Балюк Іван Махтейович
(28.06.1938)
 

Балюк Іван Махтейович

ГЕРОЙ УКРАЇНИ
(Указ Президента України № 734/2007 від 21.08.2007)

орден Держава

      Народився 28 червня 1938 року в селі Радивонівка Великобагачанського району Полтавської області. У 1968 році закінчив Харківський інститут механізації та електрифікації сільського господарства за фахом інженер-механік.
      З 1951 року – різнороб колгоспу "Україна" Великобагачанського району. З 1958 року – помічник бригадира тракторної бригади Радивонівської МТС, механік колгоспу імені Орджонікідзе, автомеханік колгоспу "Радянська Україна", з 1966 року – заступник голови цього ж колгоспу. З 1970 року – головний інженер, з 1973 року – керівник Радивонівського відділення "Сільгосптехніка". З 1979 року – голова колгоспу "Вітчизна". З 1982 року – голова колгоспу "Радянська Україна" (з 1992 року – колективне сільськогосподарське підприємство "Україна", з 1997 року – приватна агрофірма "Україна").
      Очолювана І.М. Балюком приватна агрофірма "Україна" – одне з кращих господарств району, що має високі виробничі та економічні показники. Приватна агрофірма "Україна" визнана лідером тваринницької галузі Великобагачанського району. На підприємстві утримується 31% свиней, 44% великої рогатої худоби і 60% корів від загальної чисельності поголів'я. У господарстві виробляється більше половини районного валу молока і м'яса. Надої молока на одну фуражну корову останні п'ять років перевищують 4 тисячі кг і становлять від 105 до 135% середньорайонного значення.
      За час роботи Іваном Балюком створено нові робочі місця, працюють новий млин, олійниця, пекарня та ковбасний цех, у господарстві займаються розведенням племінного поголів'я. Приватна агрофірма "Україна" є племзаводом з вирощування племінного молодняка свиней великої білої породи та української червоно-рябої молочної породи великої рогатої худоби. Щорічно агрофірма вкладає кошти в оновлення машинно-тракторного парку. З ініціативи Івана Балюка створено Радивонівську сільськогосподарську машинно-тракторну станцію.
      У господарстві велику увагу приділяють збереженню і підвищенню родючості грунтів. Щороку тут вноситься більше 30 тисяч тонн органічних добрив, або 9 тонн на 1 га ріллі. За дбайливе ставлення земля віддячує господарям високими врожаями зернових, технічних і кормових культур, урожайність яких протягом останніх чотирьох років на 20-60% вищі від середньорайонних. З 8,7% орних земель районного показника приватна агрофірма "Україна" виробляє 14,1% валової продукції. 32,2% складає виробництво м’яса. В цілому ж виробництво тваринництва в господарстві сягає 47,8%. У підприємства немає заборгованості перед бюджетом, своєчасно виплачують заробітну плату. Плюс до цього видається на майновий пай по тонні зерна, безкоштовно надаються різні послуги, зокрема з обробки городів. За сприяння Івана Балюка провели газ до сіл Радивонівка (1999), Чапаївка (2001). У 2000 році в Радивонівці відкрили церкву.

      Указом Президента України Віктора Ющенко № 734/2007 від 21 серпня 2007 року за визначний особистий внесок у зміцнення потенціалу агропромислового комплексу, організацію та забезпечення досягнення стабільно високих показників з виробництва сільськогосподарської продукції, розвиток соціальної сфери директору приватної агрофірми "Україна" Великобагачанського району Полтавської області Івану Махтейовичу Балюку присвоєно звання Герой України з врученням ордена Держави.

      Чотири рази обирався депутатом районної ради, двічі депутатом обласної ради. У 1992-2000 роках – голова Великобагачанської районної ради сільськогосподарських товаровиробників.
      Заслужений працівник сільського господарства України (10.11.1998, за значний особистий внесок у розвиток агропромислового виробництва, багаторічну сумлінну працю). Нагороджений медалями "За доблесну працю" (1970), "За трудову доблесть" (1977), "Ветеран праці" (1984); Почесною грамотою Кабінету міністрів України (20.09.2004, за вагомий особистий внесок у соціально-економічний розвиток Великобагачанського району Полтавської області та з нагоди 400-річчя з часу заснування селища Велика Багачка).
      Постійний учасник та призер Міжнародної агропромислової виставки-ярмарки "Агро", а також Національного Сорочинського ярмарку.