Беспалов Валерій Олексійович
(21.09.1957)
 

Беспалов Валерій Олексійович

ГЕРОЙ УКРАЇНИ
(Указ Президента України № 468/2019 від 27.06.2019)

орден Золота Зірка

      Народився 21 вересня 1957 року у селі Лесівка Мар'їнського району Донецької області. У 1980 року закінчив Одеський політехнічний інститут за фахом інженер-теплоенергетик. З 1980 року працював на Чорнобильській АЕС, починав з робочих посад, згодом став старшим інженером турбінного цеху.
      Через кілька днів після вибуху четвертого реактора Чорнобильської АЕС, який стався 26 квітня 1986 року, було виявлено, що ядро реактора все ще плавиться. Під 185 тоннами розплавленого ядерного матеріалу зі зруйнованого реактора, що пропалювали бетонну плиту під реактором, знаходився резервуар з 19 тисячами тонн води. У тому випадку, якщо б розплавлена активна зона реактора дісталась води, стався би потужний паровий вибух, який міг призвести до зараження всієї Європи.
      Інженери негайно розробили план – було вирішено через затоплені камери четвертого реактора у гідрокостюмах відправити трьох спеціалістів і, коли вони досягнуть теплоносія, знайти пару запірних клапанів і відкрити їх, щоб повністю спустити воду, поки її не торкнулася активна зона реактора. Це був дуже небезпечний план, оскільки учасники вважали, що після виконання такого завдання через променеву хворобу після отримання високих доз радіації ці люди могли б прожити не більше кількох днів.
      Добровольцями викликалися троє працівників Чорнобильської АЕС – начальник зміни Б.О. Баранов, старший інженер-механік реакторного цеху О.М. Ананенко і старший інженер турбінного цеху В.О. Беспалов. Вони спустилися в басейн-барботер під зруйнованим реактором. Один із них тримав підводну лампу, а двоє інших відкривали клапани. Не без зусиль їм вдалося спустошити смертоносний басейн. Завдяки цьому вдалося уникнути контакту розплавленого ядерного матеріалу з водою, внаслідок якого з високою ймовірністю міг статися повторний вибух.
      У 1989-1991 роках працював в проектному інституті "Укрдіпроенерго" в Києві інженером-конструктором. У 1992 році поновив роботу на Чорнобильській АЕС. Останній енергоблок там вивели з експлуатації наприкінці 2000 року, проте організацію не закрили, а перетворили на державне спеціалізоване підприємство "Чорнобильська АЕС". З 2012 року працює в Державному підприємстві "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" диспетчером групи моніторингу ядерних установок.

      Указом Президента України Володимира Зеленського № 468/2019 від 27 червня 2019 року за героїзм і самовіддані дії, виявлені під час ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС старшому інженерові турбінного цеху державного спеціалізованого підприємства "Чорнобильська АЕС" у 1986 році Валерію Олексійовичу Беспалову присвоєно звання Герой України з врученням ордена "Золота Зірка".

      Нагороджений орденом "Знак Пошани" (1989), орденом "За мужність" III ступеня (25.04.2018, за значний особистий внесок у подолання наслідків Чорнобильської катастрофи, виявлені самовідданість і високий професіоналізм, багаторічну плідну громадську діяльність та з нагоди Міжнародного дня пам'яті про Чорнобильську катастрофу), Почесною відзнакою Міністерства надзвичайних ситуацій України (2008).