Гурняк Віктор Петрович
(08.06.1987 – 19.10.2014)
 

Гурняк Віктор Петрович

ГЕРОЙ УКРАЇНИ
(Указ Президента України № 450/2021 від 28.08.2021)

орден Золота Зірка

      Народився 8 червня 1987 року у селі Городниця Гусятинського району Тернопільської області. Закінчив загальноосвітню школу № 27 міста Тернопіль, а у 2006 році – Технічний коледж Тернопільського державного технічного університету імені Івана Пулюя (нині – Технічний коледж Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя) за спеціальністю "Обслуговування комп'ютерних систем і мереж".
      У 14 років вступив до Національної скаутської організації України "Пласт". Належав до гуртка "Сірі вовки", що входив до куреня числа 29 імені Юрія Старосольського. У 2004 році став одним із співзасновників та першим курінним куреня числа 77 імені Івана Гавдиди. Згодом став членом 15 куреня Уладу Старших Пластунів "Орден Залізної Остроги" імені Святослава Завойовника. Виховував юнацький гурток "Орли". Був заступником із виховної роботи станичного та окружного пластового проводу. Керував інформаційною ділянкою в Тернопільському Пласті. Організатор багатьох акцій та комендант крайового (всеукраїнського) табору "Легіон-11". Був редактором пластового часопису "Цвіт України".
      Працював у тернопільській щоденній газеті "20 хвилин", брав участь у проектах Інституту політичної освіти та Міжнародного республіканського інституту. У 2005 році став засновником і першим головою Тернопільського осередку Молодіжної громадської організації "Фундація регіональних ініціатив". У 2004-2005 роках був прес-секретарем партії "ПОРА" в Тернопільській області.
      Ще в дитинстві, коли батько купив йому фотоапарат ФЕД-5, захопився фотосправою. У 2004 році став займатися цим професійно. Спочатку друкувався у тернопільських виданнях. У 2007 випадково став свідком пожежі на вершині Ай-Петрі (Кримські гори). Ці фото потрапили у світлини ТОП-тижня, їх вперше опублікували рейтингові українські видання, у тому числі й УНІАН. Відтоді співпрацював із цим інформаційним агентством. Восени 2009 року під час епідемії грипу почав фотографувати для міжнародної інформаційної агенції Reuters. Спільно з друзями заснував фотоагенцію LUFA. У грудні 2013 року приєднався до команди інтернет-видання "Insider".
      Знявся у відеокліпі про УПА гурту "Тартак" "Не кажучи нікому" (2007) в ролі повстанця у вишиванці; у документальному фільмі "Золотий вересень. Хроніка Галичини 1939-1941" (2007) в епізодичній ролі повстанця.
      Взимку 2013-2014 років перебував на Майдані Незалежності у Києві, де був активним учасником Революції гідності. У березні 2014 року, як фотокореспондент вирушив до Сімферополя, бо не міг бути осторонь тих подій, які розгорталися на території Автономної Республіки Крим під час окупації півострова російськими військовими, де також надавав допомогу українським військовим, які були заблоковані у своїх частинах.
      З весни 2014 року, коли почалася антитерористична операція на сході України, неодноразово їздив до зони бойових дій. Як волонтер збирав кошти і закуповував необхідні речі, допомагав із транспортуванням і самостійно доправляв вантажі, забезпечуючи необхідним спорядженням бійців 24-го батальйону територіальної оборони "Айдар" та інших батальйонів у зоні антитерористичної операції. Як фотокореспондент створив серію знімків з життя батальйону "Айдар". У липні 2014 року став співзасновником військово-патріотичної організації "Український легіон". Наприкінці серпня 2014 року добровільно вступив до батальйону "Айдар".
      З вересня 2014 року кулеметник 24-го окремого штурмового батальйону "Айдар" Сухопутних військ Збройних Сил України солдат В.П. Гурняк (позивний "Олігарх") брав участь в антитерористичній операції на сході України.
      Вранці 19 жовтня 2014 року солдат В.П. Гурняк під мінометним обстрілом противника намагався вивезти на машині своїх бойових побратимів, поранених в бою за 32-й блокпост поблизу села Сміле Слов'яносербського району Луганської області, але близько 10:10 загинув внаслідок влучання у його машину мінометного снаряду. Похований у Львові на Личаківському цвинтарі (поле 83).

      Указом Президента України Володимира Зеленського № 450/2021 від 28 серпня 2021 року за особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України солдату Віктору Петровичу Гурняку посмертно присвоєно звання Герой України з удостоєнням ордена "Золота Зірка".

      Солдат.
      Нагороджений орденом "За мужність" ІІІ ступеня (31.10.2014, за особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі, посмертно). Відзначений Пластовими нагородами: Пластовим Залізним Хрестом (22.10.2014, посмертно), Пластовим Бронзовим хрестом за геройський чин (06.12.2014, посмертно).
      3 червня 2015 року у Тернополі на фасаді будівлі Технічного коледжу Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя (вулиця Леся Курбаса № 13), де навчався Герой, йому було відкрито меморіальну дошку. 18 серпня 2015 року рішенням сесії Тернопільської міської ради Віктору Гурняку присвоєно звання "Почесний громадянин міста Тернополя" (посмертно). 13 жовтня 2015 року у Тернополі на фасаді будівлі загальноосвітньої школи № 27 (вулиця Пантелеймона Куліша № 7), де навчався Герой, йому було відкрито меморіальну дошку, а 19 серпня 2016 року рішенням сесії Тернопільської міської ради цій школі присвоєно ім'я Віктора Гурняка; також у школі є куток пам'яті зі світлинами Героя та інформацію про нього. 12 жовтня 2018 року у Тернополі на фасаді будівлі Тернопільського Пласту (вулиця Федьковича № 11), де займався Герой, йому було відкрито меморіальну дошку.
      Виставки фоторобіт Віктора Гурняка неодноразово проводилися у різних містах України та світу, у т.ч. у Києві, Львові, Івано-Франківську, Тернополі, Рівному, Варшаві (Польща), Чикаго (США) тощо.