Гречиха Юрій Михайлович
(06.07.1954 – 02.11.2017)
 

Гречиха Юрій Михайлович

ГЕРОЙ УКРАЇНИ
(Указ Президента України № 844/2007 від 10.09.2007)

орден Держава

      Народився 6 липня 1954 року у Запоріжжі. У 1974 році закінчив Запорізькій авіаційний технікум за спеціальністю "Авіаційні двигуни".
      Трудову діяльність розпочав у 1974 році слюсарем-механіком експлуатаційно-ремонтного відділу Запорізького моторобудівного заводу (нині – відкритого акціонерного товариства "Мотор Січ"). У 1974-1976 роках проходив службу у лавах Радянської Армії. Після демобілізації повернувся до моторобудівного заводу і з того часу працював там у складальному цеху слюсарем-складальником.
      ВАТ "Мотор Січ" – одне з найбільших у світі підприємств зі створення, випробування і супроводження в експлуатації сучасних, надійних авіаційних двигунів, які складають конкуренцію передовим виробам провідних фірм світу. Якість продукції, що випускається ВАТ "Мотор Січ", підтверджується її успішною експлуатацією більш ніж у 100 країнах світу. ВАТ "Мотор Січ" тісно співпрацює з такими відомими фірмами, як АНТК імені О.К. Антонова, ВАТ "Авіаційний комплекс імені С.В. Ільюшина", ВАТ ТАНТК імені Г.М. Берієва, ВАТ "Туполєв", ВАТ "ДКБ імені О.С. Яковлєва", ВАТ "Камов", ВАТ "МВЗ імені М.Л. Міля", чеська Aero Vodochody, китайська HONGDU тощо.
      Велика увага на підприємстві приділяється освоєнню виробництва нових перспективних двигунів, а також подальшому підвищенню ефективності двигунів, що випускаються, шляхом створення більш економічних і надійних модифікацій. В товаристві проводиться інтенсивна підготовка до серійного виробництва авіаційних двигунів: Д-27, АИ-222-25, АИ-25ТЛШ, АИ-450, Д-36 серії 4А, Д 436-148, АИ 450 МС для літаків Ан-70, Як-130, Ан-74ТК-300, Ан-148 і переоснащення Як 42, Мі-2 та L-39, що знаходяться в експлуатації. Двигуни сімейства Д-436, що випускаються ВАТ "Мотор Січ", – найбільш сучасні в своєму класі в країнах СНД, відповідають найсучаснішим стандартам з економічності, емісії та шуму. Освоєння у виробництві модифікацій Д-436-148, створеної на основі кращих конструктивних рішень, – один з пріоритетних напрямів перспективної програми. Двигун встановлюється на новітній українсько-російський літак Ан-148, призначений для експлуатації на магістралях протяжністю від 2000 до 7000 км.
      Запорізькі моторобудівники пропонують світовому ринку двигуни, сертифіковані Авіаційним Регістром МАК і Державним департаментом авіатранспорту України. Система якості заводу відповідає вимогам міжнародних стандартів серії ISO 9001:2000, що підтверджує сертифікат відповідності транснаціональної фірми Bureau Veritas Quality International (BVQI) з акредитацією у США, Великобританії та Німеччині. У корпорації з ДП "Івченко-Прогрес" "Мотор Січ" має потенціал, здатний не тільки задовольнити основні потреби українського літакобудування (АНТК імені Антонова, "АВІАНТ", ХДАПП), а й здійснити значні експортні поставки двигунів у Росію, країни СНД і далекого зарубіжжя (Китай, Індію, Перу, Алжир тощо). Планомірна робота з розширення ринків збуту продукції дозволила збільшити кількість експлуатантів нашої техніки в Латинській Америці та Азії. Для якісної, економічно ефективної експлуатації декількох тисяч двигунів підприємство має розгорнути мережу сервісних центрів і представництв в усьому світові. Висококваліфіковані фахівці, сучасне обладнання забезпечують послуги – від діагностики до ремонту безпосередньо на місці експлуатації з дотриманням найжорсткіших вимог до якості виконуваних робіт. Поряд з авіадвигунами на заводі налагоджено випуск промислових установок наземного застосування: газотрубних приводів (ГТП) для газоперекачувальних, газліфтних агрегатів потужністю від 6,3 до 10 МВт, газотурбінних електростанцій потужністю 1; 2,5; 6 і 8 МВт.
      За роки своєї роботи Ю.М. Гречиха приймав участь у збірці понад 10 тисяч авіаційних двигунів різних типів і модифікацій та силових установок. Його продукція завжди найвищої якості. Зібрані двигуни та вузли контроль приймає з першого подання, що усуває потребу додаткового перебирання, забезпечує високу надійність і, в результаті, дає змогу економити щороку близько 500 тисяч гривень.
      В активі Ю.М. Гречихи багато починань, пов'язаних із розвитком ВАТ "Мотор Січ". Він брав безпосередню участь у складанні першого двигуна ТВЗ-117 серії 0, а потім у доводці та складанні двигуна ТВЗ-117 усіх серій і модифікацій. Завдяки цьому достроково було випущено в повітря літак Ан-140, який зацікавив своїми технічними характеристиками багатьох іноземних фахівців, підвишивши імідж України як авіаційної держави на світовому ринку. За його безпосередньої участі проводилися освоєння та виробництво двигунів Д-136, ТВЗ-117ВМА-СБМ1, що дало змогу ВАТ "Мотор Січ" упровадити у виробництво серійний випуск цих двигунів і виграти тендер на поставку цієї техніки до Ірану більш ніж на 2 мільярди доларів США.
      Протягом 20 років обирався членом ради наставників складального цеху та членом ради трудового колективу заводу. У 1998-2000 роках був членом спостережної ради ВАТ "Мотор Січ".
      За визначні трудові здобутки йому були присвоєні звання "Відмінник якості" та "Майстер золоті руки". Як активний раціоналізатор, подав 27 рацпропозицій, 23 з яких було впроваджено у виробництво, що дало економічний ефект понад 120 тисяч гривень на рік.

      Указом Президента України Віктора Ющенко № 844/2007 від 10 вересня 2007 року за визначні особисті заслуги перед Українською державою у розвитку авіаційної промисловості, вагомі трудові звершення, багаторічну самовіддану працю слюсарю-складальнику акціонерного товариства "Мотор Січ" Запорізької області Юрію Михайловичу Гречисі присвоєно звання Герой України з врученням ордена Держави.

      Депутат Запорізької обласної ради VI скликання від виборчого округу № 45 (з 2010), член постійної комісії з питань економічного розвитку, промислової політики та інвестицій.
      Помер 2 листопада 2017 року. Похований у Запоріжжі на Капустяному кладовищі.
      Заслужений машинобудівник України (22.11.1993, за високі досягнення у виробництві авіаційних двигунів для народного господарства).

Гречиха Юрій Михайлович. Запоріжжя, Капустяне кладовище. Вид 1


Гречиха Юрій Михайлович. Запоріжжя, Капустяне кладовище. Вид 2


Гречиха Юрій Михайлович. Запоріжжя, Капустяне кладовище. Загальний вид