Дзензерський Віктор Олександрович
(20.08.1944)
 

Дзензерський Віктор Олександрович

ГЕРОЙ УКРАЇНИ
(Указ Президента України № 750/2008 від 20.08.2008)

орден Держава

      Народився 20 серпня 1944 року в селищі (з 1960 року – селище міського типу) Кельменці Чернівецької області. У 1965 році закінчив фізико-математичний факультет Чернівецького державного університету за спеціальністю "Металофізика". У 1975 році захистив кандидатську на тему "Визначення складу металостабільних фаз бінарних сплавів на основі свинцю", а у 1998 році – докторську дисертацію на тему "Науково-технічні основи створення високошвидкісного наземного транспорту з використанням електродинамічної левітації". У 1999 році йому присвоєно звання професора.
      У 1965-1967 роках проходив службу у лавах Радянської Армії. Трудову діяльність розпочав у 1967 році у системі Національної академії наук України. Працював інженером Дніпропетровського відділення Фізико-технічного інституту низьких температур АН УРСР, у 1968-1989 роках – у Дніпропетровському відділенні Інституту механіки АН УРСР, яке було перетворено у 1980 році в Інститут технічної механіки АН УРСР, інженером, молодшим науковим співробітником, старшим науковим співробітником, завідувачем лабораторії.
      У 1989 році очолив створене ним Відділення фізико-технічних проблем транспорту на надпровідних магнітах Інституту геотехнічної механіки АН УРСР. Під його керівництвом закладено наукові засади створення магнітолевітуючого на електродинамічному підвісі з надпровідними магнітами високошвидкісного екологічно чистого транспорту. Отримані результати з магнітного підвішування становлять значний інтерес і для інших галузей техніки, бо на їх базі можуть бути створені нові технології і цілий клас новітніх систем різного призначення (судна з магнітогідродинамічними рушіями, електродинамічні прискорювачі мас, технологічне устаткування з безконтактним переміщенням робочих органів тощо). У 1997 році створив та очолив Науково-промислову корпорацію "Іста", до складу якої разом з виробничими та впроваджувальними структурами увійшов створений за його ініціативою Інститут транспортних систем і технологій НАН України, який він очолює з часу його створення 15 лютого 1995 року.
      На початку 1990-х років виникла гостра потреба створення в Україні власного акумуляторного виробництва. В.О. Дзензерський з групою однодумців висунув концепцію створення і розвитку виробництва свинцево-кислотних акумуляторів в Україні та розпочав наполегливо працювати над її реалізацією, створюючи недержавні структури (АТ "Іста", СП "Оберон", ЗАТ "Іста-центр", ТОВ "Трансмаг" тощо). Його ініціативи знайшли підтримку з боку місцевих і центральних органів влади, у 1994 році розпочалося будівництво першого українського акумуляторного заводу в місті Дніпропетровську – сучасного автоматизованого серійного виробництва стартерних акумуляторних батарей широкого вжитку з проектною потужністю 1 млн 300 тисяч батарей за рік. Завод було введено в дію восени 1995 року, і в наступні роки він постійно нарощував обсяги виробництва та номенклатуру продукції, яка користувалась великим попитом на внутрішньому ринку, а також експортувалась. Велика увага приділялась створенню нових виробів, впровадженню нових матеріалів і технологій. До 2001 року під його керівництвом в Дніпропетровську створено ще два заводи – з виробництва важких акумуляторних батарей для сільськогосподарської та спеціальної техніки потужністю 1 млн батарей за рік, на якому вперше в Україні застосовано технологію виготовлення електродів з тонкої стрічки методом перфорування, і завод з переробки використаних акумуляторів, відходів та брухту свинцю у свинцеві сплави та свинець потужністю до 40 тисяч тонн за рік.
      У 2001 році В.О. Дзензерський також створив та очолив Міжнародну науково-промислову корпорацію "ВЕСТА". У 2003 році на базі МНПК "ВЕСТА" згідно з постановою Кабінету Міністрів України розпочалась реалізація масштабного інноваційного проекту загальнодержавного значення, розробленого фахівцями корпорації під керівництвом професора В.О. Дзензерського. Перший етап цього проекту – створення серійного виробництва стартерних акумуляторних батарей нового покоління – герметичних, що не потребують обслуговування, потужністю 3 млн батарей за рік. Завод ЗАТ "ВЕСТА-Дніпро" введено в дію наприкінці 2004 року, у 2005 році завод виробив перший мільйон новітніх стартерних батарей, які за своїми параметрами перевершують існуючі аналоги. За рівнем розроблених технологій і застосованого обладнання, як імпортного, так і власної розробки, у тому числі унікального на сьогодні, завод зарубіжними експертами визнано кращим не тільки в Україні та країнах СНД, а й у Європі. Програма діяльності В.О. Дзензерського на найближчі роки в рамках реалізації згаданого інноваційного проекту – створення вітчизняного промислового виробництва індустріальних батарей (ІІ етап проекту) та автономних вітросонячних енергетичних систем з буферними батареями для децентралізованого електропостачання (ІІІ етап проекту).

      Указом Президента України Віктора Ющенко № 750/2008 від 20 серпня 2008 року за визначні особисті заслуги перед Українською державою у зміцненні вітчизняного промислового потенціалу, багаторічну плідну наукову діяльність директору Інституту транспортних систем і технологій Національної академії наук України, президенту Міжнародної науково-промислової корпорації "ВЕСТА", доктору технічних наук, професору Віктору Олександровичу Дзензерському присвоєно звання Герой України з врученням ордена Держави.

      Кандидат технічних наук (1975), доктор технічних наук (1998), професор (1999). Академік Транспортної академії України (1992).
      Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки 1999 року (01.12.1999, за створення науково-промислового комплексу по виробництву свинцево-кислотних акумуляторних батарей). Лауреат Премії імені О.М. Динника НАН України (2001, за цикл праць "Динаміка і стійкість левітуючого транспортного засобу з електродинамічним підвісом"). Нагороджений орденом "За заслуги" I (23.08.2005, за значний особистий внесок у соціально-економічний, науковий та культурний розвиток України, вагомі трудові здобутки та активну громадську діяльність), II (13.03.2002, за значний особистий внесок у соціально-економічний та культурний розвиток області, вагомі трудові здобутки) та III (26.11.1998, за вагомий особистий внесок у розвиток наукових досліджень, зміцнення науково-технічного потенціалу України та з нагоди 80-річчя Національної академії наук України) ступеня; Почесною грамотою Верховної Ради України (2004). Звання "Винахідник року Національної академії наук України" (2003).
      Автор 250 друкованих наукових праць, 120 авторських свідоцтв і патентів. У 2001 році у видавництві "Наукова думка" вийшла (російською мовою) грунтовна монографія В.О. Дзензерського (у співавторстві) "Высокоскоростной магнитный транспорт с электродинамической левитацией", узагальнююча результати багатолітніх теоретичних та експериментальних досліджень учених школи В.О. Дзензерського.