Дегтярев Олександр Вікторович
(31.10.1951 – 24.11.2020)
 

Дегтярев Олександр Вікторович

ГЕРОЙ УКРАЇНИ
(Указ Президента України № 518/2020 від 27.11.2020)

орден Держава

      Народився 31 жовтня 1951 року у місті Яранську Кіровської області Росії. У 1975 році закінчив Ленінградський механічний інститут (з 1997 року – Балтійський державний технічний університет "Военмех") за спеціальністю "Двигуни літальних апаратів". У 2001 році заочно закінчив економічний факультет Дніпропетровського національного університету. Пройшов стажування і навчання в ряді аерокосмічних компаній США та Франції.
      Після закінчення Ленінградського механічного інституту був скерований у місто Дніпропетровськ (з 2016 року – Дніпро) на роботу в КБ "Південне". У 1975-1981 роках – інженер, у 1981-1985 роках – старший інженер, у 1985-1990 роках – провідний інженер, у 1990-1992 роках – начальник групи, у 1992-1999 роках – начальник служби маркетингу і комерційної діяльності, у 1999-2005 роках ‒ заступник Генерального конструктора – Генерального директора зі зовнішньоекономічної діяльності, у 2005-2010 роках ‒ перший заступник Генерального конструктора – Генерального директора з системного проектування й комплексного розвитку підприємства, у 2010-2016 роках ‒ Генеральний конструктор – Генеральний директор, у 2018-2020 роках ‒ Генеральний директор Державного підприємства "Конструкторське бюро "Південне" імені М.К. Янгеля".
      Пройшов школу проектування, конструювання і експериментального відпрацювання ракетних комплексів стратегічного та космічного призначення. Брав участь у розробленні практично всіх бойових комплексів на основі ракет 15А15, 15А18, 15А18М, 15Ж60, 15Ж61. Зробив значний практичний внесок у розроблення й модернізацію ракетних комплексів з ракетами сімейства SS-17, SS-18 і SS-24 (за класифікацією НАТО), а також проектів з модернізації та комерційного використання космічних ракетних комплексів сімейства "Зеніт", "Днепр", ряду космічних апаратів і супутникових систем. Зробив істотний внесок у створення відомих ракетно-космічних комплексів у міжнародній кооперації – "Морський старт", "Наземний старт", "Днепр". Велику увагу приділяв реалізації перспективних космічних проектів, створенню власних космічних апаратів і рушійних установок у комерційних цілях.
      Його вагомим здобутком стала розроблена та обґрунтована ним методологія модернізації ракетних комплексів з урахуванням ресурсних обмежень, проведені ним дослідження з вибору та обґрунтування переліку основних характеристик ракетних комплексів, розроблення нового методу вирішення багатокритеріальної задачі вибору варіантів модернізації ракетних комплексів із використанням узагальненого кількісно-якісного критерію. Він запропонував і обґрунтував нові методи визначення енергетичних можливостей ракет-носіїв, основних проектно-балістичних параметрів ракети-носія під час виведення групи космічних апаратів на орбіту, визначення стійкості ракети у шахтній пусковій установці та в польоті під час механічної дії ударної хвилі. Розробив новий метод вибору нормованих розрахункових випадків при проектуванні елементів стійких бойових ракетних комплексів, який враховує стохастичний характер зовнішніх факторів на основних етапах їх експлуатації, для визначення технічних характеристик комплексів із заданим рівнем вірогідності забезпечення їхньої працездатності.
      За його ініціативи на підприємстві було організовано службу маркетингу і зовнішньоекономічної діяльності. За його активною участю налагоджено міцні контакти з багатьма світовими компаніями космічного профілю, космічними агентствами багатьох країн і організаціями Європи, США, Єгипту, Японії, Республіки Корея та інших країн світу. Він був послідовним прихильником розвитку міжнародної кооперації розроблювачів ракетно-космічної техніки і зміцнення кооперації українських розроблювачів. Державне підприємство "Конструкторське бюро "Південне" імені М.К. Янгеля" під керуванням О.В. Дегтярева брало активну участь у проектах "Циклон-4", "Антарес" ("Таурус-II"), "Вега". Він багато уваги приділяв розвитку галузевої науки і зміцненню науково-виробничих зв'язків підприємства з Національною академією наук України, академічними інститутами, вищими навчальними закладами багатьох регіонів України.
      Помер 24 листопада 2020 року. Похований у місті Дніпро на Запорізькому кладовищі.

      Указом Президента України Володимира Зеленського № 518/2020 від 27 листопада 2020 року за визначний особистий внесок у розвиток ракетно-космічної галузі України, зміцнення науково-технічного потенціалу держави, розробку новітніх зразків ракетно-космічної техніки генеральному директору державного підприємства "Конструкторське бюро "Південне" імені М.К.Янгеля" Олександру Вікторовичу Дегтяреву посмертно присвоєно звання Герой України з удостоєнням ордена Держави.

      Кандидат економічних наук (2006). Доктор технічних наук (2012). Академік Національної академії наук України (2015). Академік Міжнародної академії астронавтики (2005). Віце-президент Міжнародної астронавтичної федерації (2015-2018). Секретар українського регіонального відділення Міжнародної академії астронавтики (2005).
      Почесний працівник космічної галузі України (2001). Заслужений машинобудівник України (12.04.2004, за вагомий особистий внесок у розвиток космічної галузі, багаторічну самовіддану працю та з нагоди 50-річчя від заснування підприємства – Державного конструкторського бюро "Південне" імені М.К. Янгеля). Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки 2009 року (30.11.2009, за створення триступеневої ракети-носія "Зеніт-3SL" за програмою "Морський старт"). Лауреат Премії Кабінету Міністрів України за розроблення і впровадження інноваційних технологій (29.04.2013, за роботу "Створення основної конструкції першого ступеня ракети-носія «Антарес»"). Лауреат "Золотої медалі В.Ф. Уткіна" Російської Федерації (2011).
      Нагороджений орденом "За заслуги" ІІ (01.12.2011, за значний особистий внесок у соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток незалежної Української держави, вагомі трудові досягнення, багаторічну сумлінну працю) та ІІІ (10.04.2002, за вагомі трудові здобутки, значний особистий внесок у реалізацію Загальнодержавної космічної програми України) ступеня. Відзначений медалями Федерації космонавтики СРСР імені академіка М.К. Янгеля і імені академіка М.О. Пилюгіна, більше ніж 20 медалями Федерації космонавтики СРСР, Росії, України та інших відомств і органів ракетно-космічної сфери.
      Автор близько 200 наукових публікацій і статей з питань розроблення ракетних комплексів різного призначення, їх модернізації й адаптації для вирішення наукових і прикладних завдань, 50 винаходів і патентів, які покладено в основу технології створення конкурентоспроможних ракетно-космічних комплексів.