Коваленко Юрій Вікторович
(16.07.1977 – 15.07.2014)
 

Коваленко Юрій Вікторович

ГЕРОЙ УКРАЇНИ
(Указ Президента України № 191/2015 від 31.03.2015)

Пам'ятники
Марки та монети

орден Золота Зірка

      Народився 16 липня 1977 року у місті Бершаді Вінницької області у родині офіцера-підводника. Закінчив Одеський військовий інститут Сухопутних військ. Після закінчення інституту лейтенант Ю.В. Коваленко був скерований для проходження подальшої служби у Дніпропетровськ до лав одного із полків 93-ї мотострілецької дивізії. Згодом був переведений до Кіровограда, де пройшов шлях від командира групи до заступника командира загону спеціального призначення.
      Вимагав від підлеглих йому бійців досконало оволодівати всіма видами зброї та бойової техніки, вивчати тактику, опановувати рукопашний бій, а також навчав підлеглих науці виживання в екстремальних умовах та решті хитрощів військового мистецтва, вкрай необхідних бійцям спецпризначення в умовах бойових дій.
      Влітку 2014 року заступник командира загону спеціального призначення 3-го окремого полку спеціального призначення оперативного командування "Південь" Сухопутних військ Збройних Сил України підполковник Ю.В. Коваленко приймав участь в антитерористичній операції на сході України.
      У складі підпорядкованого йому підрозділу виконував бойові завдання щодо проведення розвідки у визначених районах Донецької області з метою виявлення військ противника, супроводження військових вантажів на небезпечних ділянках, особисто брав участь у боях, знищував живу силу та техніку противника. Як командир підрозділу вміло керував діями загону щодо проведення розвідки місцевості на визначеній ділянці та своєчасно надавав достовірні дані Центру антитерористичної операції про місця дислокації, перегрупування противника та ймовірний характер його дій, особисто очолював атаки та контратаки, знищив близько 15 озброєних російських бойовиків.
      У липні 2014 року Юрій Коваленко виконував завдання з охорони українсько-російського державного кордону поблизу населеного пункту Провалля Луганської області та недопущення проникнення противника на територію, яку контролюють сили антитерористичної операції. Також офіцер спланував та реалізував прорив розвідувального загону крізь бойові порядки терористів у районі селища Ізварине Луганської області та перекриття основних напрямків висування сил супротивника. В одному з боїв підполковник врятував пораненого солдата, евакуювавши його з-під вогню.
      Зміг вдало організувати охорону та оборону свого підрозділу, що не дало змогу ворогу захопити важливу ділянку місцевості, втягнути зі сторони кордону додаткові сили та розвинути успіх на оперативному напрямку. Всі спроби противника знищити позиції підрозділу підполковника Ю.В. Коваленка були марними. Під час виконання зазначених завдань був особистим прикладом для військовослужбовців загону.
      15 липня 2014 року підполковник Ю.В. Коваленко загинув поблизу села Провалля Свердловського району Луганської області унаслідок мінометного обстрілу з боку противника. Похований у селі Флорине Бершадського району Вінницької області.

      Указом Президента України Петра Порошенко № 191/2015 від 31 березня 2015 року за виняткову мужність, героїзм і самопожертву, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності Української держави, вірність військовій присязі підполковнику Юрію Вікторовичу Коваленку посмертно присвоєно звання Герой України з удостоєнням ордена "Золота Зірка".

      Підполковник.
      У Києві на території Національного університету оборони України імені Івана Черняховського (проспект Повітрофлотський № 28) встановлено стелу з іменем Героя. 23 квітня 2015 року у місті Бершадь на фасаді будівлі Бершадської середньої загальноосвітньої школи № 3 (вулиця Юрія Коваленка № 54), де навчався Герой, йому було відкрито меморіальну дошку. 29 грудня 2015 року рішенням сесії Бершадськой міської ради вулиця Червоноармійська була перейменована на вулицю Юрія Коваленка. 19 лютого 2016 року рішенням сесії Кіровоградської міської ради вулиця Маршала Конєва була перейменована на вулицю Юрія Коваленка. 6 травня 2016 року у Кіровограді (з 2016 року – Кропивницький) на фасаді будівлі Коледжу статистики (вулиця Юрія Коваленка № 4а) йому було відкрито анотаційну дошку. 9 травня 2016 року у місті Бершадь на фасаді будівлі районного будинку культури (вулиця Юрія Коваленка № 5) йому було відкрито анотаційну дошку. Ім'я та портрет Героя викарбувані на алеї загиблих в АТО мешканців Кіровоградщини у Кропивницькому у фортеці святої Єлисавети.
      У жовтні 2016 року Укрпошта продовжила випуск серії художніх маркованих конвертів під назвою "Героям Слава!", започатковану у грудні 2014 року, один з яких присвячений Ю.В. Коваленко.

Коваленко Юрій Вікторович. Кладовище села Флорине Бершадського району Вінницької області. Вид 1


Коваленко Юрій Вікторович. Кладовище села Флорине Бершадського району Вінницької області. Вид 2