Боровик Олександр Григорович
(20.11.1938 – 06.10.2018)
 

Боровик Олександр Григорович

ГЕРОЙ УКРАЇНИ
(Указ Президента України № 1019/2002 від 13.11.2002)
ГЕРОЙ СОЦІАЛІСТИЧНОЇ ПРАЦІ
(Указ Президії Верховної Ради СРСР від 06.03.1981)

Пам'ятники

орден Держава

медаль Серп і Молот

      Народився 20 листопада 1938 року в селі Свердловка (з 2016 року – село Деснянське) Коропського району Чернігівської області. У 1968-1973 роках навчався в Українській сільськогосподарській академії за фахом вчений агроном.
      З липня 1954 року працював колгоспником у колгоспі "Авангард" села Свердловка Коропського району Чернігівської області. З січня 1955 року навчався у школі механізації сільського господарства села Дегтярі Варвинського району Чернігівської області, де здобув професію тракториста. З січня 1956 року працював трактористом Авдіївської машино-тракторної станції Сосницького району Чернігівської області. З жовтня 1957 по грудень 1959 року проходив строкову службу в лавах Радянської Армії в місті Воркута Комі АРСР.
      Після демобілізації повернувся у рідне село. З грудня 1959 року – комбайнер, бригадир тракторної бригади, з березня 1965 року – механік, з лютого 1967 року – голова колгоспу "Авангард" (після реорганізації – колективне сільськогосподарське підприємство "Авангард", ТОВ Агрофірма "Авангард-А"). За декілька років, завдяки організаторському таланту, в поєднанні з широким застосуванням передових технологій, перетворив його на одне з кращих господарств не лише в Україні, а й у Радянському Союзі.
      Сільськогосподарське підприємство "Авангард" побудувало весь виробничий цикл – від оранки землі та посівних робіт не лише до вирощування та збирання врожаю, а й до глибокої переробки та реалізації продукції. Під керівництвом О.Г. Боровика у селі Свердловка зведено тепличне господарство, м'ясо-молочний переробний комплекс, хлібопекарню, автогаражі, ферми, зернове господарство, будинок культури, школу, дитячий садок, торговельний комплекс з двома залами урочистих подій на 300 місць. Вчителі, медики, спеціалісти і працівники сільськогосподарського підприємства та Мезинського національного природного парку повністю забезпечені житлом зі всіма зручностями. У 2006 році територія ТОВ "Авангард" увійшла до складу Мезинського національного природного парку, створення якого було у планах О.Г. Боровика ще у 1980-х роках. Він надавав велику підтримку розвитку установи. Села, на яких розташоване ТОВ "Авангард", а це Свердловка, Мезин, Курилівка, хутір Смілий, – асфальтовано й газифіковано, крім цього і в навколишніх селах Сосницького, Новгород-Сіверського та Коропського районів проведено газ від Свердловської магістралі. За кошти О.Г. Боровика на кладовищі села Свердловка було збудовано капличку та відкрито її 9 травня 2010 року до 65-річчя Великої Перемоги в пам'ять про загиблих у Великій Вітчизняній війні.
      У 1994 році обраний депутатом Верховної Ради України ІІ скликання від Менського виборчого округу № 447 (Чернігівська область). 11 травня 1994 року на першому урочистому засіданні новообраної Верховної Ради України прийняв присягу та приступив до виконання повноважень Народного депутата України. Член Комітету Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності. Член депутатської фракції Аграрної партії України. Склав свої депутатські повноваження 12 травня 1998 року у зв'язку із закінченням повноважень депутатів Верховної Ради України ІІ скликання.
      З 1992 по грудень 1996 року – член Селянської партії України, член Вищої ради, член президії Селянської партії України. У листопаді 1996 року очолив ініціативну групу зі створення Аграрної партії України, у грудні 1996 року – на Установчому з'їзді – обраний заступником голови (до 05.1999), член політвиконкому Аграрної партії України (з 12.1996).
      Заступник голови Комісії з розробки Національної програми розвитку сільськогосподарського виробництва на 1996-2005 рр. (09.1995-1999), член Комісії з питань аграрної та земельної реформи при Президенті України (03.1995-02.1999); член Комісії з питань аграрної політики при Президенті України (02.1999-11.2001). Позаштатний радник Президента України (05.1998-01.2000).
      У 1998 році балотувався до Верховної Ради України від Аграрної партії України (№ 16 у виборчому списку), але до парламенту не пройшов. У 2002 році балотувався до Верховної Ради України від блоку "За єдину Україну!" (№ 45 у виборчому списку), але до парламенту не пройшов.
      У 1990 році обраний головою Ради колгоспів Української РСР. Після її реорганізації у грудні 1992 року був обраний головою Всеукраїнської ради колективів сільськогосподарських підприємств. Після її реорганізації у лютому 2001 року був обраний головою Всеукраїнського союзу сільськогосподарських підприємств (ВССП). ВССП – недержавне, самоврядне, неприбуткове, добровільне об'єднання реформованих великотоварних сільськогосподарських підприємств, основних виробників продуктів та сировини в країні. Основною метою діяльності ВССП є нарощування обсягів виробництва продукції, поліпшення її якості та підвищення ефективності господарювання, створення сприятливих умов для життя і праці селян. Предметом діяльності ВССП та його регіональних структур є сприяння завершенню реформ в агропромисловому комплексі, ефективне функціонування нових господарських структур на основі приватної власності на землю й майно; захист, представництво в законодавчих, державних органах та громадських організаціях; покращення матеріально-технічного, фінансового та кредитного забезпечення сільськогосподарських товаровиробників; сприяння залученню інвестицій у сільськогосподарське виробництво; надання допомоги в розвитку і становленні інфраструктури ринку на селі, інформаційному забезпеченні товаровиробників з питань кон'юнктури, цінової ситуації, сприяння збуту продукції; створення галузевих об'єднань товаровиробників; впровадження науково-технічних досягнень.
      До сфери управління Всеукраїнського союзу сільськогосподарських підприємств як правонаступника Всеукраїнської ради колективів сільськогосподарських підприємств належить частина майна міжгосподарських об'єктів у будівництві, комбікормовій промисловості, сільській комунальній мережі, оздоровчих та спортивних закладах, збудованих за рахунок коштів централізованих фондів, створених у свій час господарствами. ВССП та його регіональні структури беруть активну участь у законопроектній роботі, розробці та реалізації державних програм щодо ефективного використання земельного та ресурсного потенціалу, дбають про створення продовольчої безпеки держави, підвищення життєвого рівня людей.

      Указом Президента України Леоніда Кучми № 1019/2002 від 13 листопада 2002 року за визначні особисті заслуги перед Українською державою у розвитку сільського господарства, впровадження сучасних форм господарювання, багаторічну самовіддану працю та громадську діяльність голові Всеукраїнського союзу сільськогосподарських підприємств, генеральному директору товариства "Авангард" Коропського району Чернігівської області Олександру Григоровичу Боровику присвоєно звання Герой України з врученням ордена Держави.

      Працював генеральним директором виробничо-наукового селекційного центру з м'ясного та молочного скотарства "Авангард". У 2006 році балотувався до Верховної Ради України від Народного блоку Литвина (№ 69 у виборчому списку), але до парламенту не пройшов.
      У жовтні 2009 року Всеукраїнський союз сільськогосподарських підприємств був реорганізований в Аграрний союз України (АСУ), почесним головою якого був обраний О.Г. Боровик.
      Помер 6 жовтня 2018 року. Похований у селі Деснянське Коропського району Чернігівської області.
      Почесний член Української академії аграрних наук (УААН, Відділ регіональних центрів наукового забезпечення агропромислового виробництва, 03.2001).
      Указом Президії Верховної Ради СРСР № 4095-X від 6 березня 1981 року за видатні успіхи, досягнуті у виконанні завдань десятої п'ятирічки і соціалістичних зобов'язань по збільшенню виробництва і продажу державі продуктів землеробства і тваринництва голові колгоспу "Авангард" Коропського району Чернігівської області Олександру Григоровичу Боровику присвоєно звання Героя Соціалістичної Праці з врученням ордена Леніна і золотої медалі "Серп і Молот".
      Заслужений працівник сільського господарства України. Нагороджений двома орденами Леніна (08.04.1971, 06.03.1981); орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня (20.11.1998, за визначний особистий внесок у розвиток агропромислового комплексу, багаторічну громадську діяльність).
      У селищі міського типу Короп Чернігівської області на Алеї Героїв, відкритій у 2007 році, встановлено пам'ятний знак Герою.

Боровик Олександр Григорович. Кладовище села Деснянське Коропського району Чернігівської області. Вид 1


Боровик Олександр Григорович. Кладовище села Деснянське Коропського району Чернігівської області. Вид 2


Боровик Олександр Григорович. Кладовище села Деснянське Коропського району Чернігівської області. Загальний вид