Грядущий Борис Абрамович
(25.09.1932)
 

Грядущий Борис Абрамович

ГЕРОЙ УКРАЇНИ
(Указ Президента України № 770/2008 від 27.08.2008)

орден Держава

      Народився 25 вересня 1932 року у місті Дніпропетровськ. У 1951 році закінчив із золотою медаллю чоловічу середню школу № 13 у місті Самара. У 1956 році – гірничо-механічний факультет Донецького індустріального інституту та здобув спеціальність гірничого інженера-електромеханіка.
      Трудову діяльність розпочав у тресті "Красногвардійськвугілля". Спочатку працював механіком дільниці шахти 1-1-біс, потім – старшим інженером електромеханічної служби, головним механіком в шахтоуправлінні № 2 і начальником шахти № 1 "Ганзовка". У 1963 році був переведений до комбінату "Донецьквугілля" старшим інженером, заступником начальника Технічного управління та заступником головного інженера комбінату. У 1974 році призначений заступником начальника Головного виробничого управління з видобутку вугілля в Міністерстві вугільної промисловості України. У 1975-1976 роках виконував обов'язки начальника Технологічного управління з видобутку вугілля. У 1977 році призначений начальником управління техніки безпеки і промсанітарії Мінвуглепрому України.
      З 1978 по 1991 рік був членом науково-технічної Ради Мінвуглепрому СРСР. У 1981-1991 роках очолював Комісію з провітрювання шахт України, Ростовської області і Грузії Мінвуглепрому СРСР. У різні роки керував і безпосередньо брав участь у ліквідації аварій та їх наслідків на багатьох шахтах. У 1986 році брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
      У 1989 році обраний начальником гірничорятувального відділу Всесоюзного науково-дослідного інституту гірничорятувальної справи, заступником директора цього інституту, членом науково-технічної ради з цивільної оборони Міністерства оборони СРСР. У 1993 році був призначений заступником начальника Державної воєнізованої гірничорятувальної служби України, а у 1997 році – директором Державного експертно-аналітичного Центру Мінвуглепрому України. У 2000 році очолив кафедру цільової підготовки гірничих рятувальників Національного гірничого університету України.
      З квітня 2002 року – голова правління відкритого акціонерного товариства "Науково-дослідний інститут гірничої механіки імені М.М.Федорова". Одночасно, з 2005 року – директор Донецького науково-дослідного вугільного інституту.
      Науково-дослідний інститут гірничої механіки імені М.М.Федорова – головний і єдиний у гірничодобувних галузях України і країн СНД інститут, що здійснює роботи зі створення, модернізації та безпеки експлуатації обладнання шахтних підйомних, вентиляторних, водовідвідних, пневматичних та теплоенергетичних устаткувань, систем їх експлуатації та технічного обслуговування, приладів контролю та діагностики; проведення енергетичного аудиту промислових підприємств і суспільних організацій, сертифікацію продукції машинобудування. Інститут є колективним членом Міжнародної академії наук екології та безпеки життєдіяльності – асоційованого члена Департаменту Суспільної Інформації ООН.
      Так, фахівцями Донецького науково-дослідного інституту гірничої механіки імені М.М. Федорова під керівництвом Б.А. Грядущого створена унікальна пересувна установка, здатна гасити підземні пожежі будь-якого ступеня складності. Принцип роботи пересувної станції заснований на виробленні нею азоту, який і покликаний ефективно гасити найнебезпечніші підземні пожежі. Випробування агрегату, захищеного авторським патентом, пройшли на низці шахт України. А під час випробувальних робіт на шахті імені Дзержинського державного підприємства "Ровенькивугілля" Луганської області їй довелося прийняти "бойове вогняне хрещення" – брати участь в гасінні реальної підземної пожежі. І з цією роботою нова установка успішно впоралася. Від зарубіжних аналогів українська підземна машина-пожежник відрізняється більшою в три рази продуктивністю при тих самих параметрах. Подібна установка може застосовуватися як при гасінні підземних пожеж, так і при їх ліквідації на крупних елеваторах, хімічних, металургійних та інших підприємствах.
      В Донецькому науково-дослідному вугільному інституту, яким також керує Б.А. Грядущий, працює 160 чоловік, з яких 86 – наукові працівники, конструктори та технологи. В інституті працюють лабораторії з випробування кріплень очисних та підготовчих виробіток, екології тощо. Завдяки цьому інститут має можливість проводити роботи з технологічної та економічної оцінки шахт, з розробки рекомендацій, пов'язаних з відпрацюванням тонких вугільних пластів, пропонувати гірникам комплекс технологічних рішень з усіх процесів вугільного виробництва.

      Указом Президента України Віктора Ющенко № 770/2008 від 27 серпня 2008 року за вагомий особистий внесок у зміцнення енергетичного потенціалу держави, багаторічну самовіддану шахтарську працю та з нагоди Дня шахтаря голові правління акціонерного товариства "Науково-дослідний інститут гірничої механіки імені М.М. Федорова", директору Донецького науково-дослідного вугільного інституту Борису Абрамовичу Грядущому присвоєно звання Герой України з врученням ордена Держави.

      Доктор технічних наук, професор. Академік Академії гірничих наук України. Академік Академії інженерних наук України. Дійсний член Нью-Йоркської академії наук.
      Лауреат Державної премії УРСР в галузі науки і техніки 1985 року (02.12.1985, за створення і масове впровадження на вугільних шахтах Донбасу індивідуальних засобів безперервного автоматичного контролю метану). Лауреат премії імені академіка О.О. Скочинського (1981). Заслужений шахтар України (03.07.2002, за вагомий особистий внесок у соціально-економічний та культурний розвиток регіону, високий професіоналізм та з нагоди 70-річчя утворення Донецької області).
      Нагороджений орденом "За заслуги" ІІ ступеня (24.08.2012, за вагомий особистий внесок у зміцнення енергетичного потенціалу держави, забезпечення сталої роботи вугільної промисловості, високий професіоналізм та з нагоди Дня шахтаря), Почесною відзнакою Президента України (орден "За заслуги" ІІІ ступеня, 23.05.1996, за мужність і самовіддані дії у рятуванні людей і ліквідації пожежі на шахті імені О. Ф. Засядька), ювілейною медаллю "20 років незалежності України" (19.08.2011, за значний особистий внесок у соціально-економічний, науково-технічний та культурно-освітній розвиток Української держави, вагомі трудові здобутки та багаторічну сумлінну працю). Почесний працівник паливно-енергетичного комплексу Міненерго Російської Федерації. Почесний громадянин Донецької області (2012).
      У Донецькому національному технічному університеті та Дніпропетровському національному гірничому університеті для студентів засновані стипендії імені Б.А. Грядущого, в цих університетах його ім'я присвоєно лабораторіям з безпеки в гірничому виробництві.
      Автор понад 250 наукових публікацій у періодичних виданнях, монографій та патентів.