Хорішко Володимир Дмитрович
(03.12.1958)
 

Хорішко Володимир Дмитрович

ГЕРОЙ УКРАЇНИ
(Указ Президента України № 749/2008 від 20.08.2008)

орден Держава

      Народився 3 грудня 1958 року у селі Миколаївка Дніпропетровської області. Закінчив радіофізичний факультет Дніпропетровського державного університету за фахом системотехнік. У 1991 році створив підприємство, яке повинно було вирішити проблему дефіциту запасних частин, що виникла при розпаді СРСР внаслідок розриву економічних зв'язків. Підприємство задовольняло потребу в запасних частинах спочатку вітчизняної, а згодом і іноземної техніки. З часом бізнес розширювався і підприємство перетворилося на товариство "Корпорація "Агро-Союз" – одну з найбільших бізнес-структур в аграрному секторі, в якій працює близько 3 тисяч чоловік.
      Коли у 1997 році "Агро-Союз" приступив до реформування колективного сільгосппідприємства "Дружба" в селі Майське Синельниківському районі Дніпропетровської області, то зіштовхнувся з усіма бідами, притаманними аграрному сектору. Традиційна обробка землі спричинила посилення водної та вітрової ерозії, зменшення вмісту органічних речовин у грунті та погіршення екологічного стану в цілому. Фахівці корпорації стали шукати панацею від таких бід зі світового досвіду. Зрештою, зупинилися на технології No-till. Впроваджували її поступово – до 2001 року ще мінімально обробляли землю. Відтоді перейшли на нову технологію повною мірою. "Агро-Союзу" – піонер з освоєння цієї технології в Україні. Упродовж десяти років спеціалісти "Агро-Союзу" вивчають та застосовують світовий досвід нульової технології обробітку грунту. А нині засвідчують переконливі результати. Якщо за нинішньої організації сільського господарства врожай на 80 відсотків залежить від примх природи, то за системою No-till цей вплив зменшується до 20 відсотків. Щорічна глибока плужна обробка грунту є ресурсоємним процесом, що завдає непоправної шкоди грунтовій мікрофлорі, посилює ерозію та деградацію родючого шару. Тоді як у природі існує природний плуг, за який не треба платити. Нерозоране поле пронизане на 1-3 метри вглиб мільярдами капілярів, що залишилися після кореневої системи рослин чи виникли у результаті життєдіяльності черв'яків та інших організмів. Ці тонкі та глибокі ходи насичуються вологою, яка взимку замерзає і розриває канали. Це є природним розрихлюванням, що не потребує механічного втручання.
      Уже в ході збирання врожаю подрібнені пожнивні залишки рівномірно розподіляються по полю і в підсумку формується грунтозахисне покриття, яке протистоїть вітровій та водній ерозії, забезпечує збереження вологи, запобігає проростанню бур'янів і, зрештою, є базисом для відновлення родючого шару. Пожнивні рештки зберігають вологу в грунті впродовж усього вегетаційного періоду. Мульча із пожнивних решток захищає грунт від перегріву під час засухи. Пожнивні рештки є найбільш дешевим та ефективним засобом боротьби з ерозією. При стовідсотковому покритті поля рештками рослин ерозія повністю відсутня, а при 50-відсотковому – не перевищує 80%. На полях, де застосовується нульова технологія, збільшується інфільтрація води, бо регенерується вертикальна пориста система і збільшується вміст органічних речовин. Технологія No-till сприяє відновленню природної структури грунту, захищає його від руйнування дощовими краплями, нівелює температурні перепади, збільшує доступ води до коренів рослин, позитивно впливає на хімічні, фізичні та біологічні властивості грунту. В кінцевому підсумку збільшується його врожайність. Ще один вельми важливий результат – за роки використання ресурсозберігаючої технології в "Агро-Союзі" зріс, хоч поки що і незначно, вміст гумусу у грунті.
      За традиційної обробки грунту для отримання сходів на 10 тисячах гектарів грунту задіюють 56 тракторів та 88 агрегатів сумарною вартістю $ 3 мільйони 320 тисяч. Порівняння з ресурсозберігаючою технологією тут здається просто некоректним. Адже вона передбачає використання лише одного трактора та одного посівного комплексу (на всі культури) загальною вартістю $ 550 тисяч. Щоправда, й тут у корпорації пішли ще далі – налагодили власне виробництво широкозахватного посівного комплексу "Horsch – Агро-Союз", на рахунку якого значиться відразу три світові рекорди. Останній із них, зокрема, датується 21 травня 2005 року – тоді за добу було посіяно 740 гектарів кукурудзи. Загалом же застосування No-till забезпечує на багато років наперед скорочення парку техніки (плюс амортизація) на 90 відсотків, зменшення витрат паливно-мастильних матеріалів – на 70%, часу обробки посівної площі – на 50%, витрат добрив – на 30%. При традиційній технології землеробства на один літр пального опосередковано виробляється 50 кілограмів зерна, а при нульовій – 123. Для обробітку 10 тисяч гектарів, щоб отримати лише сходи, необхідно мати потужність техніки 8 тисяч кінських сил, що дорівнює 0,8 кінських сил на гектар. А при нульовому обробітку грунту – 500, тобто 0,05 кінських сил на гектар. У 14 разів зменшується металоємкість застосування техніки на гектар. При традиційній – 74 кілограми, а при нульовій – 5 кілограмів на гектар.
      Врожай на полях "Агро-Союзу" значно перевищує середньообласні. У 2007 році Дніпропетровщина молотила на круг по 17,3 центнери з гектару. У південних регіонах області ячменю збирали лише по 2-3 центнери. Водночас в "Агро-Союзі", на полях, де нульова технологія застосовується впродовж кількох років, урожайність озимої пшениці сягала за 50 центнерів, а ячменю – 20-30 центнер.

      Указом Президента України Віктора Ющенко № 749/2008 від 20 серпня 2008 року за визначний особистий внесок у зміцнення потенціалу агропромислового комплексу України, впровадження інноваційних технологій в сільськогосподарське виробництво, вагомі трудові досягнення директору товариства "Корпорація "Агро-Союз" Дніпропетровської області Володимиру Дмитровичу Хорішку присвоєно звання Герой України з врученням ордена Держави.

      Нагороджений орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня (13.11.2007, за вагомий особистий внесок у розвиток агропромислового комплексу України, досягнення високих показників у виробництві сільськогосподарської продукції, багаторічну сумлінну працю та з нагоди Дня працівників сільського господарства).