Гавриленков Микола Протасович
(05.05.1933)
 

Гавриленков Микола Протасович

ГЕРОЙ УКРАЇНИ
(Указ Президента України № 1430/2004 від 19.11.2004)

орден Держава

      Народився 5 травня 1933 року в селі Чурилово Руднянського району Смоленської області. У 1952-1953 роках навчався в Сичовській школі механізації Смоленської області. У 1958-1964 роках – в Гур'євському технікумі молочної промисловості (Росія). У 1971 році закінчив Московський технологічний інститут м'ясної та молочної промисловості за фахом інженер-технолог.
      У 1951 році розпочав трудову діяльність учнем слюсаря-монтажника. У 1953-1956 роках проходив службу у лавах Радянської Армії. У 1956-1958 роках – станковий, механік-нормувальник на Руднянському молококонсервному комбінаті Смоленської області. У 1964-1968 роках – старший майстер, начальник цеху на Лєпельському молококонсервному комбінаті (Білорусь). У 1968-1974 роках – головний інженер на Волковиському молококонсервному комбінаті дитячих продуктів (Білорусь). З 1974 року – директор, з 1993 року – голова правління ВАТ "Хорольський молококонсервний комбінат дитячих продуктів".
      М.П. Гавриленков стояв біля витоків створення індустрії дитячого харчування в Україні, технологічно та технічно складної, наукомісткої галузі виробництва. Очоливши Хорольський молококонсервний комбінат дитячих продуктів, що є лідером у цій галузі, сформував згуртований колектив висококваліфікованих спеціалістів. Як новатор та керівник професіонал, він окреслив перед колективом завдання освоєння та виробництва удосконалених дитячих продуктів відомої вже торговельної марки "Малиш" та принципово нових, які відповідають кращим світовим зразкам і нормам ентрапійності. Якісно змінено склад продуктів з урахуванням потреб дитини для подальшого її розвитку. Поділяючи точку зору офіційної медицини, що найцінніше – це природне годування дитини матір'ю, він організував випробування і виробництво продуктів для вагітних і жінок, які годують немовлят, – "Фемілак 1", "Фемілак 2", "Фемілак 2 плюс". Вперше в Україні на Хорольському комбінаті вироблено спеціальний лікувально-профілактичний продукт "Інпіт" трьох видів: "Вітамінний", "Білковий", "Основний"; для різновікових категорій населення продукти на молочно-цикорній основі: "Цикорний", "Школярик", "Бадьорість-енергійний", до поєднання цілющих властивостей цикорію розчинного та молока дає вражаючі результати. Поруч з класичними "Малиш" і "Малютка" з'явилися принципово нові продукти: "Малютка", збагачена концентратом ацидофільних паличок, лактозою та біфідобактеріями (ці продукти мають ще й радіопротекторні властивості, виводячи з організму людини радіонукліди та солі важких металів, що дуже актуально у зв'язку з аварією на ЧАЕС); каша швидкого приготування "Малишка" для прикорму малюків з 4-місячного віку, яка не потребує варіння, виробляється 24 види таких каш на молочній основі, 10 – на безмолочній.
      Підприємство повністю автоматизовано, всі технологічні процеси проходять в закритому середовищі. Фасування продукції проводиться в середовищі інертного газу (азоту), щоб не було окислення білку, жиру та інших компонентів при його зберіганні. Вимоги до якості молока, з якого виробляють дитяче харчування, завжди були високими. Підприємство бере молоко лише в агрогосподарствах, які мають спеціальні відповідні сертифікати. Колектив добре спрацьований, кваліфікований. Тільки інженерів з вищою освітою працює 110 чоловік, решта – з середньотехнічною спеціальною, всього працює 500 чоловік. У складі підприємства є три агрогосподарства. Разом це близько 11 тисяч га землі та 1500 голів великої рогатої худоби, більшість з яких – молочне стадо. Підприємство займає близько 55-60% ринку дитячого харчування в Україні, решту заповнюють іноземні фірми.
      Велике значення надається вирішенню соціальних питань. За час керівництва М.П. Гавриленкова побудовано 12,3 тисячі квадратних метрів житла, дитсадок-ясла, загальноосвітню школу на 500 місць. Надається гуманітарна допомога одиноким матерям, малозабезпеченим сім'ям, дітям-сиротам, позбавленим батьківського піклування, спонсорська допомога, зокрема лікувальним та освітнім закладам.

      Указом Президента України Леоніда Кучми № 1430/2004 від 19 листопада 2004 року за визначний особистий внесок у становлення і розвиток індустрії дитячого харчування в Україні, виробництво високоякісної конкурентоспроможної продукції, багаторічну самовіддану працю голові правління акціонерного товариства "Хорольський молококонсервний комбінат дитячих продуктів" Полтавської області Миколі Протасовичу Гавриленкову присвоєно звання Герой України з врученням ордена Держави.

      З 2006 року – голова наглядової ради ВАТ "Хорольський молококонсервний комбінат дитячих продуктів". Також працює генеральним директором ТОВ "Нутрітек-Україна", яке включає і молочний комбінат, і агропідприємства, і торговий дім. Депутат Хорольської районної ради, член виконавчого комітету Хорольської міської ради.
      Заслужений працівник промисловості УРСР (1983). Нагороджений орденом "Знак Пошани" (1977), орденом Трудового Червоного Прапора (1986), Почесною грамотою Президії Верховної Ради Білоруської РСР (1974); орденом "За заслуги" ІІ (17.10.2001, за вагомий особистий внесок у розвиток харчової і переробної промисловості, виробництво високоякісних продовольчих товарів) та ІІІ (17.10.1997, за вагомі досягнення у праці, особистий внесок у збільшення виробництва вітчизняних продовольчих товарів) ступеня. Почесний громадянин міста Хорол (04.02.2003).