Кобзаренко Анастасія Степанівна
(08.05.1934)
 

Кобзаренко Анастасія Степанівна

ГЕРОЙ УКРАЇНИ
(Указ Президента України № 638/2009 від 19.08.2009)

орден Держава

      Народилася 8 травня 1934 року в селі Рейзерово Полтавської області в селянській родині. Після закінчення школи продовжила навчання в Дніпропетровському технікумі культосвітньої роботи, згодом закінчила Харківський державний інститут культури. Працювала на різних посадах і в різних місцях: бібліотекарем у Криворізькій міській бібліотеці, завідуючою бібліотекою будинку офіцерів у місті Каунас, інспектором Лихівського районного відділу культури Дніпропетровської області, інспектором відділу бібліотек Міністерства культури України. Але найцікавішою сторінкою її трудової біографії стало керівництво Національною бібліотекою України для дітей.
      Свою прихильність саме до дитячих бібліотек вона виявила, працюючи інспектором відділу бібліотек Міністерства культури України, активно займаючись питаннями мережі дитячих бібліотек республіки. Багато зусиль доклала вона для позитивного вирішення питання про створення в Україні республіканської бібліотеки для дітей. Тому, коли було прийняте рішення про заснування головної бібліотеки України для дітей, саме А.С. Кобзаренко була призначена її директором. Базою бібліотеки стала звичайна міська бібліотека для дітей, розташована у Києві на вулиці Червоноармійській, 72. Тоді перед директором постали відповідальні, дуже важливі завдання: по-перше, визначити основні функції, які повинні вирішувати бібліотека республіканського масштабу, і, по-друге, сформувати команду спеціалістів-однодумців, яким під силу вирішення непростих завдань. Саме тут особливо яскраво проявився її небуденний талант керівника, організатора, вміння вникати в суть нових проблем.
      Поступово, з кожним роком бібліотека утверджувалась як головна скарбниця дитячої книги, завойовувала загальне визнання та авторитет як республіканська і науково-методична установа. Але А.С. Кобзаренко не стала зупинятися на досягнутому, вона почала виношувати задум будівництва бібліотеки нового типу – синтезу архітектури, книги і мистецтва. Звичайно, починати потрібно було з нуля, а на шляху до здійснення задуму стояли чисельні бюрократичні перепони. Вирішувати питання фінансування проекту та організації будівництва потрібно було не тільки в Україні, але й у відповідних інстанціях тодішнього СРСР. Чимало залежало від її наполегливості, цілеспрямованості. Об'єднавши зусилля всіх учасників спорудження бібліотеки, архітекторів, художників, А.С. Кобзаренко продумує разом з ними проект до найдрібніших деталей. І тільки четвертий його варіант задовольнив вимоги директора.
      Будівництво прекрасного палацу для дітей розпочалося у 1976 році і завершилося у 1978 році. Нове приміщення було збудовано на житловому масиві "Нивки" (вул. Баумана, 60). Зовні бібліотека справляє враження розгорнутої книжки, прикрашеної фігурними кованими металевими решітками з зображеннями різних рослин і тварин. Завдяки такому оформленню вона нагадує старовинний замок. При будівництві були використані найкращі оздоблювальні матеріали: з Вірменії надійшли рожеві плитки для оздоблення стін, з Узбекистану – мармур. Єреванські майстри виготовили вітражі для вікон, а прикарпатські меблярі змайстрували читацькі столики спеціальної конструкції, стелажі та книжкові вітрини; чудовий паркет було отримано з Ківерців Волинської області. Оригінальний проект вражає своєю незвичайною архітектурою і художнім оформленням: витвори з кераміки, дивовижні квіти у вестибюлі, кольорові вітражі, кімната казок захоплюють кожного читача, кличуть до цікавої подорожі сторінками книжок. У старовинному народному стилі кераміки-глазурі відтворена на одній із внутрішніх стін бібліотеки історія книгодрукування. Між зображеннями старовинних папірусів, ієрогліфів, сучасних процесів книгодрукування – чотири найголовніші образи: німецький винахідник книгодрукування Іоганн Гутенберг, російський та український першодрукар Іван Федоров, слов'янські просвітителі Кирило і Мефодій. Надзвичайно цікавою творчою знахідкою є виконане з шамоту панно на зовнішній стіні кімнати казок, де зображено різноманітних героїв народних і літературних казок. І, що найголовніше, бібліотека, як вважає А.С. Кобзаренко, стала місцем, де, як у кришталевій посудині, різноманітними барвами віддзеркалюються всі фантазії і мрії дитинства, де кожна дитина не просто одержує книгу, а й прилучається до духовності.
      Сьогодні до послуг дітей представлено більше 460 тисяч примірників дитячих видань, у тому числі 13 тисяч примірників книг іноземними мовами, понад 17 тисяч примірників рідкісних стародруків, 20 тисяч грамплатівок, компакт-дисків. Читачі можуть користуватися послугами світової інформаційної мережі Інтернет. Бібліотека має власний Web-сайт та Інтернет-клас, де безкоштовно вчать дітей користуватися глобальною мережею. Особливою популярністю у молодших читачів користується "кімната казок", у якій вони залюбки дивляться мультфільми та дитячі художні фільми. Відділ мистецтв приваблює можливістю прослухати улюблені музичні твори і, особливо, поспівати за допомогою музичного центру "Караоке". Діти розвивають свої таланти і творчі здібності, займаючись у різноманітних читацьких об'єднаннях: "Чарівний пензлик", "Господарочка", "Всезнайко", "Євроклуб", "У світ мистецтва – через комп’ютер", гуртку іноземної мови. Бібліотека продовжує залишатися центром науково-дослідної роботи з проблем бібліотечного обслуговування дітей, педагогіки, психології та соціології дитячого читання; науково-методичною установою для дитячих бібліотек по впровадженню прогресивних форм бібліотечної та інформаційної роботи.

      Указом Президента України Віктора Ющенко № 638/2009 від 19 серпня 2009 року за багаторічну самовіддану працю у вихованні молоді на засадах духовності, гуманізму і високої моралі генеральному директору державного закладу "Національна бібліотека України для дітей" Анастасії Степанівні Кобзаренко присвоєно звання Герой України з врученням ордена Держави.

      Заслужений працівник культури України. Президент Української асоціації працівників бібліотек для дітей. Декілька разів обиралась депутатом Московської і Радянської районних рад депутатів міста Києва.
      Нагороджена орденом Княгині Ольги ІІІ ступеня (30.09.1998, за вагомий особистий внесок у розвиток бібліотечної справи, високий професіоналізм).
      Автор понад 20 публікацій з питань бібліотечної роботи: "Сучасні тенденції розвитку сучасних бібліотек України", "Дитинство в законодавчому просторі соціальної політики держави", "Дитячі бібліотеки: нові часи, нові проблеми і можливості" тощо. Засновник та головний редактор фахового журналу "Світ дитячих бібліотек".