Бойко Микола Костянтинович
(02.01.1947)
 

Бойко Микола Костянтинович

ГЕРОЙ УКРАЇНИ
(Указ Президента України № 633/2009 від 19.08.2009)

орден Держава

      Народився 2 січня 1947 року у селі Благодатне Петровського району Ставропольського краю Росії. З вересня 1964 по серпень 1965 року працював слюсарем будівельного управління "Промхімавтоматика". У 1970 році закінчив Ставропольський сільськогосподарський інститут. З березня 1970 року – агроном, з листопада 1970 року – старший агроном колгоспу "Україна". З березня 1976 року головний агроном радгосп-заводу "Алушта". З березня 1982 року – директор радгосп-заводу "Таврида". З березня 1987 року – генеральний директор Національного виробничо-аграрного об'єднання (НВАО) "Масандра".
      Сьогодні НВАО "Масандра" – це дев’ять радгоспів-заводів від Судака до Фороса. До його складу входять: Державне підприємство (ДП) "Лівадія"; ДП "Гурзуф"; ДП "Таврида"; ДП "Алушта"; ДП "Малоріченське"; ДП "Морське"; ДП "Веселівське"; ДП "Судак"; ДП "Привітне". На НВАО "Масандра" працює 3,5 тисячі виноградарів та виноробів. Виноград росте на площі близько чотирьох тисяч гектарів. І це 3,5 тисячі дуже дрібних клаптиків – 40, 50 соток, 5 гектарів, є ділянка 16 соток. Кожна ділянка – особистість. Тут окремий грунт чи його підвид. Клімат також скрізь особливий, він залежить від кута, під яким ділянку освітлює сонце. Якщо на ньому вдало росте якийсь сорт винограду, наприклад, біля Краснокам’янки – білий мускат, то він був там 90-100 років тому, росте зараз і ростиме завжди. Молоде вино звозять на головний завод, де його витримують 2-5 років. На головному заводі працює близько 460 робітників. НВАО "Масандра" свято шанує ті традиції, які закладав Лев Сергійович Голіцин. За рік виготовляється близько 10 мільйонів пляшок вина. Можна було б виробляти і 20 мільйонів, але тоді це було б на шкоду якості. Буває, що рік склався дуже вдалим для якоїсь марки. Частину цього вина закладають на колекцію – для наступних поколінь.
      "Масандра" має унікальну, найрідкіснішу колекцію старих вин. І досвід роботи з ними найбільший у світі. У колекції зібрано десятки еталонів столітніх напоїв "Масандри". Серед них і голіцинські вина, що готувалися спеціально до царського столу і мають гучні назви: "Сьоме небо князя Голіцина" врожаю 1880 року, "Мед коронаційний" тощо. Найстарший унікум вінотеки – "Херес-де-ла-фронтера" (врожай 1775 року). Колекція знаходиться у 10 галереях підвалу приблизно із 1894 року та нараховує близько 1 мільйона пляшок унікальних колекційних вин понад 800 найменувань – різних типів, марок та років урожаю. Ця колекція, занесена до Книги рекордів Гіннесса, оскільки їй немає рівних ані за кількістю, ані за якістю вин. Колекція складається з двох фондів: колекційного і комерційно-рекламного.
      Колекційний становить велику цінність. 11 тисяч пляшок (колекційні вина врожаїв до 1936 року в кількості до трьох пляшок, а з 1936 року – до 15 пляшок кожного найменування) – недоторканний музейний фонд – зберігатимуться вічно. Інша частина – комерційно-рекламна. До неї входить вино, що вже піднялося до піку своїх достоїнств (ще з часів Аристотеля люди помітили, що вино з віком змінює свої якості: чим старше – до певного проміжку часу – тим краще). І саме у цій точці воно має зустрітися зі своїм покупцем, який отримує від вина радість і задоволення. Комерційно-рекламна частина колекції має розумно продаватися. Ще Рада Міністрів СРСР спеціальною постановою (№ ПП-13241) дозволила реалізацію колекційних вин "Масандри". За планом щороку належало продавати до 40 тисяч пляшок колекційного вина, щоб покривати видатки на утримання мільйонної колекції. Тож, керівнику НВАО "Масандра" М.К. Бойко треба було шукати нових шляхів, нових можливостей для просування "Масандри" на світовий ринок. Однак колекційні вина слід вважати винами доволі дорогими, призначеними для тих, хто цінує і може заплатити за них достатньо високу ціну.
      Після того як "Масандра" 1989 року представила свої марочні та колекційні вина на міжнародній виставці в Брно, а згодом – у Цюріху, про неї довідалися фахівці багатьох європейських фірм, у тому числі й представники аукціонного Sotheby's. Від фахівців Sotheby's надійшла пропозиція використати аукціон для продажу масандрівських колекційних вин у Лондоні. Вперше це відбулося 2 квітня 1990 року. За 8 годин "Масандра" продала 13485 пляшок колекційного вина на суму 1 мільйон 45 тисяч доларів США. Це був великий успіх. Серед покупців були американці, швейцарці, японці, шведи, іспанці, німці, англійці. На другому аукціоні Sotheby's, 26 листопада 1991 року, "Масандра" представила 12,5 тисяч пляшок колекційного вина, але – більш молодого. Цей аукціон приніс понад 500 тисяч доларів США. Велику популярність на ньому мало вино Столове червоне Алушта врожаю 1947 року. Тепер "Масандра" працює зі швейцарською фірмою Fassbind із продажу як марочних, так і колекційних вин, та іншими. НВАО "Масандра" продає вина на торгах у Японії, в Німеччині, в Сінгапурі, у Сполучених Штатах. Феноменальною подією була участь в аукціоні вина "Херес-де-ла-фронтера" врожаю 1775 року, проданого за 50 тисяч доларів США.
      Із 1981 року у "Масандрі" відкрито дегустаційний зал. У шести залах сідає 330 відвідувачів, кожному наливають 10 зразків вина. А фахівці, які знають про вино буквально усе та вміють не без артистизму передати свої знання, вводять людей у світ, де вино не просто поважають, але й боготворять, а у винних підвалах розмовляють не інакше, ніж напівголоса. Людям розповідають, з яких сортів винограду приготовлено ті або інші вина, розкривають секрети технології. Дають поради щодо того, які вина пасують, а які не пасують до певних страв. Усе це пересипано цитатами із класиків світової літератури та поезії. Словом, гості НВАО "Масандра" дегустують вина в атмосфері своєрідної вистави.
      За останні роки валовий збір винограду в середньому становив 23 тисячі тон. Для отримання врожаю високої якості найголовніше – постійно вдосконалювати агротехніку виноградарства – закладати нові виноградники, використовуючи високоякісний посадковий матеріал особливо цінних для виноробства сортів. Вирішується це завдання закупівлею прищеплених клонованих саджанців з Італії (щороку – близько 400 тисяч штук). Вони забезпечують високу (95-98%) приживлюваність, активний ріст та розвиток рослин. Важливі також якісний і своєчасний обробіток грунту, запровадження крапельного зрошування, яке вже обладнано на 427 гектарах.
      Основним покупцем і розповсюджувачем вина по Криму та Україні є Торговий Дім "Масандра". Так, за 2007 рік через торговельну мережу пройшло понад 270 тисяч декалітрів – це близько 45% від загальної реалізації. На експорт щороку йде понад 300 тисяч декалітрів вина – це близько 50% від загального обсягу продукції. Так, у 2007 році за межі України було поставлено продукції на суму понад 42 мільйони гривень. Асортимент реалізованої продукції різноманітний і представлений столовими марочними та ординарними винами (це, насамперед, Столове червоне Алушта, Каберне Алушта, Аліготе Кримське, Каберне сортове), міцними марочними винами (підвищений попит у 2007 році мали такі марки, як Портвейн білий Кримський, Портвейн червоний Кримський, Портвейн білий Сурож, Херес Масандра). Десертні марочні вина можна придбати як у звичайному, так і у сувенірному виконанні. Вперше "Масандра" представила асортимент напівсолодких вин – Кокур Калістон, Бастардо Калістон, Сапераві Калістон. Ареал продажу масандрівського вина з кожним роком розширюється. Продають до Росії, Білорусі, країн Прибалтики, Франції, Ізраїлю, Сполучених Штатів, Німеччини, Англії, Канади, Австралії, Польщі, Непалу, Японії, Швейцарії тощо. Але головним чином, звичайно, до Росії.
      У міжнародних конкурсах "Крим. Вино" і "Ялта. Золотий Грифон" "Масандра" бере участь з 1995 року – кожен рік. Вина "Масандри" удостоєні 195 золотих, 48 срібних медалей, а також вищих нагород: 8 Кубків Гран-прі і 6 – Супер Гран-прі. На конкурс "Ялта. Золотий Грифон-2007" "Масандра" представила 8 зразків: Портвейн білий Сурож, Портвейн червоний Кримський, нову марку міцного марочного вина Поручик Голіцин, Мускат білий Південнобережний, Кокур десертний Сурож, Токай Масандра, Кагор Південнобережний і Мускат рожевий десертний. Усі репрезентовані вина були нагороджені золотими медалями, а Мускат рожевий десертний – Кубком Гран-прі.

      Указом Президента України Віктора Ющенко № 633/2009 від 19 серпня 2009 року за визначні особисті заслуги перед Україною у збереженні та примноженні кращих традицій вітчизняного виноградарства та виноробства, багаторічну плідну працю генеральному директору Національного виробничо-аграрного об'єднання "Масандра" м. Ялта Автономної Республіки Крим Миколі Костянтиновичу Бойко присвоєно звання Герой України з врученням ордена Держави.

      Депутат Ялтинської міської ради (1994-1998, 1998-2002, 2002-2006).
      Нагороджений орденом "За заслуги" ІІІ ступеня (30.01.2007, за значний внесок у соціально-економічний, культурний розвиток Автономної Республіки Крим, вагомі трудові досягнення та з нагоди Дня Автономної Республіки Крим).