Лавренко Олександр Миколайович
(09.03.1983 – 21.07.2014)
 

Лавренко Олександр Миколайович

ГЕРОЙ УКРАЇНИ
(Указ Президента України № 388/2016 від 09.09.2016)

Пам'ятники
Марки та монети

орден Золота Зірка

      Народився 9 березня 1983 року у місті Лозова Харківської області. У 2000 році закінчив Лозівську загальноосвітню школу № 7, 2005 році – Харківський інститут танкових військ.
      З 8 липня 2014 року командир танкової роти танкового батальйону 93-ї окремої гвардійської механізованої бригади механізованих і танкових військ Сухопутних військ Збройних Сил України капітан О.М. Лавренко приймав участь в антитерористичній операції на сході України.
      21 липня 2014 року у боях за населений пункт Піски Ясинуватського району Донецької області у передмісті Донецька екіпаж танка, яким командував капітан О.М. Лавренко, у складі танкової роти при підтримці механізованого взводу вів бій по захопленню та знищенню опорного пункту російських бойовиків. Оволодіння населеним пунктом відкривало можливість закріпитися на підступах до обласного центру та розірвати кільце оточення навколо підрозділів Збройних Сил України на території Донецького аеропорту.
      Після отримання бойового наказу танк капітана О.М. Лавренко в голові колони вийшов на блокпост російських бойовиків та потрапив у засідку. Зав'язався бій. На блокпосту знаходилися два танки та кулеметні розрахунки. За блокпостом були розташовані мінометна батарея та снайперські позиції російських бойовиків. Противник вів прицільний вогонь з танків та мінометів. Прямим пострілом з танку капітана О.М. Лавренко було вражено один з танків противника. Наступними влучними пострілами були знищені кулеметні розрахунки та два автобуси російських бойовиків.
      Під час мінометного обстрілу, який розпочався з початком бою екіпаж бойової машини піхоти БМП-2, яка рухалась в колоні за танком, розпочав евакуацію поранених військовослужбовців. Захопивши блокпост противника, екіпаж танку вогнем танкової гармати та кулемета прикривав дії механізованого підрозділу та евакуаційної групи. Під час бою, отримавши інформацію про початок контратаки російських бойовиків, танк капітана О.М. Лавренко першим висунувся на ймовірний рубіж атаки, знищив дві мінометні обслуги російських бойовиків і значно відірвався від основних сил танкової роти.
      Російські бойовики відкрили по танку вогонь із гранатометів, кулеметів та автоматів. Ухиляючись від вогню противника, бойова машина потрапила на потужний фугас, внаслідок чого капітан О.М. Лавренко був важко поранений, а його екіпаж загинув. Мужній танкіст не здався ворогу та не допустив захоплення танку, підірвавши себе в бойовій машині. Завдяки його героїчним, рішучим та сміливим діям вдалося не допустити контратаки російських бойовиків, що дало змогу підрозділам батальйонної тактичної групи 93-ї окремої механізованої бригади закріпитись та виконати бойове завдання. Похований у місті Лозова Харківської області.

      Указом Президента України Петра Порошенко № 388/2016 від 9 вересня 2016 року за виняткову мужність, героїзм і самопожертву, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі капітану Олександру Миколайовичу Лавренку посмертно присвоєно звання Герой України з удостоєнням ордена "Золота Зірка".

      Капітан.
      Нагороджений орденом Богдана Хмельницького III ступеня (04.06.2015, за особисту мужність і високий професіоналізм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі).
      13 жовтня 2015 року у місті Лозова на фасаді будівлі загальноосвітньої школи № 7 (мікрорайон 3 № 29), де навчався Герой, йому було відкрито меморіальну дошку. Ім'я та портрет Героя викарбувані на стендах "Герої Лозівщини" і "Воїнам Лозівщини загиблим в АТО" у місті Лозова на бульварі Шевченка (до 2016 року – вулиця Жовтнева).
      У грудні 2019 року Укрпошта продовжила випуск серії художніх маркованих конвертів під назвою "Героям Слава!", започатковану у грудні 2014 року, один з яких присвячений О.М. Лавренко.

Лавренко Олександр Миколайович. Місто Лозова Харківської області