Козловський Альфред Іванович
(14.09.1929 – 24.01.2013)
 

Козловський Альфред Іванович

ГЕРОЙ УКРАЇНИ
(Указ Президента України № 1163/1999 від 14.09.1999)
ГЕРОЙ СОЦІАЛІСТИЧНОЇ ПРАЦІ
(Указ Президента СРСР від 26.12.1990)

орден Держава

медаль Серп і Молот

      Народився 14 вересня 1929 року у місті Дніпропетровськ (з 2016 року – Дніпро). Трудову діяльність розпочав у 1949 році на Нижньодніпровському трубопрокатному заводі учнем токаря. У 1954-1959 роках навчався у Дніпропетровському металургійному інституті за фахом металург.
      Після закінчення інституту працював нормувальником, майстром, механіком трубопрокатного цеху. У 1962-1980 роках – заступник начальника цеху, начальник трубопрокатних цехів №3, №4, колесопрокатного цеху. У 1980-1989 роках – головний інженер – заступник директора, у 1989-1992 роках – директор Нижньодніпровського трубопрокатного заводу міста Дніпропетровськ.
      Нижньодніпровський трубопрокатний завод – провідне підприємство трубної галузі України, один з найважливіших промислових об'єктів Дніпропетровщини. А.І. Козловський очолив завод у найскладніший і відповідальний для підприємства період: перехід планового господарства до ринкової економіки, розрив зв'язків з колишніми діловими партнерами і втрата ринків збуту. Новий директор не спасував перед труднощами. Він зумів не тільки утримати завод на плаву, а й вивести його у лідери. Перші кроки на шляху реформ давалися нелегко. А.І. Козловський доклав багато зусиль до впровадження у виробництво новітніх технологій, проводив автоматизацію виробничих процесів, модернізацію обладнання та реконструкцію цехів, освоєння нових конкурентоспроможних видів труб і залізничних коліс. Була побудована і здана в експлуатацію установка позапічної обробки сталі. Але головним було зберегти колектив. Коли на початку 1990-х років виникли труднощі, А.І. Козловський зумів організувати роботу таким чином, що в обмін на свої вироби підприємство отримувало продукти, одяг, інші промислові товари для своїх працівників.
      У 1992 році Нижньодніпровський трубопрокатний завод було реформовано у ВАТ "Нижньодніпровський трубопрокатний завод", а А.І. Козловський став генеральним директором.
      Виробничі потужності ВАТ "Нижньодніпровський трубопрокатний завод" включають сталеплавильний комплекс з установкою позапічної обробки та вакуумування сталі, п'ять трубопрокатних, колесопрокатне й кільцебандажне виробництво. Завод випускає понад 1200 типорозмірів сталевих безшовних та електрозварних труб, понад 240 типорозмірів коліс. Завод є монопольним виробником в Україні витягнутих труб загального призначення та для котлів високого тиску, а також нафтопровідних електрозварювальних труб діаметром 114-460 міліметрів, обсадних і насосно-компресорних труб нафтового асортименту та безшовних труб для трубопроводів. Крім того, завод освоїв виробництво залізничних коліс і бандажів для залізничного транспорту (потужність лінії 312 тисяч тонн на рік) і залишається єдиним їх виробником в Україні й одним із трьох у СНД. Підприємство в основному працює на вітчизняній сировині. Головними її постачальниками є українські металургійні та феросплавні заводи. У 2001 році в мартенівському цеху вперше в Україні було впроваджено приховане донне продування сталі інертним газом, що дало можливість додатково підвищити якісні характеристики металу і поліпшити техніко-економічні показники роботи печі.
      Продаж труб на ринки далекого зарубіжжя породив комплекс проблем, пов'язаних з якістю, товарним виглядом продукції. У той же час, в країнах Європейського співтовариства почали обговорювати можливі заходи захисту свого ринку шляхом введення квот на імпорт та встановлення мінімального рівня цін для попередження демпінгу з боку постачальників з СНД. Більшість продукції Нижньодніпровського трубопрокатного заводу сертифікована Держкомітетом по стандартизації та сертифікації, за міжнародними стандартами ISO 9002, API 5L, API 5B, DIN, а система управління та контролю якості сертифікована відповідно до норм DIN EN ISO 9002. Трубна продукція Нижньодніпровського трубопрокатного заводу першою в СНД отримала сертифікат Американського інституту нафти (API). Це означало, що якість труб Нижньодніпровського трубопрокатного заводу відповідає вимогам зарубіжних замовників.
      Висока якість труб, їх надійність та довговічність в експлуатації дозволяють успішно конкурувати з виробниками цієї продукції на світовому ринку та постійно розширювати географію поставок. Труби з торговельною маркою заводу постачаються та експлуатуються більш ніж в 50 країнах світу. Експорт продукції зосереджено в основному на західних та азіатських ринках. У 1997 році експорт в країни далекого зарубіжжя становив 16,7% всієї продукції, а в першому півріччі 1998 року його частка зросла до 23,3%. В абсолютних показниках експорт зріс до 54,5 тисяч тонн з 36,2 тисяч тонн. Більша частина продукції Нижньодніпровського трубопрокатного заводу знаходить попит на внутрішньому ринку. За 1997 рік на вітчизняний ринок надійшло 64% продукції підприємства, в першому півріччі 1998 року – 55,9%. Водночас обсяг поставок зріс до 130,9 тисяч тонн порівняно з 103,6 тисячами тонн у першому півріччі 1997 року.
      Під керівництвом А.І. Козловського завод пережив практично революційні перетворення – від зміни форми власності до введення нових правил поведінки на ринку, необхідність яких одним з перших усвідомив генеральний директор. За рекомендацією директора, служби заводоуправління очолили кращі заводські фахівці. Разом з командою однодумців він здійснив цілий ряд виробничих і соціальних проектів і програм. Це дозволило заводу уникнути кризи і міцно утримати передові позиції в галузі.
      Стабільне виробництво відкрило широкі можливості для підтримки соціальної інфраструктури. А.І. Козловський не шкодував коштів для розвитку дитячих дошкільних установ. Він підтримував таланти заводчан, їхні культурні та спортивні інтереси, створив умови для відпочинку. Завод надавав допомогу ветеранам, малозабезпеченим та багатодітним родинам.
      Займаючи активну громадянську позицію, А.І. Козловський піклувався про процвітання улюбленого Дніпропетровська, намагаючись допомогти місту у вирішенні нагальних проблем. Він надавав допомогу в оснащенні кардіологічного центру 9-ї міської лікарні та заводської поліклініки, в ремонті доріг, організації 14-го тролейбусного маршруту, придбанні тролейбусів, опікувався питаннями будівництва метрополітену в Дніпропетровську і Південного автодорожнього моста через річку Дніпро.

      Указом Президента України Леоніда Кучми № 1163/1999 від 14 вересня 1999 року за визначні особисті заслуги в організації металургійного виробництва, трудову доблесть генеральному директору акціонерного товариства "Нижньодніпровський трубопрокатний завод" Дніпропетровської області Альфреду Івановичу Козловському присвоєно звання Герой України з врученням ордена Держави.

      Депутат Дніпропетровської обласної ради (з 1994). Голова ради директорів підприємств об'єднання трубних заводів України (з 1990). Член Ради експортерів при Кабінеті міністрів України (з 02.1999).
      З липня 2001 року – директор інституту розвитку ВАТ "Нижньодніпровський трубопрокатний завод" (З 2007 року – "Інтерпайп Нижньодніпровський трубопрокатний завод").
      Помер 24 січня 2013 року. Похований у місті Дніпро на Запорізькому кладовищі.
      Академік Академії інженерних наук України (АІНУ, 1991).
      Указом Президента СРСР № УП-1219 від 26 грудня 1990 року за великий особистий внесок у досягнення підприємством високих техніко-економічних показників, освоєння нових високоефективних видів продукції на основі впровадження прогресивних технологій директору Нижньодніпровського трубопрокатного заводу імені Карла Лібкнехта Міністерства металургії СРСР Альфреду Івановичу Козловському присвоєно звання Героя Соціалістичної Праці з врученням ордена Леніна і золотої медалі "Серп і молот".
      Заслужений винахідник УРСР (1989). Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки 2004 року (09.12.2004, за інвестиційний металургійний комплекс інноваційних технологій виробництва сталі і суцільнокатаних залізничних коліс, які забезпечують високу конкурентоспроможність їх на міжнародних ринках транспортного металу). Нагороджений орденом Леніна (26.12.1990), орденом Трудового Червоного Прапора (1971), орденом Дружби народів (1980), ювілейною медаллю "20 років незалежності України" (19.08.2011, за значний особистий внесок у соціально-економічний, науково-технічний та культурно-освітній розвиток Української держави, вагомі трудові здобутки та багаторічну сумлінну працю). Відзначений церковним ювілейним орденом "1020-річчя Хрещення Русі" (2009). Почесний громадянин Дніпропетровська.
      Автор 65 винаходів і понад 60 рацпропозицій, понад 100 наукових публікацій.

Козловський Альфред Іванович. Дніпро, Запорізьке кладовище