Кизило Андрій Олександрович
(02.05.1993 – 29.01.2017)
 

Кизило Андрій Олександрович

ГЕРОЙ УКРАЇНИ
(Указ Президента України № 21/2017 від 01.02.2017)

Пам'ятники
Марки та монети

орден Золота Зірка

      Народився 2 травня 1993 року у місті Умань Черкаської області у родині військовослужбовця. Змалку мріяв стати військовим, як його дід і батько, тож у 2008 році, після закінчення 9 класів Уманської міської гімназії № 2 (нині - Навчально-виховний комплекс "Уманська міська гімназія – школа естетичного виховання"), вступив до Київського військового ліцею імені Івана Богуна, який закінчив у 2010 році. Під час навчання в ліцеї брав участь у військовому параді на честь 18-ї річниці Незалежності України, який проходив 24 серпня 2009 року у місті Києві.
      У 2010 році, продовжуючи навчання, поступив на факультет бойового застосування військ Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного у місті Львів, після закінчення якої у травні 2014 року був скерований для проходження подальшої служби до 72-ї окремої механізованої Красноградсько-Київської бригади Сухопутних військ Збройних Сил України (військова частина А2167, місто Біла Церква Київської області).
      З липня 2014 року командир 8-ї роти 72-ї окремої механізованої бригади А.О. Кизило (позивний "Орел") приймав участь в антитерористичній операції на сході України. Учасник боїв за село Петрівське Волноваського району Донецької області, який відбувся 14 лютого 2015 року, та село Новоласпа Бойківського району Донецької області, який відбувся 10 серпня 2015 року. Протягом півтора року особовий склад роти, під командуванням старшого лейтенанта А.О. Кизило, тримав оборону поблизу міста Волноваха Донецької області. У 2015 році був визнаний кращим командиром роти в секторі "М" (Маріуполь) зони антитерористичної операції. Згодом призначений заступником командира 1-го механізованого батальйону 72-ї окремої механізованої бригади.
      29 січня 2017 року командуванню 1-го механізованого батальйону було поставлено бойове завдання розгорнути два спостережні пости перед передовим позиціями противника в промисловій зоні міста Авдіївка Донецької області. Близько 04:00 години ранку штурмова група капітана А.О. Кизило в кількості 19 бійців, висуваючись на позиції для зайняття спостережних постів, виявила диверсійно-розвідувальну групу російських бойовиків та вступила у вогневе зіткнення. В результаті бою противник був вимушений відступити до своїх позицій. Під час відходу російських бойовиків розпочався артилерійській обстріл зі сторони противника. Капітаном А.О. Кизило було прийнято рішення зайняти взводний опорний пункт противника для збереження життя та здоров'я військовослужбовців, які входили до складу штурмової групи. Під час зайняття взводного опорного пункту російських бойовиків розпочалось бойове зіткнення штурмової групи з переважаючими силами противника. В результаті бою противнику було нанесено втрати в кількості 20 осіб та 1 російського бойовика було взято в полон.
      Після бойового зіткнення капітаном А.О. Кизило було організовано оборону даного взводного опорного пункту до підходу основних сил 1-го механізованого батальйону. Під час оборони взводного опорного пункту штурмова група відбила атаку противника. Під час відходу сил противника розпочався артилерійський обстріл зі сторони російських бойовиків. Приблизно о 09:40 внаслідок прямого попадання артилерійської міни в окоп капітан А.О. Кизило загинув. Похований у місті Умань Черкаської області на кладовищі "Софіївська Слобідка".

      Указом Президента України Петра Порошенко № 21/2017 від 1 лютого 2017 року за виняткову мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі капітану Андрію Олександровичу Кизилу посмертно присвоєно звання Герой України з удостоєнням ордена "Золота Зірка".

      Капітан.
      Почесний громадянин міста Умань (02.02.2017; посмертно).
      Нагороджений медаллю "За військову службу Україні" (02.12.2016, за особистий внесок у зміцнення обороноздатності Української держави, мужність, самовідданість і високий професіоналізм, виявлені під час виконання військового обов'язку, та з нагоди Дня Збройних Сил України), іншими медалями; відзнакою Черкаської обласної державної адміністрації "За заслуги перед Черкащиною" (02.2016, посмертно).
      15 квітня 2017 року у Києві біля центрального входу Київського військового ліцею імені Івана Богуна (бульвар Лесі Українки № 25), де навчався Герой, йому було відкрито меморіальну дошку. 24 липня 2017 року рішенням сесії Уманської міської ради вулиця Коломенська була перейменована на вулицю Андрія Кизила. 11 жовтня 2017 року у місті Умань на фасаді будівлі Навчально-виховного комплексу "Уманська міська гімназія – школа естетичного виховання" (вулиця Андрія Кизила № 1/2), де навчався Герой, йому було відкрито меморіальну дошку.
      У грудні 2020 року Укрпошта продовжила випуск серії художніх маркованих конвертів під назвою "Героям Слава!", започатковану у грудні 2014 року, один з яких присвячений А.О. Кизилу.

Кизило Андрій Олександрович. Місто Умань Черкаської області. Кладовище Софіївська Слобідка. Вид 1


Кизило Андрій Олександрович. Місто Умань Черкаської області. Кладовище Софіївська Слобідка. Вид 2