Бялик Микола Іванович
(24.05.1952 – 08.06.2013)
 

Бялик Микола Іванович

ГЕРОЙ УКРАЇНИ
(Указ Президента України № 1077/2001 від 13.11.2001)

орден Держава

      Народився 24 травня 1952 року в селі Осламів Віньковецького району Хмельницької області. У 1971 році закінчив Новоушицький технікум механізації сільського господарства; у 1984 році – Одеський сільськогосподарський інститут за фахом вчений агроном.
      У 1971 році працював майстром виробничого навчання Говорівського СПТУ Хмельницької області. З 1971 року проходив службу в лавах Радянської Армії. З 1974 року – старший інженер-технолог, завідуючий майстерні з ремонту комбайнів Мирівського відділення "Сільгосптехніки" Кагарлицького району Київської області. З 1975 року – прийомоздавальник Смілянського районного відділення "Сільгосптехніки" Черкаської області. З березня 1977 року – заступник директора, з січня 1991 року – директор радгоспу (колективного сільськогосподарського підприємства) "Радсад" Миколаївської області. З березня 1996 року – голова правління ВАТ "Радсад".
      Відкрите акціонерне товариство "Радсад" розташовано на правому березі Дніпро-Бузьського лиману, у 17 кілометрах на південний захід від обласного центра – Миколаєва. Центральна садиба господарства знаходиться у селищі Радсад, відділення – у селі Новобогданівка. Господарство має найбільшу в Україні площу виноградників – 1200 гектар. Крім виноградників "Радсад" володіє садами на площі 460 гектар, пашнями на площі 2345 гектар; його землі простираються з півночі на південь на 4,5 кілометра і з заходу на схід уздовж берега лиману на 7 кілометрів. Шосейні дороги зв'язують господарство з обласним центром, де розташована найближча залізнична станція. Кліматичні умови регіону визначають продуктивність виноградних плантацій і садів, якість і напрямок використання врожаю. Помірно-жаркий, посушливий клімат сприятливий для вирощування і дозрівання винограду. Навіть в роки, коли за вказівкою "зверху" вирубувалися виноградники, "боролися" з пияцтвом, в "Радсаді" не лише зберегли всі виноградники, а й удосконалювали асортимент виноградних плантацій. Керівництво, трудовий колектив уміло використали цю "вказівку" лише для того, щоб оновити виноградники, збільшити посадки молодих виноградників.
      ВАТ "Радсад" має у своєму розпорядженні винзавод, здатний переробити 15 тисяч тонн сировини, лінію розливу потужністю 3000 пляшок у годину, плодосховище-холодильник (600 тонн), винподвал для витримки марочних вин ємністю 60000 дав. Виробничі підрозділи, виноградні плантації, сади дозволяють щорічно одержувати більш 8000 тонн винограду, 2100 тонн кісточкових і 750 тонн зерняткових плодів, робити розлив 2500 тисяч пляшок вина, одержувати більш 500 тисяч дав виноматеріалів. Основними виноробними партнерами, яким господарство реалізує виноматеріали, є: Артемівський завод шампанських вин, Одеський завод шампанських вин, Київський завод шампанських вин "Столичний", Харківський завод шампанських вин, ВАТ АПФ "Таврія" (місто Нова Каховка, Херсонська область), Колективна фірма "Укрвино", ТОВ "Сандора" (місто Миколаїв).
      Механічні майстерні господарства здатні відремонтувати та здійснити техобслуговування 100 тракторів на рік. В гаражі – 65 автомашин різного призначення, а тракторний парк має 80 тракторів. Лише за останні роки придбали понад десяток нових тракторів. Колектив будівельного цеху здатен зводити будівлі як виробничого, так і побутового призначення. Введено в дію газопровід довжиною 25 кілометрів, газифіковано більше сотні будинків у селищі Радсад, і газифікація житла в цьому селищі триває. Розпочато газифікацію села Новобогданівки. Реконструйовано водопровід довжиною в 20 кілометрів у селищі Радсад. Всі ці роботи обійшлися у 700 тисяч гривень власних коштів. Не забуває керівництво і про соціальну сферу. Є чудовий спортивно-оздоровчий комплекс, де проходять спортивні змагання від місцевого до всеукраїнського рівнів. Є готель на 160 місць. Працюють дві їдальні: на 300 та 200 посадочних місць. На території Радсадівської сільради дві середні школи, дитячий інтернат. Створено комфортабельні умови для навчання дітей. У селищі Радсад та селі Новобогданівці працюють два будинки культури на 500 та 200 місць. На базі Радсадівського будинку культури існують: народний хор, народний хореографічний колектив, зразково-показовий дитячий духовий оркестр, етнографічний ансамбль. Є філії музичної школи. Працює дитячо-юнацька спортивна школа. На сімнадцятигектарній ділянці у "Радсаді" росте мрія Миколи Бялика – сад XXІ століття. Це карликові яблуньки, які за розрахунками спеціалістів-садівників плодоносять "золоті плоди".
      Вина "Радсада" в останні роки брали участь у виставках, ярмарках, дегустаційних конкурсах і відзначені численними нагородами. Щорічно "Радсад" одержує усе більш високі врожаї і технічних, і столових сортів винограду (усі виноградники в господарстві на високому штамбі). По валовому збору винограду і по врожайності підприємство займає щорічно перші місця в області, незалежно від погодних умов. Для підвищення врожайності і захисту від хвороб і шкідників застосовується науково обгрунтована інтегрована система агрохімічних і агротехнічних заходів. Контроль за внесенням добрив і обробкою винограду хімічними препаратами ведеться лабораторною службою підприємства. Збір винограду – також дуже важливий технологічний процес. У господарстві розроблена добре продумана й організована система збирання винограду. Як правило, в останні роки ВАТ "Радсад" збирання завершує за 20-30 днів при валовому зборі від 5000 до 8500 тонн винограду за сезон. Так, в 2004 році було зібрано 5578,6 тонн, а в 2005 році – вже 9046,5 тонн винограду. Щорічно на період збирання винограду залучається додатково до 500 тимчасових робітників. Чудові технічні сорти винограду для виробництва вин і виноматеріалів (у першу чергу шампанських і сортових) господарство вирощує на своїх виноградних плантаціях.
      У 2002 році колектив ВАТ "Радсад" нагороджений Почесною Грамотою Кабінету Міністрів України за плідну роботу зі збільшення виробництва сільськогосподарської продукції. На конкурсі "Національний рейтинг "Краща торгова марка України" переможцями Всеукраїнського дегустаційного конкурсу провина були визнані "Кагор Український" і "Каберне" – обидві марки визнані гідними золотих медалей. На цій же виставці господарство нагороджене за краще художнє оформлення виставочної експозиції і високий професійний рівень маркетингової діяльності. У 2002 році ВАТ "Радсад" нагороджено Дипломом Міжнародного Академічного рейтингу популярності і якості "Золота фортуна", у 2001 році – Дипломом Переможця обласного конкурсу "Наші досягнення", у 1999 році відзначено Подякою Президента України Л.Д. Кучми. У 2003 році торгова марка "Радсад" була визнана переможцем Міжнародного конкурсу "Золоті торгові марки". Рішенням науково-експертної Ради національної іміджевої програми "Лідери XXI століття", продукції господарства привласнений знак якості "Вища проба".

      Указом Президента України Леоніда Кучми № 1077/2001 від 13 листопада 2001 року за визначний особистий внесок в організацію та забезпечення одержання найвищих показників з виробництва сільськогосподарської продукції, розвиток соціальної сфери голові правління акціонерного товариства "Радсад" Миколаївської області Миколі Івановичу Бялику присвоєно звання Герой України з врученням ордена Держави.

      Депутат Миколаївської обласної ради 5-го скликання (2006-2010) від Народної партії, член постійної комісії з питань планування, бюджету, фінансів та інвестицій.
      Помер 8 червня 2013 року. Похований у селищі Радсад Миколаївського району Миколаївської області.
      Нагороджений орденом "За заслуги" III ступеня (02.12.1998, за сумлінну працю, вагомі досягнення в професійній діяльності). Відзначений медаллю "За ефективне управління" (02.2004), Почесною орденською відзнакою "Суспільне визнання" III ступеня (10.2003).

Бялик Микола Іванович. Селище Радсад Миколаївського району Миколаївської області. Вид 1


Бялик Микола Іванович. Селище Радсад Миколаївського району Миколаївської області. Вид 2


Бялик Микола Іванович. Селище Радсад Миколаївського району Миколаївської області. Загальний вид