своєму розпорядженні 17 балансувальних верстатів, що дозволяють виробляти балансування окремих деталей і роторів в зборі діаметром до 2100 міліметрів, довжиною до 4700 міліметрів і масою до 7000 кілограмів з частотами обертання при врівноважені до 3150 обертів на хвилину. Унікальний розгінно-балансувальний стенд фірми "SCHENCK" (Німеччина) забезпечує можливість проведення розгінних випробувань і балансування у вакуумі роторів відцентрових компресорів масою до 2500 кілограмів при частоті обертання до 40000 обертів на хвилину. Комплекс унікальних випробувальних стендів дозволяє здійснювати натурні випробування всіх параметрів вузлів та агрегатів і забезпечувати відвантаження обладнання, будівництво і здачу його замовнику "під ключ".
      У виробництві широко застосовуються роботизовані, автоматизовані та механізовані зварювальні установки, стенди та обладнання фірм "Fronius", "IGM", "ESAB", "Polisoud", "Deuma" з маніпуляторами вантажопідйомністю від 10 до 100 тонн. Застосовуються різноманітні способи зварювання й наплавлення: автоматичне під флюсом, електрошлакове, електроннопроменеве, автоматичне і механізоване в середовищі захисних газів суцільним і порошковим дротом, орбітальна аргонодугова неплавким електродом з'єднання "труба + труба" і "труба + трубна решітка", високочастотна при виробництві "ребер" труб, шовна і точкова контактна, зварювання тертям, "плакірування" вибухом і наплавленням стрічковим електродом. Широко впроваджені супутні технології – вакуумна пайка, плазмове різання і зварювання, металізація й зміцнення металів – газотермічне, полум'яне, електродугове, вакуумне і детонаційне.
      Об'єднання виробляє обладнання комплектного постачання: компресорні станції (КС), установки комплексної підготовки газу (УКПГ), установки підготовки газу (УПГ), установки переробки конденсату (КПК), автомобільні газонаповнювальні компресорні станції (АГНКС), лінії виробництва слабкої азотної кислоти, лінії виробництва соди, лінії виробництва спирту, енергетичні газотурбінні установки.
      Підприємство є основним постачальником спеціального насосного обладнання для всіх енергоблоків атомних станцій. Насоси ВАТ "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання імені М.В. Фрунзе" працюють на атомних електростанціях Росії, України, Вірменії, Болгарії, Китаю, Індії та інших країн. Перші насоси виготовлені у 1981 році. Виробництво насосів здійснюється в спеціалізованих цехах, у повній відповідності до вимог Правил і Норм з безпеки в атомній енергетиці. Загальний термін служби обладнання – не менше 30 років. До унікального обладнання відносяться головні циркуляційні насоси ГЦН-195М для енергоблоків ВВЕР-1000 з подачею теплоносія 20000 кубічних метрів на годину. Підприємство виготовляє живильні, конденсатні насоси першого і другого підйому, насоси підживлення першого контуру та борного регулювання, аварійні живильні, насоси систем пожежогасіння тощо. Крім того, освоєно виготовлення великих відцентрових і осьових насосів для подачі охолоджуючої технічної води. Загальна кількість типорозмірів насосного обладнання для АЕС, освоєного підприємством, становить понад 90 штук. Всього виготовлено більше 1100 насосів для АЕС.
      Підприємством розроблено та виготовлено устаткування для оснащення хімічних виробництв, повнокомплектних технологічних ліній для хімічної, нафтової, газової, харчової, медичної промисловості та інших галузей народного господарства країн СНД і далекого зарубіжжя. Протягом останніх 50 років об'єднання оснастило всі існуючі на території країн СНД та країн, що входили до Ради Економічної Взаємодопомоги (РЕВ), содові заводи високопродуктивним обладнанням. Це Березняківській, Лисичанський, Стерлітамакський, Слов'янський, Кримський, Кунградский содові заводи, содовий завод у місті Девно (Болгарія), содові заводи компаній "Sovlay" (Італія), "Soda Sanayi" (Туреччина) тощо. Хімічне устаткування для виробництва мінеральних добрив на основі аміаку й азотної кислоти успішно експлуатується на всіх виробничих об'єднаннях "Азот" колишнього Радянського Союзу (Дніпродзержинськ, Черкаси, Сєверодонецьк, Невинномиськ, Куйбишев, Россош, Мари, Тольятті, Чирчик, Кіровочепецьк, Новомосковськ тощо). Всього поставлено близько 100 ліній. Хімічне обладнання у складі комплектних технологічних ліній з виробництва етилену, пропілену та гелію було поставлено на підприємства нафтохімічного комплексу (Сумгаїт, Омськ, Уфа, Салават, Казань, Ангарськ, Лисичанськ, Шевченко, Оренбург, Узець, Абовян, Кстово). Всього поставлено 30 ліній.
      Більше 30 років ВАТ "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання імені М.В. Фрунзе" займається виробництвом обладнання для нафтової і газової промисловості. Основну частину цього обладнання складають газоперекачувальні агрегати (ГПА). Фахівцями підприємства спроектовано більше 100 моделей газоперекачувальних агрегатів з газотурбінними приводами судового та авіаційного типу потужністю 4; 6,3; 8; 10, 16 і 25 МВт, а також з електроприводом потужністю 1,0-6,3 МВт. Більше 2100 таких агрегатів успішно експлуатуються в Росії, Україні, Туркменістані, Азербайджані, Ірані, Аргентині, Туреччині та інших країнах. Підприємством розроблено ряд нових модифікацій ГПА на базі суднових і авіадвигунів останніх поколінь, що забезпечують ефективний коефіцієнт корисної дії, рівний 34-35,5%.
      У 2005 році ВАТ "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання імені М.В. Фрунзе" приступило до виготовлення нового покоління однокомпресорних АГНКС на 125, 150, 200, 350 і двохкомпресорних АГНКС на 250, 300, 400 і 700 заправок автомобілів на добу. Компресорні установки сертифіковано на відповідність вимогам правил безпеки в Росії та Україні, із сучасним дизайном станції. Особливостями даної серії АГНКС є: надійний швидкохідний опозиційний компресор на врівноваженій базі М2, 5У; вдосконалені системи осушення газу: довго-циклова по низькому тиску – для однокомпресорних, коротко-циклова по високому тиску, енергозберігаюча – для двохкомпресорних АГНКС; система запобігання повернення газу при зупинках компресора; висока ремонтопридатність компресора, забезпечена уніфікацією циліндро-поршневих груп 1 і 2 ступенів; автоматична система підтримки тиску нагнітання 1 ступені компресора; "м'який" пуск електроприводу компресора; високий рівень автоматизації технологічних процесів.
      Вакуумні насоси та компресори, а також роторні насоси, що випускаються об'єднанням, призначені для різних галузей промисловості. Вони виготовляються з вуглецевих і нержавіючих сталей і титанових сплавів. Ці насоси відрізняються високим рівнем надійності, прості й зручні в експлуатації. Для інтенсифікації видобутку нафти в нафтовій промисловості випускаються модернізовані відцентрові високонапірні багатосекційні насосні агрегати ЦНС-180-2 з подачею 180 кубічних метрів на годину і напором від 1050 до 1900 метрів. Насоси мають ефективний захист, що дозволяє здійснювати перекачування промислових, стічних і пластових вод з підвищеним вмістом абразивних домішок, у тому числі із вмістом сірководню. Для ефективного освоєння нафтових родовищ розроблений мультифазний насос 2ВВ 500-30, що забезпечує одночасне перекачування нафти, газу і рідини однією системою трубопроводів. Для перекачування нафтопродуктів (масло, мазут, дизельне паливо, нафта) випускаються трьох-гвинтові насоси ЗВ8/100 і ЗВ16/25 з подачею від 12 до 22 кубічних метрів на годину. Для хімічної, нафтової та газової промисловості випускаються відцентрові насоси в широкому асортименті продуктивністю від 2 до 500 кубічних метрів на годину. Виготовлення з корозієстійких і титанових сплавів забезпечує можливість їх застосування для високо-агресивних середовищ. Для підприємств металургійної та цементної промисловості освоєно виробництво шлакових насосів типу ЦПН продуктивністю від 225 до 800 кубічних метрів на годину. Насоси типу НСШ призначені для шахтного водовідливу у вугільній промисловості. Ці насоси мають продуктивність від 80 до 500 кубічних метрів на годину і напір до 1000 метрів, їх номенклатура охоплює 21 типорозмір. Вони виконані з підвищеною надійністю та довговічністю. Об'єднання є основним постачальником спеціального насосного обладнання для всіх енергоблоків атомних електростанцій. До унікального обладнання відноситься головні циркуляційні насоси ГЦН-195М для енергоблоків ВВЕР-1000 потужністю 8000 кВт і подачею теплоносія 20000 кубічних метрів на годину. Виготовляється також широка номенклатура насосів другого контуру АЕС (живильні, конденсатні, циркуляційні для охолодження реакторів тощо).
      З 1986 року, на ринку країн СНД, ВАТ "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання імені М.В. Фрунзе" – один з основних виробників арматури для газової промисловості. Арматура, що випускається підприємством, базується на високотехнологічної конструкції корпусу з зносостійкими ущільненнями з композиційних матеріалів, що забезпечують високі показники надійності, герметичності та довговічності. Продукція відрізняється високою якістю, простотою і зручністю в обслуговуванні. "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання імені М.В. Фрунзе" має сертифікат на виробництво трубопровідної арматури відповідно до специфікації API 6D, Сертифікати Відповідності Держстандарту Росії. Постійними замовниками трубопровідної арматури є найбільші нафтогазові компанії: ВАТ "Газпром", ВАТ "Сургутнафтогаз", ВАТ "Роснефть", НАК "Нафтогаз України", АК "Узтрансгаз", ГК "Туркменгаз", НК "Казмунайгаз", ВАТ "Белтрансгаз", "ZEROMAX GmbH" тощо. Освоєний весь спектр арматури на тиск 80,100,160 Бар, необхідної для магістральних газопроводів і компресорних станцій. Номенклатура продукції включає: кульові крани DN 50 – 150 PN 80,100,160; кульові крани DN 200 – 1400 PN 80,100,160; затвори зворотні DN 300 – 1000 PN 80,100,160; решітки захисні DN 400 – 1000 PN 80,100, 200. Завод виготовляє також інші види трубопровідної арматури: з фланцевим приєднанням в комплекті з відповідними фланцями, кріпленням і прокладками; для агресивного природного газу, що містить сірководень; з електроприводами різних фірм за вимогою замовника; з автоматом аварійного закриття крана (ААЗК).

      Указом Президента України Леоніда Кучми № 231/2004 від 26 лютого 2004 року за визначні особисті заслуги перед Українською державою у розвитку вітчизняного машинобудування, впровадження прогресивних форм господарювання та освоєння нових видів продукції, багаторічну плідну діяльність голові правління акціонерного товариства "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання імені М.В.Фрунзе" Володимиру Матвійовичу Лук'яненко присвоєно звання Герой України з врученням ордена Держави.

      Депутат Верховної Ради СРСР (1986-1989). Член Координаційної ради з питань внутрішньої політики при Президентові України (з 09.1998); член Комітету з Державних премій України в галузі науки і техніки (з 06.2000). У 2004 році – довірена особа кандидата на пост Президента України В.Ф. Януковича в територіальному виборчому окрузі № 160. У 2010 році – довірена особа кандидата у Президенти України В.Ф. Януковича у територіальному виборчому окрузі № 159 (Сумська область).
      Доктор технічних наук (2000), професор (1997). Академік Академії технологічної кібернетики України, член президії академії, голова Сумського регіонального центру (з 1991). Академік Міжнародної академії холоду.
      Указом Президії Верховної Ради СРСР від 10 грудня 1985 року Володимиру Матвійовичу Лук'яненко присвоєно звання Героя Соціалістичної Праці з врученням ордена Леніна і золотої медалі "Серп і молот".
      Лауреат Державної премії СРСР (1980). Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки 1997 року (10.12.1997, за розробку теоретичних основ автоматизованого оптимального проектування машин, конструкцій і приладів, створення на цій базі зразків сучасної техніки з впровадженням у серійне вітчизняне виробництво нового покоління конкурентоспроможних турбокомпресорних систем). Почесний працівник газової промисловості (1996). Почесний працівник Укргазпрому (1997). Почесний професор Харківського державного політехнічного університету (1998).
      Нагороджений двома орденами Леніна (1981, 10.12.1985), орденом Жовтневої революції (1976), орденом Трудового Червоного Прапора (1971), медаллю "За доблесну працю. На ознаменування 100-річчя з дня народження В.І.Леніна" (1970); орденом "100-річчя визволення від османської неволі" (НРБ, 1987); орденом князя Ярослава Мудрого ІV (18.10.2012, за визначний особистий внесок у розвиток вітчизняного машинобудування, впровадження сучасних технологій у виробництво, багаторічну плідну працю) та V (16.10.2007, за значний особистий внесок у розвиток вітчизняної машинобудівної промисловості, вагомі трудові звершення, багаторічну самовіддану працю та з нагоди 70-річчя від дня народження) ступеня, орденом "За заслуги" І (17.10.1997, за значний особистий внесок у формування нових економічних засад суспільства, вагомі професійні здобутки), ІІ (19.08.1997, за визначні досягнення у праці, що сприяють економічному, науково-технічному і соціально-культурному розвиткові України, та з нагоди шостої річниці незалежності України) та III (29.11.1996, за заслуги у розвитку машинобудування, значний особистий внесок в освоєння випуску нових видів конкурентоспроможної машинобудівної продукції) ступеня; орденом Святого князя Володимира (1997), орденом "Золотий Меркурій" (1997).
      Автор та співавтор понад 90 друкованих праць, зокрема книг: "Промышленные центрифуги" (1974), "Справочник. Центрифуги" (1980), "Совершенствуем механизм управления" (1982), "Совершенствуем формы и методы управления производством" (1984). 8 авторських свідоцтв.