Аніщенко Олександр Григорович
(17.12.1969 – 05.05.2014)
 

Аніщенко Олександр Григорович

ГЕРОЙ УКРАЇНИ
(Указ Президента України № 1/2015 від 02.01.2015)

Пам'ятники
Марки та монети

орден Золота Зірка

      Народився 17 грудня 1969 року у місті Суми. Навчався у сумській середній загальноосвітній школі № 4, був сумлінним та старанним учнем, брав активну участь у суспільному житті школи, спортивних змаганнях і культурно-виховних заходах. У 1987-1993 роках навчався у Сумському державному педагогічному інституті імені А.С. Макаренка на факультеті фізичного виховання. У 1989-1990 роках, під час навчання, працював вчителем фізичної культури у сумській середній загальноосвітній школі № 4, яку раніше закінчив. У 1990-1992 роках працював пожежником у воєнізованій пожежній частині № 7 міста Суми.
      З 1993 року проходив військову службу у Службі безпеки України, якій присвятив 21 рік, 14 з яких відслужив у спецпідрозділі "Альфа". У 2006 році охороняв новообраного мера Сум Геннадія Мінаєва. З 2008 року обіймав посаду заступника начальника відділу Центру спеціальних операцій боротьби з тероризмом і захисту учасників кримінального судочинства та працівників правоохоронних органів Служби безпеки України в Управлінні Служби безпеки України в Сумській області. Вважався одним з найкращих снайперів України.
      Під час Революції гідності у лютому 2014 року був серед представників силових структур, які отримали наказ стріляти у мирних активістів Майдану. Олександр Аніщенко відмовився виконувати злочинний наказ та написав рапорт, який, фактично, означав його звільнення з силових структур. Втім, після зміни влади в Україні, було прийняте рішення залишити його на службі.
      З 15 квітня 2014 року виконував обов'язки начальника відділу Центру спеціальних операцій боротьби з тероризмом і захисту учасників кримінального судочинства та працівників правоохоронних органів Служби безпеки України в Управлінні Служби безпеки України в Сумській області. Зарекомендував себе як професіонал своєї справи та умілий організатор. Користувався безперечним авторитетом і повагою в колективі. Брав безпосередню участь у спеціальних заходах, які проводилися спецпідрозділом "Альфа".
      З весни 2014 року підполковник О.Г. Аніщенко приймав участь в антитерористичній операції на сході України. 5 травня 2014 року загинув під час виконання бойового завдання у місті Слов'янськ Донецької області у бою з російськими бойовиками. Вже маючи кілька кульових поранень, перебуваючи під вогнем противника, він до останнього прикривав своїх бойових товаришів, які потрапили у засідку і були змушені вести нерівний бій. Похований у місті Суми на Центральному кладовищі.

      Указом Президента України Петра Порошенко № 1/2015 від 2 січня 2015 року за виняткову мужність, героїзм і самопожертву, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі полковнику Олександру Григоровичу Аніщенку посмертно присвоєно звання Герой України з удостоєнням ордена "Золота Зірка".

      Полковник (2014, посмертно).
      Нагороджений орденом Богдана Хмельницького III ступеня (20.06.2014, посмертно, за особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі та незламність духу); відомчими відзнаками Служби безпеки України: медалями "10 років СБУ", "15 років СБУ", "За відзнаку в службі" I, II та III ступеня.
      2 вересня 2014 року рішенням сесії Сумської міської ради полковнику Олександру Аніщенку присвоєно звання "Почесний громадянин міста Суми" (посмертно). Ім'я Героя присвоєно Сумській середній загальноосвітній школі № 4 (вулиця Петропавлівська № 79), де він навчався та працював вчителем; 15 вересня 2014 року на фасаді будівлі цієї школи йому було відкрито меморіальну дошку. Також у вересні 2014 року з початку нового навчального року перший курс в Національній академії Служби безпеки України названо ім'ям Олександра Аніщенко. Розпорядженням Сумського міського голови від 19 лютого 2016 року вулиця Антонова у місті Суми названа ім'ям Олександра Аніщенко; 5 травня 2016 року на фасаді будівлі Сумського обласного військового комісаріату (вулиця Герасима Кондратьєва № 30, на перетині з вулицею Олександра Аніщенко) йому було відкрито анотаційну дошку. 6 травня 2016 року у місті Суми на фасаді будівлі Сумського державного педагогічного університету імені А.С.Макаренка (вулиця Роменська № 87), де навчався Герой, йому було відкрито меморіальну дошку.
      У квітні 2015 року Укрпошта продовжила випуск серії художніх маркованих конвертів під назвою "Героям Слава!", започатковану у грудні 2014 року, один з яких присвячений О.Г. Аніщенку.

Аніщенко Олександр Григорович. Суми, Центральне кладовище. Вид 1


Аніщенко Олександр Григорович. Суми, Центральне кладовище. Вид 2