Ківа Дмитро Семенович
(08.10.1942)
 

Ківа Дмитро Семенович

ГЕРОЙ УКРАЇНИ
(Указ Президента України № 670/2009 від 21.08.2009)

орден Держава

      Народився 8 жовтня 1942 року у місті Казань (Росія). З 1959 року, після закінчення середньої школи міста Харків, навчався у Харківському авіаційному інституті, який закінчив у 1965 році.
      З вересня 1964 року працював на Авіаційному науково-технічному комплексі імені О.К. Антонова. З 1979 року – заступник головного конструктора, з 1987 року – головний конструктор, з 1991 року – перший заступник генерального конструктора. З травня 2005 року, після виходу на пенсію П.В. Балабуєва, виконував обов'язки генерального конструктора АНТК імені О.К. Антонова. З січня 2006 року – генеральний конструктор АНТК імені О.К. Антонова. Одночасно, із жовтня 2008 року – голова правління Державного авіабудівного концерну "Антонов".
      Д.С. Ківа брав особисту участь у створенні й керівництві створення практично всіх літаків "АНТОНОВ": легких багатоцільових літаків Ан-3, Ан-28, Ан-38, Ан-32, Ан-74 та їх модифікацій; середнього транспортного літака Ан-70; широко відомих у світі важких транспортних літаків Ан-124 "Руслан", Ан-225 "Мрія" та їх модифікацій; регіональних пасажирських літаків Ан-140, Ан-148 та Ан-158.
      Він провів дослідження характеристик композиційних матеріалів на основі вуглецевих волокон і методів збільшення жорсткості металевих конструкцій шляхом зміцнення їх вуглепластиками. Запропонував та обґрунтував принципи пошуку раціональних конструктивно-технологічних рішень, в основі яких – залежність між системами якісного пріоритету композиційних матеріалів і експлуатаційних вимог до конструкції літаків, що дозволило зменшити їхню вагу та збільшити ресурс, зберігаючи високу польотну безпеку.
      Д.С. Ківа розробив і впровадив нову методологію забезпечення безпеки польотів, підтримання придатності до польотів і сертифікації авіаційної техніки, яка відповідає новітнім нормам безпеки і правилам сертифікації згідно з міжнародними стандартами. Вона використовується на всіх етапах створення літаків "АНТОНОВ" і дозволяє значно скоротити кількість дорогих натурних льотних випробувань. Великий обсяг робіт виконано Д.С. Ківою у сфері міжнародного співробітництва авіаційної галузі України з Росією, Польщею, Китаєм, Німеччиною, Францією, Ісламською Республікою Іран тощо.
      АНТК імені О.К. Антонова під керівництвом Д.С. Ківи та в широкій кооперації з провідними авіаційними підприємствами світу реалізує ряд проектів, одним з яких є програма регіонального реактивного літака нового покоління Ан-148, призначеного для перевезення пасажирів. Проектуються також транспортні та VIP-варіанти цього літака. Виконується програма модернізації та відновлення серійного виробництва важких транспортних літаків типу Ан-124 "Руслан". Серед сучасних програм "Антонов" – подальший розвиток родин багатоцільових літаків Ан-140, Ан-74, Ан-38, середнього транспортного літака короткого зльоту та посадки Ан-70.
      На АНТК імені О.К. Антонова працюють понад 2700 вчених та провідних інженерів, робота ведеться за 35 науковими напрямами та за 198 спеціальностями. Створення конкурентоздатних літаків та участь у міжнародній кооперації забезпечуються на АНТК імені О.К. Антонова розробкою та застосуванням найновіших технологій, постійним вдосконаленням методів проектування та використанням сучасного обладнання. Зокрема проектування літаків виконується на основі сучасних комп’ютерних технологій. На підприємстві проводяться аеродинамічні дослідження, випробування з міцності конструкцій, забезпечуються найвищі ресурсні характеристики важких транспортних літаків. У вітчизняній авіапромисловості "Антонов" є лідером у використанні полімерних композитних матеріалів.

      Указом Президента України Віктора Ющенко № 670/2009 від 21 серпня 2009 року за визначний особистий внесок у зміцнення економічного потенціалу України, вагомі заслуги у розвитку вітчизняної авіаційної галузі генеральному конструктору державного підприємства "Авіаційний науково-технічний комплекс імені О.К. Антонова" Дмитру Семеновичу Ківі присвоєно звання Герой України з врученням ордена Держави.

      У 2010 році – довірена особа кандидата у Президенти України Ю.В. Тимошенко у територіальному виборчому окрузі № 221 (м. Київ).
      У 2010 році, після реорганізації АНТК імені О.К. Антонова, став президентом – генеральним конструктором ДП "Антонов". 9 квітня 2014 року звільнений від виконання обов'язків голови правління Державного авіабудівного концерну "Антонов".
      Член-кореспондент Національної академії наук України (2006), доктор технічних наук, професор. Заслужений діяч науки і техніки України.
      Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки 1994 року (28.12.1994, за створення, впровадження у серійне виробництво та експлуатацію транспортних літаків Ан-72, Ан-74). Лауреат премії імені О.К. Антонова Національної академії наук України (2002). Нагороджений орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня (22.06.2009, за вагомий особистий внесок у розвиток українсько-індійського економічного співробітництва), орденом "За заслуги" I (24.09.2004, за багаторічну самовіддану працю, створення та освоєння унікальної вітчизняної техніки, високий професіоналізм), II (24.09.2001, за вагомий особистий внесок у розвиток вітчизняного машинобудування, багаторічну сумлінну працю) та ІІI (26.01.1998, за значний особистий внесок у розвиток авіаційної промисловості, високу професійну майстерність) ступеня, медалями. Почесний громадянин Києва (24.05.2012, за визначні особисті заслуги у соціально-економічному та культурному розвитку столиці України – міста Києва, активну громадську діяльність).
      Автор близько 100 наукових робіт, 16 авторських свідоцтв і патентів у галузі розробки пасажирських, вантажних та багатоцільових літаків, досліджень конструктивних і технологічних рішень для конкретних умов експлуатації, досліджень і розробок методів забезпечення високої надійності, безпеки і ресурсу літаків.